Kuusalu vallavolikogu liige Kaupo Parve valimisliidust Ühine Kodu esitas avalduse enda vabastamiseks sotsiaalkomisjoni aseesimehe kohalt. Ka soovib ametikohalt lahkuda volikogu ühistegevuse komisjoni esimees Urmo Ristisaar valimisliidust Ühine Kodu.
Kaupo Parve selgitas Sõnumitoojale, ta ei pea õigeks, et eelmise võimuliidu liikmed jätkavad juhtpositsioonidel, kui vallas on moodustatud uus võimuliit: „Uus koalitsioon saab nüüd oma meeskonnast panna inimese komisjoni esimeest asendama. Saavad oma poliitikat ellu viia ilma eelmise võimuliidu osaluseta. Sotsiaalkomisjoni esimees Ingeldrin Aug küsis, kas liikmena jätkan, komisjoni kuuluksin meeleldi edasi.“
Urmo Ristisaar täitis peale ühistegevuse komisjoni esimehe ka eelarve- ja arengukomisjoni aseesimehe ülesandeid. Ta ütles, et ühistegevuse komisjoni juhi kohalt taandab ennast, kuid eelarve- ja arengukomisjoni aseesimeheks esialgu veel jääb, et mitte takistada Kuusalu valla arenguks vajalike otsuste vastuvõtmist: „Ma ei taha Kuusalu valla elu pidurdada, lähiajal on vaja arutada nii Kuusalu kooli moodulite kui ka hoolekandemajaga seonduvaid küsimusi. Edaspidi kindlasti astun ka aseesimehe kohalt tagasi, kuid mitte kohe praegu.“
Vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muudatusele tuleb komisjonide esimehed ja aseesimehed valida koos, et anda ka opositsioonile võimalus komisjonide töös kaasa rääkida. Kui esimees või aseesimees kohast loobub, on komisjon automaatselt juhtideta ja töövõimetu ning tuleb valida korraga uus esimees ja aseesimees, kinnitada uuesti ka komisjoni liikmed.
Kuusalu vallavolikogu esimees Mait Kröönström kommenteeris, et seadus on andnud võimaluse opositsooni esindajatel kuuluda komisjonide juhtorganitesse, kuid Ühise Kodu volinikud on kuuldavasti otsustanud neilt kohtadelt tagasi astuda. Volikogu järgmine istung toimub augusti lõpus, siis tuleb korraldada sotsiaalkomisjoni ja ühistegevuse komisjoni, samuti hariduskomisjoni esimeeste ja aseesimeeste valimised. Hariduskomisjoni aseesimees Sulev Valdmaa EKRE nimekirjast peatas oma volitused volikogus aasta alguses, nüüd kuulub ta vallavalitsusse, ta volitused volikogu liikmena on taas peatatud. Hariduskomisjon on olnud mitu kuud juhtideta, koosolekuid pole toimunud.
Valimisliidu Ühine Kodu juht, Kuusalu eelmine vallavanem Urmas Kirtsi kinnitas Sõnumitoojale, et nende valimisliit on otsustanud komisjonide juhtorganites mitte osaleda, kuid jätkatakse osalemist komisjonide töös.
Urmas Kirtsi valiti Kuusalu vallavolikogusse isikumandaadiga. Esialgu ei soovinud ta kohe volikogusse minna pärast vallavanema kohalt umbusaldamist 30. mail – nii ütles ka Sõnumitoojas ilmunud usutluses. Hiljem mõtles ümber, esitas avalduse oma volituste taastamiseks ja vaidlustas Kuusalu valla valimiskomisjoni tegevuse. Valla valimiskomisjon taastas ta volitused volikogu liikmena 8. juunil. Vabariigi valimiskomisjonile esitatud avalduses selgitas ta, et oli aasta alguses esitanud avalduse oma volituste peatamiseks 16. jaanuarist kuni 15. maini 2018. Kui 30. mai istungil osales veel vallavanemana, siis 6. juuni istungil, kui valiti uut vallavanemat, oleks pidanud olema volikogus tema, mitte asendusliige Kristi Vetemaa. Urmas Kirtsi leidis, et tema volitused tulnuks taastada ilma uue avalduseta, võttes aluseks aasta alguses esitatud avalduse. Ta soovis, et volitused volikogu liikmena jõustuksid tagasiulatuvalt 4. juunist.
Kuusalu valla valimiskomisjoni esimehe asendaja Leelo Konton ja Urmas Kirtsi olid 18. juunil kutsutud vabariigi valimiskomisjonile selgitusi jagama. Vabariigi valimiskomisjon ei rahuldanud Urmas Kirtsi kaebust põhjendades, et volikogu liige ei saa omandada volitusi tagasiulatuvalt. Samas märkis vabariigi valimiskomisjon, et Urmas Kirtsi oli pärast 15. maid vallavanem, valla valimiskomisjon oleks pidanud pärast seda kuupäeva tuvastama tema volikogu liikme volituste peatamise aluse muutumise ehk tegema uue otsuse, et volitused on peatatud seoses vallavanema ametikohustustega, mitte isikliku avalduse alusel. Sel ajal juhtis Kuusalu valla valimiskomisjoni veel vallasekretär Maire Link, kes jäi pensionile 25. maist.
Urmas Kirtsi ütles Sõnumitoojale, ta vaidlustas valla valimiskomisjoni 8. juuni otsuse selleks, et selgeks saada, kas pidi volituste taastamiseks esitama avalduse või mitte.