Aruküla Uudised ootab noori toimetusega liituma

3505

Eksemplare on välja antud 41, järgmine number on plaanis septembri lõpuks.


Aruküla Uudiste ajakirjanikud MAI-LIIS PAENURM ja HENRI REEDER.

Juba aastaid paistab Raasiku vald silma aktiivsete noortega, kes korraldavad ise üritusi ning annavad välja lehte. Naaberomavalitsustest ei leia ühenduse Minu Eesti Noored sarnast, pole neis ka noori, kes oleks kodualeviku elu kajastamise võtnud oma südameasjaks.

Praegu teeb Aruküla Uudiseid punt MENi liikmeid, neist on lehetoimetuses kõige aktiivsemad Mai-Liis Paenurm, Kristiina Jeromans, Egle Liiskmann ja Henri Reeder. Algusaastatel oli teine toimetus, vaid Henri Reeder kirjutab siiani. 12leheküljeline väljaanne ilmub kord kuus, aeg-ajalt jääb üks või mitu kuud vahele sõltuvalt sellest, kuidas on aega ja võimalust kokku tulla. Sel suvel ei ilmunud ühtegi numbrit, sest tegijad olid tööl või ära sõitnud.

Aruküla Uudiste lugejad teavad, et kindlat ilmumiskuupäeva lehenumbritel pole – lugeda saab siis, kui leht on valmis. Uue numbri kohta on lehe tagaküljel kirjas näiteks: „Järgmine lehenumber ilmub 27. oktoobril või natuke hiljem“. Noorte sõnul muutub plaanitud kuupäev küljendamise tõttu, enda lood küljendab igaüks ise.

„Kui kas või üks inimene ei saa plaanitud päeval ära teha, lükkub asi juba päeva võrra edasi,“ lausus Mai-Liis Paenurm.

„Kui uue toimetusega tööle hakkasime, ütlesid Kristiina ja Mai-Liis kohe, et tuleb tõsisemalt tegelema hakata, et „või natuke hiljem“ välja juurida,“ lisas lehe asutaja Henri Reeder.

Noored rääkisid, et see oleks võimalik, kui üks kindel inimene küljendaks kogu lehe. Nad on küljendajat otsinud, kuid pole veel leidnud.

Plaan panna Konsumisse müüki
Lehetegijad lasevad Aruküla Uudiseid välja trükkida Tallinnas firmas Koopia Kolm.

„See on kallis, selleks ongi lehe hind 90 senti,“ ütles Henri Reeder.

Tellijaid on Aruküla Uudistel 84.

„Alguses tellisid pensionärid ja 10-12 niiöelda kultuuriperekonda. Nüüd on juurde tulnud ka noori peresid. Inimesed näevad, et see on võimalus noori toetada,“ rääkis Henri Reeder.

Kuna pole paigas kindlat kogust, mitu lehte aastas ilmub, on kokku lepitud, et üks pikemaajaline tellimus tähendab 10 lehte.

Aruküla Uudiste tiraaž on 100, vahel on trükitud ka rohkem.

„Näiteks kui oli huvitav esikaas sellest, kellest saab uus vallavanem, trükkisime 125 lehte ja ainult paar on alles,“ jutustas noormees.

Mai-Liis Paenurm rääkis, et noored hakkasid lehti viima juurviljapoe müüjale, et soovijad saaksid sealt osta. Kuna suvel moodustati MENist MTÜ, loodab ta, et edaspidi õnnestub Konsumiga kokku leppida ning Aruküla Uudiseid hakataks seal müüma.

Meenutused algusaastaist
Aruküla Uudiste esimene number ilmus 2005. aasta 16. aprillil.

„Leht kasvas välja videotest. 2002. aastal võtsime Piia-Mai Kasemaa ja Keidi Koppeliga uudistesaateid linti. Siis polnud veel Youtube’i ega Facebooki, kuhu üles laadida. Arvutis polnud ka monteerimisvõimalust ja panin saateid kahe videomakiga kokku. Tegime oma lõbuks. Kord aastas näitasime neid vallamajas.
Mõne aja pärast, kui esimene vaimustus hakkas mööda saama, tegi Leena Möls ettepaneku välja anda Aruküla põhikooli ajalehte. Mõtlesime, et võiks teha lehe kogu Aruküla peale, ja hakkasime sellega koolilehe kõrvalt tegelema,“ meenutas Henri Reeder.

Peamised kirjutajad olid veel Aigar Arandi ja Katre Pross.

„Kui nemad 9. klassi lõpetasid, oli ka koolilehega kõik. Siis läks kogu tähelepanu Aruküla Uudistesse ,“ jutustas Henri Reeder.

Üheks nii-öelda töövõiduks nimetab noormees küsitlust jõulukuusest, mis andis tõuke Aruküla jõulupuu ehtimisele: „Tegime küsimuse, kas Arukülla soovitakse jõulukuuske. Küsisime 20-30 inimeselt, 80 protsenti ütles, et võiks olla. Panime selle lehte ja saatsime küsimuse ka abivallavanemale Ardo Niinrele. Ta arvas, et puu võiks istutada. Garina Toomingas luges artiklit ja hakkas asja ajama. Järgmiseks jõuluks oli rahvamaja ees kuusk ehitud.“

2009. aastal läks eestvedaja Henri Reeder ajateenistusse ning toimetuse teised liikmed kõrgkoolidesse, lehe väljaandmine jäi seisma.

„Kui teenistusest tagasi tulin, oli MEN käima läinud ja uued tegijad ütlesid kohe, et hakkame taas lehte tegema.“

Plaan jätkata
41st lehenumbrist on uue toimetusega välja antud 6, esimene neist 2010. aasta sügisel.

„Ma ei tahtnud kohe liidrirolli endale võtta. Mõtlesin, et äkki tuleb uuest toimetusest lehe eestvedaja. Kui tundus, et keegi ei kamanda väge, võttis Mai-Liis asja enda kätte,“ lausus Henri Reeder.

Kindlat peatoimetajat pole siiski määratud, kuid noored peavad seda edaspidi mõistlikuks sammuks – siis on tööd kergem koordineerida.

Infot saavad nad peamiselt vallamajast, kultuuriseltsilt, koolist ja muusikakoolist: „Alati öeldakse, et pole midagi uut, aga kui jääd pikemalt rääkima, tuleb mõni uudis välja.“

Aruküla Uudised on mõelnud hakata kirjutama ka Raasiku kohta.

Mai-Liis Paenurm ja Henri Reeder ütlesid, et peavad toimetuse järgmistel koosolekutel mõtlema, kuidas lehte uusi noori värvata: „Et asi välja ei sureks, tuleb neid kutsuda kaasa lööma.“

Vähemalt kaks aastat olevat lehe väljaandmine kindel – nii kaua on Mai-Liis Paenurm ja Kristiina Jeromans veel keskkoolis.


Aruküla Uudiste toimetus

Arvamus – Egle Liiskmann
Päevakajaline, Noorte uudised – Mai-Liis Paenurm
Uudised – Henri Reeder
Kultuur – Kristiina Jeromans
Sport – Rauno Piip
Meelelahutus – Mikk Arnold Kulljus