Viru rabas käärib – vastuolud kohaliku kogukonna liikmete ja Jehoova tunnistajate vahel ei taha vaibuda.
Viru raba parklas hakkasid tänavuse suve alguses loodusturiste ja matkajaid vastu võtma lisaks ametlikele loodusgiididele ka Jehoova tunnistajad. Kuna väidetavalt jätnud usukuulutajad oma tegevusega mulje, et Riigi Metsamajandamise Keskus (RMK) on asunud pooldama ühte kindlat usulahku, leidsid kohalikud aktiivsemad elanikud, et tuleks sekkuda.
Esimese kirjaliku kaebuse Jehoova tunnistajate tegevuse kohta saatis RMK külastuskorraldusosakonna Põhja-Eesti piirkonna juhatajale Jaanus Käärmale 14. juunil Uuri küla elanik ja mitme pärimusega tegeleva MTÜ liige Liis Burk. Ta juhtis tähelepanu sellele, et Jehoova tunnistajate tegevus häirib külastajaid ning imestas, et nende endi sõnul on selleks saadud RMK-lt luba.
Jaanus Käärma vastas kirjalikult, et RMK on saanud ka teistelt külastajatelt mitmeid vähem või rohkem emotsionaalseid arvamusavaldusi usu kuulutamisega seotud tegevuse kohta Viru raba parklas. Ent RMK-l puudub seaduslik alus Jehoova tunnistajate tegevuse lõpetamiseks, mistõttu on saanud vaid piiranguid seada – tegevus tohib toimuda üksnes passiivse infomaterjalide jagamisena kindla koha peal ning kuidagi ei tohi piirata autode parkimist. Vastus lõppes lubadusega suhelda Jehoova tunnistajatega täiendavalt, kuna oli ilmnenud, et omavahelised kokkulepped ei kehti.
Järgmisena püüdis olukorda lahendada matkajuht ja ellujäämisõpetajana tuntud Erki Vaikre, kes elab Kolga lähedal. Ta saatis juuni lõpus kaebuse RMK külastuskorraldusosakonna Põhja-Eesti piirkonna külastusala juhile Jaak Neljandikule. Ka Erki Vaikre juhtis RMK tähelepanu sellele, et viimasel aastal on oluliselt sagenenud Eesti Jehoova Tunnistajate MTÜ Koguduste Liit korraldatavad nii-öelda avalikud turunduskampaaniad Viru raba parklas ning leidis, et säärane tegevus on sobimatu avalikul loodusobjektil. Ta palus Kolga piirkonna kogukonna ja MTÜ Estlander liikmeskonna nimel RMK-l lõpetada Viru rabas ning teistel RMK halduses olevatel loodusobjektidel Jehoova tunnistajate turundustöö ja tulevikus nendega mitte enam koostööd teha. Erki Vaikre sõnul pole ta seni vastust saanud.
Uuri küla kiri
Viru raba parklas toimuv oli kõne all ka 17. juulil Uuri külaelanike koosolekul. Otsustati esitada RMK-le kui parkla haldajale ühine kaebus nõudega peatada Jehoova tunnistajate usukuulutamisele antud luba ning lõpetada nende tegevus Viru raba juures. RMK-le saadetud kaebuses soovib kogukond, et Viru rabas ja ka RMK teistel avalikel loodusobjektidel lõpeks igasugune usupropaganda, meie kultuuriväärtustest valearusaama loomine ning külastajate häirimine. Kaebusele kirjutasid alla külavanem Emil Rutiku ning külakogu liikmed Liis Burk, Peeter Rüngas, Erki Vaikre.
Kaebusest sai koopia ka Kuusalu vallavalitsus. Vallavanem Monika Salu saatis vallavalitsuse nimel 21. augustil vastuse: „Tutvusime teie kaebusega Riigimetsa Majandamise Keskusele, millest tulenevalt viisime läbi paikvaatluse Viru rabas. Selle käigus ei tuvastanud me külastajate otsest tülitamist Jehoova tunnistajate poolt. Oleme palunud Viru rabas oma ideede või toodete pakkujatel esmalt sõlmida vastav kokkulepe RMK-ga. Oleme arvamusel, et Viru raba võiks olla vaid aktiivse loodusturismi keskkond.“
Suusõnaline lubadus
RMK Põhja-Eesti külastusala juht Jaak Neljandik ütles Sõnumitoojale, et Jehoova tunnistajatega on sõlmitud suuline kokkulepe, kuna nende tegevus piirdub autode peatumiskoha ääres viibimise ja seal oma sõnumi edastamisega. Kuna autode peatumise koha äärses metsas viibimine pole piiratud, ei olnud RMK-l tema sõnul alust sellekohase dokumendi vormistamiseks.
Veel toonitas Jaak Neljandik, et riigimaal liikujatelt reeglina isiku- ega usutunnistust ei nõuta. RMK seisukoht on, et pole kohane üheski kohas Eestimaal kellegi tegevusvabadust piirata, kui see tegevus ei ole vastuolus asjakohaste õigusaktidega.
Eesti Jehoova Tunnistajate Koguduste Liidu nimel vastas Sõnumitooja küsimustele Tallinna Koguduste MTÜ juhatuse liige Tauno Ernits, kes tõdes, et õiguse Viru rabas usuteemalist kirjandust pakkuda annab neile Eesti Vabariigi põhiseadus, mille kommenteeritud väljaandes öeldakse: „Usuvabadus kätkeb vabadust kuulutada usku või veendumusi nii üksi kui ka koos teistega, avalikult või eraviisiliselt. Usu- ja veendumusvabadus sisaldab näiteks õigust levitada religioonispetsiifilist kirjandust.
Tauno Ernits kinnitas, et turiste Viru rabas Jehoova tunnistajad ei tülita ja nende arvates mingit vastasseisu kohaliku kogukonnaga ei ole. Tema väitel on umbes aasta tagasi üksteisemõistmise parandamiseks kohtutud RMK juhatuse esimehe Aigar Kallasega, kellega lepiti kokku, et RMK tunnustab Jehoova tunnistajate vabatahtliku tegevuse olulisust ning Jehoova tunnistajad omakorda viivad oma stendi RMK teadetahvlist eemale, ei hõiva oma tegevusega parkla pinda ega takista inimeste liikumist, päeva lõpus korjavad alati üles mahavisatud usumaterjalid ning hoiavad puhtana oma stendi ümbruse.
Erki Vaikre on aga seisukohal, et Viru raba, nagu kõik maksumaksja rahast ülalpeetavad avalikud loodusobjektid, on meie rahva ühisomand. Ta peab vastuvõetamatuks, et sellistes kohtades, ajalooliselt meie looduslähedase mõtteviisi pühamutes, viiakse alaliselt läbi ideoloogilist ajupesu ning tehakse mõnda turunduskampaaniat.
„Ja ei oma mingit tähtsust see, kes seda teeb,“ lausus ta Sõnumitoojale.
Ametnik, kes on Jehoova tunnistajatega kokku leppinud, tuleks tema meelest vastutusele võtta. Samas möönab ta, et ka seadustes on praegu hõre koht, mis vajab kiiresti tihendamist, ning teeb ettepaneku meie avalikel loodusobjektidel igasugune turundus- ja teavitustegevus keelata, kui see ei puuduta vahetult loodust ja seal viibimist.