Kuidas on olnud elada Loksa vallaga liidetud suuremas Kuusalu vallas?

1836

Sõnumitooja küsitles Kuusalus ja Loksal juhuslikke inimesi. Lubasime jätta vastajad anonüümseks.

Perekond Kuusalust: „Me ei teadnudki, et Kuusalu vald oli kümme aastat tagasi väiksem. Meil on siin olnud hea elada, eelnev kogemus puudub. Kolisime Kuusallu kuus aastat tagasi. Valisime elukoha selle järgi, et oleks Tallinnale lähedal ja kool oleks olemas. Muide, kinnisvara on siin üle hinnatud, nagu on mitmel pool mujal Eestis. Kohalikel valimistel osalesime, valisime konkreetset inimest. Mis parteid või valimisliidud on võimul, seda ei tea. Vallavanemat teame nägupidi.
Meie jaoks on tähtis, et liivakarjäär ei hakkaks alevikuni laienema. Kui karjäär jõuab lausa majade taha, siis tuleb hakata ära kolima. Vallavalitsus võiks kindlasti sellist asja jälgida, vallaeelarvesse laekuv kaevandustasu ei korva pöördumatut kahju. Vaadake, mis on teisel pool kruusateed toimunud – enne oli pisike liivakaevandus, nüüd on see läinud päris suureks.“

Naine Kuusalust: „Ei saa aru, et ühendatud vallas oleks midagi hullemaks läinud. Loksa kant on mulle tuttav, käisin Loksal koolis. Omal ajal on seal palju oldud, internaadis elatud. Kui toimus Loksa vallaga liitumine, siis ei olnud kartust, et vald jääks vaesemaks, ühinemine oli loomulik.
Muret teeb Loksa linn. Kui seal õppisin, oli rahvast palju, tööd jätkus, elu käis, peod olid, kõik vajalik oli olemas. Loksa oli nagu tõeline paradiis. Nüüd tundub Loksa otsekui ääremaa – majad on tühjad, elu ei käi seal enam, peale laatade polegi midagi. Pääsu pole, vaevalt Loksa linna eraldi jäetakse, küllap Kuusalu vallaga liidetakse. Korraks vaatasin lehest Lahemaa valla teemat, ei kujuta sellist valda ette, sest Lääne-Viru pool jääb väga kaugeks.“

Mees Pudisoolt: „Siiamaani on olnud liidetud Kuusalu vallas väga hea elada. Hääletasin tookord ühinemise poolt, leidsin siis, et oli õige samm ja arvan praegu sama. Loksa ja Kuusalu piirkond on olnud seotud.
Olen nüüd valmis järgmisteks muutusteks, Lahemaa valla ideel on jumet, sest üksikult ei suuda vallad rahvuspargi spetsialistidega asju ajada. Kuusalu valla häda on see, et rahvuspargi teemaga kokkupuutuvad ametnikud vahelduvad, kuigi see on loomulik, noored naised peavadki vahepeal lapsi saama. Kui on osavallad, siis saab maha istuda ja põhimõtted kokku leppida. Maakondlik piir ei tohiks olla takistus, maavalitsused võiksid rahulikult oma ülesanded teistele riiklikele struktuuridele ja omavalitsustele üle anda. Nagu praegu on teede ääres kihelkondade sildid, samamoodi võiksid jääda maakondade sildid.
Seega Vihula vallaga võiks ühineda, aga tõsine küsimus on Loksa linn. Ma ei tea Loksa majanduslikku seisu. Kui suurema valla tsentriks jääks Loksa, oleks see ääremaastumine. Lahemaa  valla keskuseks esimene valik peaks olema Kuusalu, teine valik Loksa, alles kolmas Võsu, sest Võsule midagi ei tule, talvel läheb Võsu suvitajatest tühjaks.“

Naine Kolgast: „Ei saa aru, et ühinemisega oleks midagi muutunud, Kolgas pole seoses sellega midagi teisiti. Olen Loksal elanud, teadsin inimesi, hirmu kahe valla liitumise ees ei olnud. Aga Loksa linnaga hakkab olema raske. Linna juhtimine on seal nii ühtedes kätes minu meelest, arengut ei taheta. Loksal pole söögikohta, kohvikut ega hotelli ning kuigi turiste on ja rahvast liigub Viinistu poole palju, pole seda võimalust ära kasutatud.
Kui Loksaga liitumine tuleb, äkki suudetakse siis kangutada sealsed juhid kohalt. Tundub, kes seal on linna etteotsa sattunud, pole vaadatud, kas nad oskavad linna arendada, valik on tehtud muudel eesmärkidel. Loksa oli vanasti nii särav, kuigi oli alev, kõik toimis, käidi tehases tööl, rahvast oli palju. Nüüd on Loksa linn, aga seal pole muud kui Grossi pood ja Konsum. Loksal peaks andma inimestele võimaluse vabamalt toimetada, raha vähesus ei ole põhjendus, palju sõltub tahtmisest. Loksa on ju looduslikult ilus, seal on fantastiline rand ja männimets.“

Noor naine Pärispealt: „Midagi negatiivset ei ole seoses ühinemisega täheldanud. Olen Pärispeal üles kasvanud, kümme aastat tagasi elasin juba Tallinnas. Suhtusin kahe valla ühendamisse positiivselt. Kuusalu vald on suur, aga hea tunne on, kui Tallinna poolt sõidan ja jõuan Kuusalu valla sildini. Hingelt olen maalaps, Pärispea on kohana suurepärane, on ja jääb paigaks, kuhu tulla, aga igapäevaseks elamiseks on kauge, olen sõitnud sealt tööle, mulle ei sobi.“

Perekond Vihasoost: „Väike Loksa vald oli parem, teati inimesi ja nende probleeme. Vallavõim oli lähedal, kusagil sai ikka vallamaja inimestega kokku ja rääkida. Vallajuhid ei peagi jõudma igale poole, aga otsesuhtlus oli hea. Ei näe, et ühinemisega oleks midagi paremaks läinud, koolilaste buss sõidab samamoodi. Kui töötad arvuti taga, siis saab ka vajaliku info kätte.
Hea on, et Kuusalu valla Loksa teeninduspunkti töötaja on väga hea abiline – otsib info välja ja annab edasi selle, mida on vaja teada.“

Mees Viinistult: „Ma ei ole ühinemise pärast muret tundnud ning ei kujuta ette, kuidas oleks olnud teisiti. Tänapäeval väikesed vallad surevad välja, elu lähebki globaliseerumise suunas. Kuusalu valla ajal on ehitatud Viinistule veetrass, rahvamaja tehakse korda. Vallamaja asub nüüd tõesti kaugemal, vanematel inimestel, kel pole autot, on vallamajja minek keerulisem. Isiklikes asjus olen vallamajas mõnel korral käinud seoses ehitusprobleemidega.“

Eelmine artikkelSPORDIUUDISED
Järgmine artikkelHC Kehra pääses karikavõistlustel 8 parema hulka