Aruküla ja Pikavere raamatukogud liidetakse Raasiku raamatukoguga, asutuse nimeks saab Raasiku valla raamatukogu.
Raasiku vallavolikogu kinnitas septembriistungil pärast pikka arutelu valla allasutuste struktuurimuudatused, mis raamatukogude jaoks tähendab, et alates 1. jaanuarist 2019 on valla raamatukogul 1 direktori, 5,55 raamatukoguhoidja ning 1,05 koristaja kohta. Istungi päevakorras oli ka Raasiku raamatukogu põhimääruse muutmine. Vastavalt muudatustele on alates 1. jaanuarist üks Raasiku valla raamatukogu, millel on haruraamatukogud Arukülas, Pikaveres ja Peningil. Pikavere haruraamatukogu hakkab täitma ka mõisakooli raamatukogu ülesandeid.
Vallavalitsuse ettepanek – 1. oktoober
Raasiku raamatukogu direktor Eha Altmäe rääkis volikogu istungil, et pärast haldusreformi on kogu Eestis hakatud ka raamatukogude tööd ümber korraldama ning sellega kaasnevad ametikohtade kärpimised, kogude sulgemised. Ta oletas, et ühe-kahe töötajaga raamatukogusid enam ei jää, need liidetakse suuremate raamatukogudega.
„On positiivne, et raamatukogud hakkavad tööle suuremate meeskondadega, nii saab pakkuda kasutajatele paremat teenust,“ ütles Eha Altmäe.
Kuna pärast raamatukogude ühendamist ei ole Aruküla raamatukogul enam direktorit, vaid kaks raamatukoguhoidjat, tegi vallavalitsus ettepaneku vähendada Aruküla raamatukogu koosseisust 0,25 kohta. Vallavalitsuse teine muudatusettepanek oli vähendada Pikavere raamatukogu koosseisust täiskohta veerandi võrra, kuna raamatukogu ei ole nädalas avatud 40, vaid 32,5 tundi. Vallavalitsus soovis, et raamatukogude struktuurimuudatused jõustuksid 1. oktoobrist, siis saaks Aruküla raamatukogu praegu täitmata direktori ametikoha asemel korraldada konkursi raamatukoguhoidja kohale.
Haridus-, kultuuri-, sotsiaal- ja spordikomisjon oli seisukohal, et raamatukogude liitmine võiks toimuda 1. oktoobrist, kuid struktuurimuudatused 1. jaanuarist. Samuti tegi komisjoni esimees Andres Kallaste ettepaneku, et ametikohti ei kinnitataks asukohapõhiselt, vaid otsustataks, et raamatukoguhoidjate ametikohti oleks kokku 5,55. Maarja Sikut lisas – komisjon leidis, et uuele vallaraamatukogu juhile tuleks anda aega täpselt välja selgitada, kui palju on kusagile töökohti vaja.
Vallavalitsuse hariduse-, kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Juta Asuja märkis – kui raamatukogude struktuurimuudatused jõustuvad alles jaanuaris, tuleb vahepeal võtta tööle Aruküla raamatukogu direktor: „Pole mõistlik võtta mõneks kuuks tööle direktor, kui kahe kuu pärast selle ametikoha likvideerime. Seetõttu võiksid struktuurimuudatused jõustuda oktoobrist. Kui juht edaspidi näeb veel vajadust koosseisusid muuta, on see võimalik.“
Raasiku raamatukogu direktor toetas vallavalitsuse seisukohta.
Esialgu hääletati vallavalitsuse ettepanekut muuta allasutuste koosseise tagasiulatuvalt alates 1. septembrist ning raamatukogu koosseisu 1. oktoobrist. Selle poolt oli 6 volikogu liiget, vastu 3 ning erapooletuid 4.
Volikogu liikmete soovil pani esimees Tiina Rühka uuesti eraldi hääletusele ka, kas raamatukogu uus koosseis hakkab kehtima 1. oktoobril või 1. jaanuaril. 9 liiget toetas komisjoni ettepanekut, seega hakkab raamatukogu uus struktuur kehtima 1. jaanuarist 2019.
Nimevaidlus
Volikogu arutas ka Raasiku raamatukogu põhimääruse muutmist. Juta Asuja selgitas, et see on vajalik seoses raamatukogude liitmisega. Vallavalitsuse ettepanek oli põhimäärusesse lisada, et Raasiku raamatukogu struktuuri kuuluvad haruraamatukogudena Aruküla, Peningi ja Pikavere raamatukogud ning Pikavere raamatukogu hakkab täitma kooliraamatukogu ülesannet. Ühtlasi tehti ettepanek tunnistada Aruküla ja Pikavere raamatukogude põhimäärused kehtetuks.
„Vallavalitsus soovis, et muudatused jõustuksid 1. oktoobrist. Nüüd pole see enam võimalik, ka põhimääruse muudatused peavad jõustuma 1. jaanuarist,“ nentis Juta Asuja.
Haridus- ja kultuurikomisjon tegi ettepaneku muuta põhimääruses ka kogu nimi Raasiku valla raamatukoguks. Vallavalitsus seda ei pooldanud, Juta Asuja tõi näite, et ka naabervaldades on Kose raamatukogu koos haruraamatukogudega, Kuusalu raamatukogu koos haruraamatukogudega.
Eha Altmäe lisas, et nimemuutusega kaasneb palju lisakulutusi, peab tellima uued templid, muutma logo: „Ning nimi on ajalooliselt väga tähtis. Sisu võib näiteks viie aasta pärast muutuda, kas siis hakkame jälle nime muutma?“
Veel juhtis ta tähelepanu, et nimi näitab funktsiooni – Raasiku raamatukogu on valla kesk-
raamatukogu ülesannetes.
Volikogu 6 liiget pooldas Raasiku raamatukogu nime jätmist, 8 toetas uut nime Raasiku valla raamatukogu.
Juta Asuja ütles Sõnumitoojale, et vallavalitsus on otsustanud – Arukülla raamatukogule kolmeks kuuks juhti tööle ei võeta, ametikoht jääb täitmata ning uus töötaja võetakse Raasiku valla raamatukogu Aruküla haruraamatukokku tulevast aastast.
„Kuna nüüd on seal ajutiselt vaid üks töötaja, on Aruküla raamatukogu aasta lõpuni laupäeviti suletud,“ sõnas ta.