
Kuusalu valla uue 10liikmelise koalitsiooni on moodustanud 8 volinikku valimisliidust Ühine Kodu ning 1 volinik Keskerakonna ja 1 Reformierakonna nimekirjast.
Kuusalu vallavolikogu istung algas teisipäeval, 27. novembril avaldusega umbusaldada tänavu 31. maist võimul olnud koalitsiooni seitset poliitikut: vallavolikogu esimeest Mait Kröönströmi ja aseesimeest Marti Häält valimisliidust Üks Kuusalu Vald, vallavanemat Monika Salu, vallavalitsuse liikmeid Heino Junolaineni valimisliidust Üks Kuusalu Vald ja Reijo Roosi valimisliidust Arenev Kuusalu Vald, eelarve- ja arengukomisjoni esimeest Andres Heinveri ning sotsiaalkomisjoni esimeest Ingeldrin Augi valimisliidust Üks Kuusalu Vald.
Avalduse luges ette praegusesse koalitsiooni kuulunud Margus Soom Reformierakonnast, nii tema kui ka Marti Hääl valiti 31. mail vallavolikogu aseesimeesteks. Vallavolinikest kuuluvad Kuusalu valla praegusesse koalitsiooni valimisliidust Üks Kuusalu Vald Mait Kröönström, Marti Hääl, Andres Heinver, Ingeldrin Aug ja Kristo Palu, valimisliidust Arenev Kuusalu Vald Madis Jõgi ja Avo Vest, Eesti Konservatiivse Rahvapartei (EKRE) nimekirjast Mairika Rajaväli ja Ranno Pool. Vallavalitsuses on peale Heino Junolaineni ja Reijo Roosi veel Sulev Valdmaa EKRE nimekirjast, temale umbusaldusavaldust ei esitatud ega ka revisjonikomisjoni esimehele Madis Jõgile, keskkonna- ja ehituskomisjoni esimehele Kristo Palule, hariduse ja ühistegevuse komisjoni esimehele Avo Vestile.
Margus Soom teatas teisipäeval istungil, et kõik umbusaldusavaldused on ühesuguse tekstiga, erinevad umbusaldatavate nimede ja ametikohtade osas.
Umbusaldusavaldustele on alla kirjutanud Margus Soom Reformierakonnast, Värner Lootsmann Keskerakonnast ning Urmas Kirtsi, Kaupo Parve, Kalmer Märtson, Mart Sestverk, Ilvard Eeriksoo, Urmo Ristisaar, Kristi Vetemaa ja Enn Kirsman valimisliidust Ühine Kodu.
Umbusaldusavalduses on öeldud, et praegune koalitsioon on kogu oma võimul oleku aja tegelenud ainult lammutamise, laimamise ning süüdlaste otsimisega. „Nende allakirjutatud koalitsioonilepingu võib lugeda vallas võimu haaramise ning ametikohtade oma inimestega täitmise hetkest käesoleva aasta juunikuust teostatuks, sest ühtegi arendavat ideed või vallaelu positiivses suunas edasi viivat ettepanekut selles lepingus ei ole ega ole neid ka volikogu liikmetele või laiemale avalikkusele viimase viie kuu jooksul tutvustatud.“
Kuusalu valla uus võimuliit soovib, et volikogu esimees paneks lisaks umbusaldusavaldustele vallavolikogu järgmise istungi päevakorda volikogu uue esimehe ja aseesimehe valimise, uue vallavanema valimise, vallavalitsuse liikmete arvu ja koosseisu kinnitamise, vallavanema töötasu suuruse ja hüvitiste määramise, volikogu alatiste komisjonide moodustamise ning neile esimeeste ja aseesimeeste valimise.
Volikogu esimees Mait Kröönström teatas, et järgmine istung toimub teisipäeval, 18. detsembril.
Sõnumitooja küsis Margus Soomilt, miks soovitakse umbusaldust avaldada osadele koalitsiooniliikmetele, mitte kõigile. Ta vastas, et põhjus on tehniline, vallavalitsuse liige Sulev Valdmaa on vallavalitsuse otsusega määratud vallavanema asendajaks, kui vallavanemat umbusaldatakse ja ta lahkub töölt, jääb tema asendaja ametisse kuni uue vallavanema volituste algamiseni. Komisjonide esimeestest soovitakse tema sõnul umbusaldada neid, kelle komisjon jätkab edaspidi sama nimetusega, teiste komisjonide puhul nimetused muutuvad ja sellest tulenevalt lõpevad ka nende juhtide volitused. Revisjonikomisjon on kavas jätta opositsioonile, pole vajadust praegust esimeest umbusaldada.
Koalitsioonilepe
Teisipäevase istungi ajal avalikustas uus koalitsioon valimisliidu Ühine Kodu veebilehel ja Facebookis nii umbusaldusavalduse teksti kui ka uue koalitsioonileppe aastateks 2019-2021. Selles on valdkondade kaupa kirjas, mida vallas kavatsetakse kolme järgmise aasta jooksul ära teha.
Leppes on ka vallavolikogu ja -valitsuse jaotus võimuliidu kolme osapoole vahel. Volikogu esimehe koha saab Reformierakond, aseesimehe koha Keskerakond. Volikogu komisjonide esimeeste kohad saab Ühine Kodu. Volikogu esindab Harjumaa Omavalitsuste Liidus (HOL) Keskerakond, asendusliige on Ühisest Kodust.
Vallavalitsus on kavas kinnitada kuueliikmelisena. Vallavanema koha saab Ühine Kodu. Vallavalitsuses saavad kaks liikmekohta Ühine Kodu ja Keskerakond, ühe koha Reformierakond.
Vallavalitsuse esindaja HOLis on Ühisest Kodust, asendusliige Keskerakonnast.
Möödunud sügisestel kohalikel valimistel said Kuusalu valla 19liikmelisse volikogusse kohti 6 valimisnimekirja: 8 kohta valimisliit Ühine Kodu, 5 kohta valimisliit Üks Kuusalu Vald, 2 kohta valimisliit Arenev Kuusalu Vald, 2 kohta EKRE, 1 koha Reformierakond ja 1 koha Keskerakond.
Kuusalu vallavanema MONIKA SALU kommentaar
Kuusalu vallavanem Monika Salu kommenteeris Sõnumitoojale, et olukord on kahetsusväärne: „Urmas Kirtsil töökoha ja Margus Soomil volikogu esimehe koha soov on peatamas valla edukat arengut ja pööramas valda stagnatsiooni. Senine koalitsioon, vaatamata liikmete erinäolisusele, töötas ühise eesmärgiga muuta vallajuhtimine läbipaistvaks, efektiivseks, kaasavaks.“
Ta lisas, et juba see lühike aeg on näidanud paremust võrreldes olnuga: „Vallavalitsuse töö tulemused hakkavad just vormuma. Miks just nüüd soovitakse võimu üle võtta, saab olla tingitud soovist mitte lasta edul välja paista, sest muidu on selgelt näha, mida kõike oleks võinud ära teha varasemate aastate jooksul. Võib-olla on tegu kalkuleeritud otsusega! Võttes võimu üle nüüd, kui tulemused on käegakatsutavad, saab neid hiljem esitleda kui enda töövõite. Välistada ei saa, et tegu on tavapärase umbusuga uue suhtes. Umbusk tekib teadmatusest, kui uus on tundmatu ja mõistetamatu. Tegelike oludega mitte seostatud süüdistused on selle tagajärg. Ajaloos on palju näiteid, kus uusi teadmisi ja praktikaid kasutavaid isikuid on nõidadeks nimetatud ja elusalt põletatud, ketseriks peetud ja vangi mõistetud. Pime usk ja asjade olemuse mitte mõistmine, teadmatus, sunnib kaitsma vana ja ihalema stagnatsiooni, üritades peatada arengut.“
Istung oli kavandatust lühem
Vallavolikogu 27. novembri istung jäi plaanitust lühemaks. Värner Lootsmann tegi ettepaneku võtta istungi päevakorra projektist välja 15 punkti, volikogu liikmetele saadetud projektis oli 30 päevakorrapunkti. Muudatused viidi sisse 10 poolt- ja 9 vastuhäälega. Välja võeti ja läbi arutamata jäid ühekordsete toetuste ning külade, rahvakultuuriringide, spordi treeningrühmade toetuste, ka hariduspreemia määramise korrad; Kuusalu Spordi, Kuusalu Vallavara Haldus ja Hooldus, Kuusalu Hoolekanne põhimääruste kinnitamine; Kuusalu Noortekeskused tegevuse lõpetamine; volikogu teede komisjoni moodustamine ning esimehe ja aseesimehe valimine, koosseisu kinnitamine ning infopunktid hariduse arengukava ja eelarve kaasamise kohta.
Umbusaldusavalduse täielikku teksti ja koalitsioonilepet loe lk 8.