Statoil kinkis Kuusalu lasteaiale liiklusväljaku

2819

Väljak avati 14. septembril, osales politseimaskott Lõvi Leo.


Kuusalu lasteaia Jussike liiklusväljaku avamisel kutsuti kõik rühmad õue. Kohal oli liiklusõpetaja Lõvi Leo.

Kuusalu lasteaia Jussike õues põhjapoolses otsas on nüüd asfaldil värvilised teerajad – punased ja rohelised teelõigud, väike ringsõit ja slaalomirada ning kollasega ääristatud  kõnniteed. Platsi suurus on 25×13 meetrit, kasutatud on ka lasteaia välisseina kõrval paiknevat jalgteed. Vastvalminud liiklusväljaku kinkis AS Eesti Statoil teist aastat käimasoleva heategevus-projekti raames.

Esimese paari nädalaga on saanud liiklusväljak laste seas sedavõrd populaarseks, et koos vanematega lasteaeda minnes ja ära tulles käivad paljud lapsed raja läbi. Roheliseks värvitud aladel saab kiiresti edasi liikuda, punaste teelõikude ees tuleb hetkeks peatuda. Sedasi õpitakse tundma rohelise ja punase värvi tähendust liikluses, üksteisega arvestamist, paremat ja vasakut poolt jne. 

Autokütuse jaemüügiga tegelev AS Eesti Statoil viib heategevusprojekti läbi teist aastat ja koos maanteeametiga. Kõigile Eesti lasteaedadele saadeti teated, et neil on võimalus konkureerida. Õppeväljaku saamiseks tuli kirjeldada selle kasutamise eesmärke, kavandatavat ja juba toimivat liikluskasvatus-tegevust lasteaias ning saata foto liiklusväljaku jaoks pakutavast territooriumist.

Kuusalu lasteaia õppealajuhataja Ülle Rekk rääkis, et sooviavaldus kirjutati 2008. aasta sügisel. Sama aasta lõpus saadi teada, et on välja valitud kümme lasteaeda mitmel pool Eestis, kuid Kuusalu Jussikest nimekirjas polnud.

„Sel aastal teatati, et tänavu valitakse liiklusväljakute saajad varasemate taotlejate hulgast ning uut avaldust pole tarvis esitada. Saatsime lisamaterjalina liiklusmapi, mis oli koostatud maanteeameti, Harju maavalitsuse ja Põhja politseiprefektuuri konkursi „Meie lasteaia liikluspäev” jaoks. See mapp leidis konkursil äramärkimist, koostada aitasid rühmaõpetajad Aive Pihla, Piret Viide ja Kristi Valk. Mapp kajastas koolieelikute liikluspäeva „Helkur – meie sõber“. Lisasime täiendavat materjali liikluskasvatusalastest ettevõtmistest ja võibolla andis see märku, et tegeleme liiklusteemaga tõsiselt. Osutusime valituks,” kirjeldab õppealajuhataja liiklusväljaku saamislugu.

Tema ja lasteaia liikumis­õpetaja Klaarika Kuslap kutsuti suve alguses koolitusele. Augusti keskel käisid Eesti Statoili tellimusel Liiklusohutuskeskuse OÜ töötajad Kuusalu lasteaias liiklusväljakut maha joonistamas.   

Pärast liiklusväljaku avamist on kõigil rühmadel olnud tutvumistunnid, kodust võeti kaasa jalgrattad ja kiivrid ning õpiti koos rühmaõpetajate ja liikumisõpetajaga platsi kasutama. Kel jalgratast pole, neile on antud kätte väikesed roolid või pandud Stopp-märgiga teiste liiklemist reguleerima.

Ida-Harjumaa lasteaedadest on Kuusalu Jussike ainus kingisaaja.


Möödunud neljapäeval tuli vanaisa TÕNU ROOTALU 5aastase lapselapse ANNALIISA ROOTALUGA ekstra jalgrattatunniks lasteaeda.
Ehkki Annaliisa oli veel veidi haige, ei tahtnud ta liiklusväljakul sõitmisest ilma jääda.    
 

Liiklusväljak ka aastaid tagasi
Ülle Rekk jutustab, et Kuusalu lasteaias on liikluskasvatusega tegeletud aastakümneid. Ka varem oli samal platsil väike liiklusväljak, kuid värv kulus aastatega maha ning pärast lasteaiahoone rekonstrueerimistöid polnud midagi alles.

„Liikluskasvatusega seotud traditsioone on me laste­aias palju. Kuna koolimaja asub Kuusalu alevikust väljas ja lastel tuleb hakata jala koolis käima, õpetame 6-7aastastele tulevast kooliteed. Liiklusharjumused kinnistuvad tasapisi, peab hakkama varakult harjutama. Sügiseti on me lasteaias liiklusnädal, räägitakse süvendatult ohutust liiklemisest, lapsed arutavad läbi oma tee lasteaeda ja tagasi. Rühmadele korraldatakse jalgrattamatku, kus samuti räägitakse liiklusreeglitest,” kirjeldab ta.

Kordejaani platsil on tehtud jalgrattapäevi. Igal sügisel külastab Jussikese lasteaeda Lõvi Leo ning koos lastega tuletatakse meelde peamised liiklemisreeglid.

Projekt „Helkur – meie sõber”
Ida-Harju noorsoopolitseinik Maige Ojavee on käinud Lõvi Leoga Kuusalu lasteaial külas kolmel aastal. Ta kommenteeris, et liiklusväljaku kinkimine on väga rõõmus üllatus: „Kuusalu lasteaiaga on politseil hea koostöö. Lastele ja lapsevanematele on peetud liiklusnädalatel loenguid.”

Maige Ojavee ja tema klassiõde, Kehra lasteaia Lepatriinu õppealajuhataja Külli Süld mõtlesid välja õpetliku mängu „Helkur – meie sõber” – orienteerumismäng pimedal ajal lasteaia hoovis, mille käigus tuleb vanema rühma lastel üles leida kümme ärapeidetud helkurit. Projekt kandideeris politseiameti konkursil ja sai 7. koha.

„Neis lasteaedades, kus olen selle projektiga käinud, ei saa enam pooleli jätta, kutsutakse järgmisel sügisel uuesti. Tänavune november on juba peaaegu ära planeeritud.“

Helkuri-mängu saab korraldada siis, kui kell on tunni võrra edasi keeratud ning hakkab varakult pimenema. Lastele jagatakse tahvlid ja värvipliiatsid. Peidetud helkurid on ise kujuga ja eri värvi, lastel tuleb need leida ja joonistada vastava värviga õige kujund.

Eelneb tubane tegevus – lastele jagatakse suured pabernukud, kellele pannakse külge helkurpaberist meisterdatud helkurid. Seejärel vaadatakse joonisfilmi „Ole nähtav”. Orienteerumismängu on kutsutud ka laste vanemad, kaasa tuleb võtta taskulambid. Päev lõpeb sellega, et vanemad palutakse politseimasina taha ja autotulede valgel vaadatakse, kuidas nende lapsed on pimedas nähtavad. Sageli on nii, et kombinesoonide helkurpaelad ei sära enam vajalikul määral ning saab selgeks, et helkureid oleks vaja lisada. Lõpuks antakse kõigile lastele auhinnaks värviraamat.

Maige Ojavee kiidab Kuusalu lasteaeda, kus helkurimäng on saanud isadepäeva tähistamise traditsiooniks ja lapsed orienteeruvad koos isa või emaga.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Leesi-Tammistu teel
Järgmine artikkelHaruldane hõbemüntide aare on pärit Anija vallast