
URMAS KIRTSI, panite möödunud nädalal Kuusalu vallavanema ameti maha, kuigi olete volikogu ja ka koalitsiooni suurima esindatusega valimisliidu Ühine Kodu kokkupanija ja eestvedaja. Olete vallavanemaks valitud viiel korral: aastatel 1993, 2009, 2013, 2018 alguses ja 2018 lõpus, seda tööd teinud aastaid. Miks nüüd selline otsus?
„Olen tõesti olnud Kuusalu vallavanem pikka aega. Hea on mõttes pilk tagasi heita ja mõelda, milline oli Kuusalu vald 1993. aastal, kui mind esmakordselt vallavanemaks valiti, ja milline on see täna. Nii nagu kogu meie riik on muutunud võimekamaks, korrastatumaks ja ilusamaks, on palju muutunud ka me vald.
Mul on elus olnud kolm pikka karjääri: loomaarstina, ärijuhina ja vallavanemana. Riigi-
ametniku kogemus seni puudus. Arvestades töökaare potentsiaalset pikkust oli mul viimane aeg proovida tuua ellu muutust ning see on uus ja oluline väljakutse.“
Saatsite külavanematele, allasutuste juhtidele, valimisliidu liikmetele tänukirja, kus ütlete, et see on pikalt kaalutletud, mitte lihtne otsus, kuid vahel on vaja teha kannapöördeid, et eluga edasi minna. Opositsiooniliider Marti Hääl arvas hiljutises intervjuus, et pool aastat tagasi loodud koalitsiooni tervis on nigel, kui juba ära lähete.
„Valimisliidu Ühine Kodu, EKRE ja Keskerakonna koalitsiooniga on kõik hästi. Samuti on kõik hästi valimisliiduga Ühine Kodu. Valimisliidule ei tulnud minu lahkumine üllatusena. Kohe pärast uuele ametikohale kandideerimisavalduse saatmist informeerisin sellest valimisliitu kuuluvaid volikoguliikmeid. Küsisin nende arvamust ja nõusolekut, kas võiksin konkursil osalemisega jätkata. Valimisliidu liikmed andsid oma nõusoleku. Minu jaoks oli see nõusolek äärmiselt oluline. Konkureerimisest loobumine oleks vastasel juhul olnud täiesti loomulik asjade käik, seda enam, et konkursi võiduni oli veel pikk maa minna.
Informeerisin volikogu esimeest Värner Lootsmanni Keskerakonnast ja aseesimeest Sulev Valdmaad EKREst, et koalitsioon võiks jätkata kuni järgmiste kohalike valimisteni samas koosseisus.
Ma ei ole vallavanemana töötamise ajal varem kordagi kuhugi kandideerinud, kuid seekord otsustasin proovida. Ilmselt osutusin valituks, kuna oman pikka töökogemust nii era- kui avalikus sektoris ja mul on ameti põhitegevusi toetav haridus.“
Kas see ei näi otsekui reetmisena – olite Ühise Kodu vallavanema kandidaat, Ühist Kodu kutsutakse Kirtsi valimisliiduks?
„Ma ei tea kuidas meie valimisliitu kutsutakse, kuid valimisliit Ühine Kodu ei ole kunagi olnud kellegi nimeline valimisliit. Valimistele läksid 2017. aastal 40 inimest, kes esindasid valimisliidu programmis toodud mõtteid ja seisukohti, ning said 41 protsendi valimistel osalenute poolehoiu. Seega on Ühine Kodu minimaalselt nende 1241 inimese valimisliit. Valimisliidu olukorda minu lahkumine oluliselt ei mõjuta, kuna Ühisest Kodust volikokku valitute hulgas pole tähtsamaid või vähem tähtsaid isikuid, ka pole meil kunagi olnud üht kindalt juhti. Kõik otsused on kollegiaalsed, kokkulepitud kõneisikuid on neli. Kui keegi valimisliidu liikmetest mingil hetkel panustab töösse vähem, teevad teised selle võrra rohkem, nii on jätkusuutlikkus kindlustatud. Valla juhtimisel on oluline volikogu liikmete toetus ja vallavanema oskus neid kuulata.
Valimisliit Ühine Kodu kandideerib aasta pärast järgmistel kohalikel valimistel taas, selles pole kahtlust. Meil on mõtteid nii tänaseks kui ka valimistele minekuks. Valimisliidus on uusi noori liikmeid, kuid samas on aktiivsest poliitikast loobunud mitu staažikat liiget. Uute liikmete tulek näitab liidu elujõulisust. Oleme valmis valijatele taas pakkuma võimalust valida kompetentsi ja tasakaalukust. Populismil ei ole meie valimisliidus olnud kunagi kohta.
Kavatsen lähiajal taastada oma volikogu liikme mandaadi. Kui piltlikult öeldes on volikogus rahva esindajad nii-öelda peremehed ja vallavalitsuses sulased, kes peremeeste plaanid teoks teevad, siis liitudes uuesti volikoguga muutun taas sulasest peremeheks ja püüan parimate oskustega aidata, et Kuusalu vald areneks.“
Tänukirjas märgite, et tõmbate joone alla väga olulisele ja õpetlikule, 14 aastat kestnud peatükile oma elus. Millised need aastad on olnud?
„Olen õppinud kogu aeg. Pole olnud häid ega halbu situatsioone, keerulised olukorrad õpetavad rohkem kui probleemitud.“
Mis on olnud kõige keerulisem?
„Kõige raskem oli vallavanemana töötada pärast viimaseid kohalikke valimisi jaanuarist 2018 kuni mai lõpuni. Siis olid valimisliidud Ühine Kodu, Üks Kuusalu Vald ja Arenev Kuusalu vald sõlminud avatud juhtimise kokkuleppe.
Valda saab juhtida, kui on olemas poliitiline toetus. Meil seda ei olnud. Olid valimisliidu Ühine Kodu 8 häält, valla arendamiseks oli vaja rohkem.“
Kuid Teid valiti volikogus vallavanemaks 10 häälega ehk volikogu enamuse toel?
„Ma ei taha sel teemal lähemalt peatuda. Ütlen nii, et minule antud kaks lisahäält oli ilmselt taktikaline käik. Hääletamine oli salajane, kes need hääled andis, ei tea. Järgnenud kuud näitasid, et tegelikult ei olnud kümmet toetajat.
Valla arengus oli see mahavisatud aeg, elu seisis. Õnneks see paranoiline olukord lõppes juba 2018 mai lõpus minu umbusaldamisega. Sisuliselt ei läinud elu edasi ka siis, kui Kuusalu valda valitses järgmised pool aastat valimisliitude Üks Kuusalu Vald, Arenev Kuusalu Vald, Reformierakonna ja EKRE võimuliit.
Alates 2018. aasta lõpust kuni aprillini 2020 on valda juhtinud valimisliit Ühine Kodu ja Eesti Keskerakond koos Eesti Reformierakonnaga ja viimased kuus kuud koos EKREga. Hoolimata planeeritust oluliselt lühemast tegutsemisajast saame hakkama enamiku valimislubadustega, üht-teist suudame enamgi.“
Mida olete ellu viinud?
„Lubasime, et teeme jõupingutusi Kiiu-Käli jalgtee valgustamiseks, nüüd ehitus käib, laternapostid on paigaldatud, novembri teises pooles on tee valge. Kolgakülas saab spordibaas uue valgustuse, Kuusalus valgustame Laane tänava, lisame valgust Pärispeal, Viinistul, Kolgakülas. Salmistu sadama rekonstrueerimine ja Kuusalu koolile juurdeehituse tegemine olid meie lubadused. Salmistul ehitamine käib, koolile hakatakse juurdeehitust rajama mõne kuu pärast. Kolga Rahva Maja teeme kasutatavaks, Kolga staadion on lõpetatud, Kuusalus palliplats valmis ja Kolgas valmib kevadeks. Kuusalu TET-majas on saanud väga head korterid 12 inimest. Oleme toetanud oluliselt Kuusalu Laurentsiuse kogudust ja MTÜd Laurentsiuse Selts, et Kuusalu kiriku pastoraat taas kasutusele võtta.
Jätkata tuleb valla üldplaneeringu koostamise, Kuusalu kooli juurdeehituse teise etapi kavandamisega. Uuel vallavanemal on, millega tegeleda.
Annan heas korras valla valitseda headesse kätesse. Õigemini ajastule vastavalt heas korras valla, koroonakriisi aeg on jätnud oma jälje.
Järgmise aasta nii-öelda sõiduplaan ehk eelarve projekt on koostatud. Selles oleme maksude laekumist kavandanud pisut tagasihoidlikumalt võrreldes käesoleva aastaga. Kärpinud oleme majanduskulusid, palgatõusuks pole planeeritud. Alati on hea teha positiivseid lisaeelarveid ja lisada võimalusi investeeringuteks ja ka kuludeks. Loodan, et vallavalitsus asub esimest lisaeelarvet koostama juba jaanuaris.“
Millal uues ametis tööle asute?
„Alustan 16. novembril projektijuhina, et senised kaks ametit aasta algusest käivitada uue ametina. Et tegevus jätkuks jaanuaris sujuvalt, on eelnev töö vaja ära teha. Ettevalmistusi on ministeerium ja mõlema eksisteeriva ameti juhid teinud juba kogu aasta.
Olen vallavanema ameti kõrvalt püüdnud leida aega, et ennast kurssi viia nii põllumajandus-, veterinaar- kui ka toidu-ameti väärtuste ja eesmärkide, senise töökorraldusega. Alginfo on olemas, sellele tuginedes saab uus amet alustada. Ameti struktuur on paigas ja olemas töötajad. Enne uut algust soovin mõne päeva kasutada puhkamiseks.
Tänan Kuusalu rahvast võimaluse eest, et on lubanud mul olla nende vallavanem. On olnud suur au juhtida Eesti kõige ilusamat ja mitmekülgsemat valda, kus elavad head, targad ja toimekad inimesed.“