HEINI VILBIKS
Tänavu augustis möödus 75 aastat Talvesõjas ja Jätkusõjas Soome sõjaväes teeninud Eesti vabatahtlike tagasitulekust Eestisse. 1944. aasta augustis-septembris olid osa Eestisse naasnud soomepoisse ligi kuu aega Kehras väljaõppelaagris.
Aprillist 1944 asus Kehras Teises maailmasõjas võidelnud relva-SSi koosseisu kuulunud 20. eesti diviisi välitäiendus- ehk tagavarapataljon. Üksus asus Kehras, kuid ka ümbruskonna mõisates Paasikul, Kaunissaares ja Pikval. Pataljoni keskus oli Kehra koolimajas, ohvitserid elasid tehase töölistemajades, väljaõpetatavad mõisahoonetes. Kui mõisates enam ruumi ei jätkunud, paigutati sõdurid ajutistesse onnidesse Paasiku mõisa karjamaale.
Kehrasse oli pärast suuri kaotusi idarindel ja Narva all ümberformeerimiseks ning täiendamiseks toodud Saksa koosseisus võidelnud Eesti väeosad. 1944. aasta aprillis toodi Kehrasse Narva pataljoni järelejäänud kompanii suurune üksus ning 658. ja 659. idapataljoni osa mehi. Seni Wehrmachti alluvuses olnud Eesti üksused liideti relva-SS väeosaga, millega eestlased üldiselt rahul ei olnud. Kuid Eesti diviisis teeninud meestel lubati vormi lõkmel SS-tunnuse asemel kanda suurt E tähte koos vabadusristilt pärineva mõõka hoidva käega ning varrukal sinimustvalget käiseembleemi.
Kaunissaare mõisas paiknes allohvitseride õppekompanii. Paljud idarindel võidelnud olid saanud oma „paelad“ teenete eest, kuid neil puudus vastav väljaõpe. Väljaõppel oli ka Roland Maurer, kes jäi pärast koolitust kohapeale uusi mehi õpetama. Tema koos mõne teise mehega saadeti ka Männikule soomepoisse vastu võtma ning pärast seda oli ta Kehras üks soomepoiste koolitajatest, hiljem lahkus Kehrast koos nendega ning võitles ka Keila lahingus. Paasiku mõisas asusid niiöelda nekrutite õppekompanii ning allohvitseride kooli osakond, kus koolitati juba rindekogemusega sõdureid. Tagavarapataljoni lasketiir asus Ojakülas, Kehrast umbes kilomeeter ida poole Niidipõllu talu maadel.
Rong soomepoistega väljus Hiiu jaamast 25. augustil 1944. Esimestes vagunites olid Tartu rindele minejad, tagumistes Kehrasse määratud – tagumised vagunid haagiti Kehra jaamas lahti. Lisaks 2. pataljoni meestele ilma ohvitserideta saadeti Kehrasse ka tankitõrje- ja miinipildujakompaniides teeninud ning osa sidekoolitusega mehi.
Järgmisel päeval rivistati mehed Kehra koolimaja juures suurel väljakul üles ja jagati nelja kompaniisse, kusjuures ei arvestatud, millise koolituse oli neist keegi varem saanud. Pärast seda tuli anda allkiri vabatahtlikult relva-SS-i astumise kohta. Kompaniiülemad olid Bad Tölzi sõjakooli lõpetanud eestlased, allohvitserid samuti Saksa väljaõppe saanud eestlased.
Allohvitserid paigutati jaama lähedal raudtee ääres asunud katusonnidesse, reamehed Paasiku mõisa maadel maapinnale rajatud telgikujulistesse laudkatusega hüttidesse ja pooleldi maasse kaevatud muldonnidesse, mis olid kaetud kuuseokstega. Hüttide-onnide keskel olid maasse kaevatud raudahjud. Meestele, kes Soomes olid harjunud saunas käima – isegi rindel ehitati saunasid – tegi suurt muret pesemisvõimaluse puudumine. Paari päeva pärast olid täid kallal. Riideid käidi küll jões loputamas, aga see ei aidanud, kuna ei olnud seepi.
Kui Männikul olid soomepoisid liidetud saksa väeosaga, tuli neil munder välja vahetada. Esialgu said nad kokkuleppele, et vahetatakse ära ainult kuub, rihm ja müts, kuid Kehras kästi meestel välja vahetada ka jalga jäänud Soome vormi püksid ja säärikud Saksa omade vastu. Pärast vahetust selgus küll, et poolsaapad olid hoopis Itaalia omad. Kuna ei tahetud loovutada uhkeid Soome säärikuid sakslastele, käidi neid ümberkaudsetes taludes välja vahetamas suvaliste kottade vastu. Pärast oli palju seletamist, et kuidas selliste jalanõudega Soomes sõditi.
Õppused Paasikul olid algelised ja üksluised, kuid intensiivsed, neid juhtisid eesti diviisi allohvitserid. Varahommikust lõunani tegeleti rividrilli ja saksakeelsete käskluste õppimisega – sakslastele ei sobinud soomemoodi tervitamine ega see, et ohvitsere härratati, öeldi, et saksa sõjaväes ei ole härrasid. Pärastlõunast õhtuni oli lahingväljaõpe. Põhjalikult õpiti tundma suure laskevõimega kuulipildujat MG42, milletaolist Soome armees ei olnud. Õhtuti toimusid ülevaatused ja rivistused, loata loendustelt puudujad määrati mitmeks päevaks kartsa ühte keldrisse, kus tuli olla paljajalu ja paljapäi. Puhkust ei antud, võis saada ainult õhtulubasid Kehra aleviku külastamiseks.
Tankitõrjekompaniis teeninud mehed olid esialgu koos teistega, kuid kümne päeva pärast viidi Kaunissaare mõisa, kus neil algas erialane õppus. Ka see oli algeline, kuna koolitajad olid noored, kes suurtükke eriti hästi ei tundnud ning toimus ainult üks harjutuslaskmine.
Soomest saabunud meeste suurim soov oli pääseda rindele ja sellest tekkis suur rahulolematus. Nii lahkusid paljud omavoliliselt laagrist, et minna koos 1. pataljoniga Tartu rindele vaenlase vastu võitlema. Tartu rindele jõudnutest olid paljud tankitõrjekompanii mehed, kellest plaaniti teha omaette üksus. Samuti kadus mehi kas koju või metsa, mitmed teatasid plaanist üle mere põgeneda.
Kokku oli Kehra tagavarapataljonis septembris 1944 umbes 2000 meest, kellest üle 700 olid soomepoisid. Kehras oldi kuni 18. septembrini, siis saadeti mehed kaitsepositsioonidele Maardu-Lagedi joonele. Kuna Saksa ohvitserid lahkusid üksuse juurest, relvastus oli kehv, nappis laskemoona, lahkus osa mehi kodudesse või Tallinna. Sakslastel oli plaan jätta siia enne lahkumist tühi maa, kuid Maardu lähistel olnud mehed takistasid neil fosforiiditehast õhku lasta ja võtsid ära relvad. Samamoodi võtsid eestlased oma kaitse alla ka Kehra tehase ega lasknud sakslastel seda õhkida. Relvi võeti ka Narva maanteel taganevatelt sakslastelt, mille tagajärjeks oli relvastatud konflikt sakslastega 21. septembril, kus langes kaks soomepoissi. Järgmistel päevadel osutasid soomepoisid vastupanu juba Punaarmeele Kosel, Vaskjalas, Pääskülas ja Keilas, paljud liitusid admiral Pitka löögiüksusega.