Valimisliidud Üks Kuusalu Vald ja Arenev Kuusalu Vald algatasid vallavolikogu 2. mai istungil Kuusalu vallavanema Urmas Kirtsi umbusaldamise ning teatasid, et loevad Kuusalu valla avatud juhtimise lepingu lõppenuks ja vabastavad vallajuhtimise uute kokkulepete tekkeks.
Kahe valimisliidu avalduse luges istungil ette Marti Hääl valimisliidust Üks Kuusalu Vald. Sellele on alla kirjutanud veel Mait Kröönström, Andres Heinver, Kristo Palu ja Ingeldrin Aug valimisliidust Üks Kuusalu Vald ning Madis Jõgi ja Avo Vest valimisliidust Arenev Kuusalu Vald.
Avatud juhtimise lepingu allkirjastasid valimisliitude Üks Kuusalu Vald, Arenev Kuusalu Vald ja Ühine Kodu volinikud 17. jaanuaril, hiljem liitus Reformierakonna volinik – 19 volikoguliikmest olid lepinguga ühinenud 15. Umbusalduse algatajad selgitavad avalduses, et lepe sündis valgelt lehelt, millele oli kirjutatud vallavanema nimeks Urmas Kirtsi. Lisaks etteheidetele Kuusalu kooli, sotsiaalmaja, Kiiu mõisa investeerimisprojektide ettevalmistamisel, nimetavad nad usalduse kaotamise põhjustena vallavalitsuse istungi protokolli võltsimist ja abivallavanemate ametikohtadele vormistamist – ametisse on nimetatud inimesed, kellel vallvanemale teadaolevalt puudub volikogu enamuse toetus vallavalitsusse kinnitamiseks. Volikogu järgmine istung on 30. mail, siis on päevakorras ka umbusaldushääletus.
Volikogu 2. mai istungi päevakorras oli uute abivallavanemate Anu Kirsmani ja Tõnu Ammussaare vallavalitsusse kinnitamine – poolt olid 6, vastu 10 volinikku, 1 oli erapooletu. Abivallavanemad on endiselt ametis, kuid ei saanud vallavalitsuse liikmeteks.
Urmas Kirtsi selgitas Sõnumitoojale: „Võltsimiseks on hinnatud seda, et vallavalitsuse istungi protokolli järgi otsustati moodulite riigihanke korraldamine ühehäälselt, kuid tegelikult täpsustasime pärast istungit hanke tingimuste sõnastust ja alles siis jõudsime konsensusele. Abivallavanemad valis komisjon, minuga keegi koostööpartneritest eelnevalt ühendust ei võtnud ega teatanud, et ei olda nõus neid vallavalitsuse liikmeteks kinnitama.“
Kuidas edasi?
Toimetus palus esmaspäeval, 7. mail Kuusalu vallas tekkinud poliitilise olukorra kohta kommentaari kõigi valimisnimekirjade esindajatelt.
Urmas Kirtsi valimisliidust Ühine Kodu (volikogus 8 kohta): „Avatud juhtimise leping ehk selline juhtimine, millega kõik võivad ühineda, kõigil on vetoõigus, samas puuduvad selged sihid ja kokkulepped, on anarhia. Umbusaldamise algatamine ei olnud üllatus, sest nelja kuuga oli selge, et see kooslus ei olnud võimeline koos töötama. Valla stabiilseks juhtimiseks on vajalik vähemalt 11 voliniku üksmeel. Loodan, et umbusaldajatel on plaanid peetud ning kindel tegevuskava koos Keskerakonna ja EKRE esindajatega kokku lepitud.
Valimisliidu Ühine Kodu vallavolikogusse valitud liikmed kogunevad sel nädalal, et arutada kujunenud olukorda ja otsustada, kuidas edasi käituda.“
Kristo Palu valimisliidust Üks Kuusalu Vald (5 kohta): „Lugesime oma umbusaldusavaldusega Kuusalu valla avatud juhtimise lepingu senises sõnastuses lõppenuks, kuna ei näinud avalduses toodud põhjustel senise vallavanemaga jätkamist võimalikuks. Tunnistame ka, et lepe sellises koosseisus ei toiminud, eelkõige isikute erinevate juhtimispõhimõtete ja nõrga usalduse tõttu. Mis konkreetselt edasi saab, arutame oma nimekirja liikmetega sel nädalal. Konsultatsioone oleme valmis pidama kõigi nimekirjadega, välja arvatud Ühise Koduga, kui nende tingimus on Urmas Kirtsi jätkamine vallavanemana. Uue vallavanema nime üle on selgelt vara spekuleerida, üks variant on määrata 30. mai istungil vallavanema ajutine asendaja, kui umbusaldushääletus läheb läbi. Loodame mai lõpuks saada selgust, mis võimalused vallajuhtimiseks tekivad.“
Madis Jõgi valimisliidust Arenev Kuusalu Vald (2 kohta): „Meie nimekirja mõlema voliniku nimed on umbusalduse algatamise avaldusel ja oleme kindlad, et Ühise Koduga me võimuleppele ei lähe, kui nende valimisliidu seisukoht on endiselt, et vallavnem peab olema Urmas Kirtsi. Sama kapteniga laevajuhtimist me ei taha, niigi astusime vastumeelselt avatud juhtimise lepingusse, millega tema jäi vallavanemaks. Samas oleme kogemuse eest tänulikud, on olnud silmiavavad kuud.
Käesoleval nädalal on ees kohtumisi ja läbirääkimisi, reedeks oleme loodetavasi targemad, et kuidas edasi. Loodame positiivset tulemust. Uue võimaliku vallavanema osas on pakutud, et rääkida võiks nendega, kes konkursil kandideerisid. Meie nimekirja favoriit on vahepeal saanud Kadrina vallavanemaks.“
Ranno Pool EKRE nimekirjast (2 kohta): „EKRE räägib läbi mõlema poolega, nii Ühise Koduga kui ka valimisliitudega Üks Kuusalu Vald ja Arenev Kuusalu Vald. Meie arvates ei ole Ühine Kodu mitte kõike halvasti teinud, kuigi on olnud asju, mis meile ei sobi. Ootame ära, milliseid ideid pakutakse ja suundi tahetakse võtta, kõige rohkem huvitab, mis Kuusalu vallas edasi saab.
Avatud juhtimise kokkulepe oli hukule määratud, kohe algasid konfliktid. Soovime võimuleppesse selget sihti ja konkreetsust, mitte eksperimente. Anname endast kõik, et vallaelu saaks kindlasse roopasse. Kuigi kohalik poliitika ei ole rahulik, koostööd on raske teha, palju kipub jääma isiklike ambitsioonide taha, isiklikud suhted on juba varasemast ajast halvad ja igaüks ajab oma sihti. Olen EKRE Harju-Rapla ringkonnaorganisatsiooni juhatuses ja tuleb tunnistada, et nii keerulist poliitilist olukorda selle piirkonna teistes omavalitsustes ei teagi.“
Margus Soom Reformierakonna nimekirjast (1 koht): „Ka minu nimi oleks võinud olla umbusalduse algatamise avaldusel, mõtlen samamoodi. Alates kohalikele valimistele järgnenud päevast, 16. oktoobrist olen mõelnud, et avatud juhtimise leping ei toimi, kuigi ühinesin sellega. Poliitika on kompromisside ja kokkulepete kunst, juhtimine vene veetšena ei toimi. Urmas Kirtsi sai vallavanemaks just seetõttu, et vallavanema valimise teise vooru eel ei lepitud volikogus kokku, kuidas hääletatakse. Kirtsi jätkas valla juhtimisel oma 8aastast teerullipoliitikat, kuid oleks pidanud hakkama arvestama volikogu liikmetega.
Kuidas edasi? Volikogus on palju uusi liikmeid, on kogenematust, lisaks isiklikud huvid. Noorpoliitikutel on pool aastat kulunud õppimiseks. Ainulahendus on pädev kokkulepe. Oleksime suutnud kooli ruumipuuduse probleemi lahendada majanduslikult palju kasulikumalt, kui oleks olnud kindel kokkulepe. Moodulite rentimine pikendab minu hinnangul ruumipuuduse probleemi lõplikku lahendamist ja teeb edasiste investeeringute võimaluse väiksemaks.“
Värner Lootsmann Keskerakonna nimekirjast (1 koht): „Kuusalu vallas on juhtunud see, mida üheski omavalitsuses pole viimase 25 aasta jooksul juhtunud – üle poole aasta on kohalikest valimistest möödas, volikogu osad komisjonid ei tööta ja ka vallavalitsust pole suudetud kinnitada kokkulepitud koosseisus. Angela Merkeli valitsus suudeti Saksamaal ka kiiremini kokku panna.
Keskerakonnal oma ühe häälega ei ole Kuusalu valla uue võimuliidu loomisel hetkel otsustavat rolli, meist ei olene, kas poolik vallavalitsus jääb või läheb laiali. Ühel pool on Ühine Kodu oma 8 häälega ja teisel pool on samuti 8 häält – Üks Kuusalu vald, Arenev Kuusalu vald ja Reformierakond, ehk 5+2+1. Pigem on määrav roll EKRE-l. Oleneb, kummale poole EKRE end sätib. Kindlasti on ka teisi, huvitavamaid variante. Aga initsiatiiv peab ikka tulema „suurtelt“. Loodame, et vallarahva valitud esindajad hakkavad oma antud lubadusi lähitulevikus ka täitma.“