MART LUUKAST kutsutakse Kehras kangelaseks

2343

„Õnneks pole meedia huvi olnud nii suur, et muutuks koormavaks, ning ilmselt on varsti kogu lugu unustatud,“ arvab MART LUUKAS.


DENISS koos oma elupäästjate KARIN KAASI ja MART LUUKASEGA.

Teisipäeval, 29. mail kirjutati Postimehe online uudistes, kuidas Mart Luukas päästis Anija valla Lehtmetsa külas kolmanda korruse aknast välja kukkunud aasta ja kümne kuu vanuse Denissi. Järgmisel päeval oli sellest lugu ja pilt Postimehe paberväljaandes, päev hiljem ka Õhtulehes ning teistes online uudistes.

„Olin pojaga liivakastis, kui minu juurde tulid kaks noort meest, ütlesid, et on Postimehest ning küsisid, kas olen midagi kuulnud hiljuti siin toimunud õnnetusest. Vastasin neile: jah, seesama poiss on siin teie ees,“ lausus Denissi ema Aleksandra Kašuba.

Postimehele andnud vihje Mart Luukase endine klassivend. Järgmisel päeval käis Kehras väikest Denissi ja tema päästjat pildistamas ka Õhtuleht. Pärast juhtunu meediasse jõudmist nimetatakse Mart Luukast Kehras kangelaseks.

Seitse aastat tagasi päästis Mart Luukase sõber Tõnis Pill Kehras läbi jää jõkke vajunud kaks 6-7aastast poissi. Üks poistest, kelle tookord 13aastane Tõnis Pill päästis, oli väikese Denissi vanem vend Mihhail. Tõnis Pill pälvis siis päästeteenistuse medali, TV3 „Eestimaa uhkuse“ tiitli ning teda tunnustas meenega ka Anija vallavalitsus. Vallavanem Tiit Tammaru kinnitusel on kavas neil nüüd valla kodukandipäeval tänada ka Mart Luukast.

Õnnelik õnnetus
21aastane Mart Luukas oli teisipäeval, 22. mail oma vanavanemate juures Lehtmetsa külas. Aiamaale läinud vanaisa palvel läks noormees talle kodust viima rahakotti, kui nägi silmanurgast naabermaja juures kätega vehkimist ning kuulis kõrva­klappidest hoolimata karjeid.

„Mänguväljakul oli naine, kes karjus ja näitas näpuga maja poole, kus rippus väike laps ühe käega aknalauast kinni hoides kolmanda korruse aknast välja,“ rääkis ta.

Umbes sekund kulus reageerimiseks, seejärel tormas Mart Luukas akna alla: „See võttis umbes kolm sekundit, siis pidin sama kaua ootama, kuni poiss lasi aknalauast lahti. Püüdsin tema hoogu käte-jalgadega vähendada ja ta trajektoori muuta, sest all oli betoonäär.“

Püüdjal õnnestus väikemehe suurem hoog peatada ning laps maandus pooleldi murule, küljega veidi ka vastu betooni: „Päris kinni püüda teda ei saanud, kümnekilone laps tuleb nii kõrgelt ikka ligi sajakilose raskusega. Esimese asjana lootsin, et ta hakkaks nutma. Paari sekundi pärast hakkaski, järelikult oli teadvusel.“

Kohale tormasid õnnetust pealt näinud ja Mart Luukast appi hüüdnud Karin Kaas ning naabrinaine, kellelt Mart Luukas sai telefoni ja helistas kiirabisse. Õue jõudis ka lapse kadumist märganud isa ning 5-10 minutit hiljem kiirabi.

Väikese Denissi ema Aleksandra Kašuba oli õnnetusepäeval Tallinnas eksamil. Poeg jäi isaga koju.

„Kui lõuna paiku Kehrasse tulin, tahtsin mehele helistada, kas on vaja midagi poest tuua. Telefonil oli olnud hääl maas ning avastasin, et mehelt on viisteist vastamata kõnet. Helistasin talle ja kuulsin, mis juhtus ning et nad sõidavad kiirabiga Mustamäe haiglasse,“ rääkis Aleksandra Kašuba.

Kui ta paar tundi hiljem haiglasse jõudis, toodi Deniss juba intensiivravist üle tavapalatisse. Lapsele anti rahustit ning ta magas õhtuni. Pärast seda tegutses poiss ema sõnul nii, nagu poleks midagi juhtunud. Juba järgmisel päeval lubati koju.

„Tal oli koljuluumõra, kuid arsti sõnul kasvab see väikelapsel kümne päevaga kinni,“ ütles ema.

Deniss on tema sõnul väga aktiivne laps. Seetõttu on kodus püütud kõikvõimalikke ohte ennetada, näiteks tõsteti akna alt ära televiisor, mille juhtmete vastu ilmutas poiss vahepeal suurt huvi. Seda, et diivanile ja sealt aknalauale roninud laps suudab ise akna avada, ei osanud vanemad seni karta.

Ema ei jõua ära tänada Karin Kaasi ja Mart Luukast: „Tänu neile on minu laps elus. Jumal tänatud, et nad olid õigel ajal õiges kohas.“

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus rolleriga
Järgmine artikkelLasteasutuste kokkade võistluse võitis Kolga lapsevanem MARIA PRÄÄTS