Katkendeid Raasiku vallas elanud Vilmar Saksa (1934-2022) mälestusteraamatust „Vilmar Saks Pikaverest Arukülani“, mille koostas Vaino Napp.
4. osa
Algus 12. juuli Sõnumitoojas.
„Terase“ treial
1972. aastal kuulsin, et tehases Teras on vaja treialit. Läksin vaatama. Palk suurem – 200 rubla kuus. Tehase peakorpus oli Haaberstis, see osakond asus Liivalaia tänaval. Meil oli väiksem kollektiiv. Tegime lokiaparaate ja juuksekuivateid, 1200 tükki kuus. Osakonda nimetatigi aparaaditehaseks.
Varsti hakkasin siingi brigadiri ametit pidama. Eelmine mees ei tundnud kõiki treimistöö nippe ja saladusi. Palgalisa oli 10 protsenti, treisin edasi, oli tükitöö.
See ilus Liivalaia tänava aeg lõppes varsti. Meie osakond viidi Haaberstisse tehase peakorpusega kokku. Minu töökohaks sai suures majas mehhaanikatsehh. Oli 20 treipinki ja hulk freespinke. Suures tsehhis oli müra ja suminat rohkem, kui olin harjunud. Tehas valmistas puiduhöövelpinke, kudumismasinaid, suuri mahuteid, lapsevankreid ja ikka juuksuri töövahendeid.
Terases maksti isetegemise eest lisa. Isetegevus oli heal järjel ja osalesin minagi. Filharmooniast käisid juhendajad, teenisid lisaraha. Kõige tugevam oli naisansambel. Käisid koos Heli Läätsega Tšehhoslovakkias tuuril. Mina laulsin meesansamblis II tenorit, olin solist. Akordionil saatsin rahvatantsu ja esinesin viiulil. Puhkeruumis oli klaver, siin tegime proove ja pidasime kõik sünnipäevapeod. Nääripeod olid ikka ka.
Tuntud muusikamees ja helilooja Felix Mandre oli meil meesansambli juht. Absoluutse kuulmisega mees. Pani klaveri kõlama ja elama, improviseeris. Oskas meidki kõlama panna. Proovis oli alati väga täpne ja nõudlik. Ka siis, kui juhtus väheke auru all olema. Kord tegime proove ühes väikeses punanurgas Lembitu kino kõrval Balti jaama taga. Olime kõik kohal, ootame, aga Mandre ei tule. Lõpuks tuli. Miilits roolis, ise istus kõrval. Ütles, et proov jääb ära ja sõitsid minema. Teinekord rääkis, et nemad olid Hindpere Hansuga teinud Tararas väikesed tropid. (Ararat oli väike viinapood Suur-Karja nurgal, kus sai ka kohapeal tarvitada. Sellepärast oli sisse minnes Ararat ja välja tulles hoopis Tarara). Siis hakkas Mandre proovi sõitma. Miilits pidas kinni, tahtis lihtsalt veidi edasi saada. Aga kabiinis tundis viina lõhna, ronis ise rooli ja hakkas liiklusinspektorit otsima, et üle anda. Polnud kusagil seda näha. Niimoodi nad jõudsidki meie juurde. Mis edasi sai, seda Felix ei ütelnud. Arvan, et napsitasid veel koos.
Aruküla on kodu
Olin ikkagi Aruküla elanik. Siinse eluga sinapeal ja osalesin, kus võimalik. Vaene aeg kolhoosides oli möödas. Põllumehe töökus ja oskus jäid peale. Kolhoos oli isemajandav ja kui mindi üle rahapalgale, tulid muutused kiiresti. Väikesed majandid liideti. Aruküla kolhoos tekkis Nõukogude Põllumehe ja Oktoobri Võidu liitmisel. 1970 liideti veel Tasuja.
Arukülast sai väga heal järjel majand. Ehitati terve linnak elamuid, kus kontori- ja klubihoone, koolimaja ja lasteaed. Kõik praeguseni alles ja kasutuses. Inimestel oli tööd küllaga, palk korralik. Põllumajanduslik tootmine oli kogu Eestis paremal järjel kui Venemaal. Suur osa toodangust sinna läkski. See-eest turu puudust polnud kunagi karta. Räägiti, et Tallinna toitis ära Harju rajoon ja Eestisse jäigi vaid viiendik toodangust. Majandi tohutu masinapark oli loomulikult pärit teistest liiduvabariikidest. 1964. aastal rajati aleviku servale abiettevõte Sõprus. 1977. aastast sai see täielikult kolhoosi omandisse. Abiettevõte andis head kasumit. Seal töötas üle 200 inimese. Tehti veini ja aiavõrku, töötas õmblus- ja embleemitsehh.
1985. aastal tuli kolhoosi uus kunstiline juht Ingla Leis. Saarlane oli energiline inimene, kes andis kultuurielule uut hoogu. Tekkis uusi algatusi ja arendati endisi. Kapell Arutäht, kolm rahvatantsurühma, kaks laulukoori, näitering, käsitööring, ansambel Olmerid. Kapelli saatel käisid ka kõik rahvatantsud. Pillid, seaded, esinemise riided muretses kolhoos. Mina olin kapellis viiulimees. Arutähega käisime esinemas Tallinnas laulupeol, rahvatantsupeol, rahvamuusikapäevadel, Vanalinna päevadel, Pärnus, Narva-Jõesuus, Paides, Elvas, Kuressaares. 1995. aastal tähistasime ansambli 10. aastapäeva.
Midagi läks valesti
Tulid uued ajad. Meie isetegevuse ettevõtmised lagunesid üksteise järel. Rahvamuusikapäevi enam ei toimunud. Kusagile sõiduks polnud transporti, kolhoos lagundati ja raha polnud enam võtta. Nagu kolhoose, nii lammutati kõiki ettevõtteid. Kadus töö, Nõukogude Liit lagunes, polnud kuhu toota. Ka Tallinnas. Eriti oli hull põllumajanduses. Kolhooside tehnika ja vara tassiti laiali. Võsad olid täis kombaine ja traktoreid. Nendega äritseti. Tõsisema plaaniga talumees jäi kõigest ilma. Loomakarjad sadade kaupa kadusid ei tea kuhu. Jäid tühjad laudad, kõik lagunes.
Samuti hävisid ettevõtted. Olin Terases edasi, kuid tööd oli väga vähe. Oli Eesti krooni aeg ja kroone sai vähe. Naine jäi pensionile ja sai rohkem raha kui mina. Käisin ära Soomeski maasikamaal ja transporditööl, et ära elada.
Terases oli olukord viletsamaks läinud. 1994. aastal sain tutvuse kaudu uue töökoha. Ühe kuu käisin mõlemas töökohas. Päeval Terases, õhtul uues kohas. See oli Soome ettevõte Steel Line. Palk 3500 krooni. Tegime valgusteid. Terases käisin harvem, mõnikord õhtuti, kutsuti. Tehas laostus järjest. Mehed jõid ja tegid haltuurat. Kui õhtul läksin, tulid mehed vastu, kõik tuikusid. Ainult peainsener oli kaine.
Uues ettevõttes oli algul tööd ja palka normaalselt. Olime Laki tänaval. Siis koliti Männikule. Kolimise ajal juhtus mul õnnetus. Jäin jalaga kahe treipingi vahele, põlves oli mõra. Neli kuud haiguslehel, kuid lõpp oli õnnelik. Olin pensionieas, aga käisin tööl edasi. Kolme aasta pärast kolisime Artelli tänavale päris uutesse ruumidesse. 2008. aasta paiku hakkas asi allamäge minema. Algas koondamine, polnud meestele tööd anda. Mina võtsin end ise töölt vabaks 2009. aastal. Olin töötanud pensionärina 15 aastat.