Rahvateatri Kehra Nukk endine kauaaegne juht Sirje Põlendik pälvis kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupi ning Kolgaküla spordiklubi Rada eestvedaja Helges Mändmets Harjumaa Spordiliidu elutööpreemia. Kummagi preemia suurus on 2000 eurot. Kultuurkapitali preemiaid jagati 16. jaanuaril Tallinna Linnateatris, spordipreemiaid 11. jaanuaril Eesti Filmimuuseumis.
SIRJE PÕLENDIK Kehra Nukus üle poole sajandi
Sirje Põlendiku esitas Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupi kolmandat korda välja antud elutööpreemiale Kehra Nuku nimel selle praegune eestvedaja Margit Aasmaa. Ta märkis, et Sirje Põlendik oli 26 aastat Harjumaa ainsa harrastusnukuteatri juht ja traditsioonide säilitaja, kelle käe all tõi Kehra Nukk lavale mitmeid eriilmelisi nukulavastusi.
Sirje Põlendik oli mullu 55. sünnipäeva tähistanud Kehra Nukuga seotud üle poole sajandi.
„Olin 1963. aastal 11aastane, kui Lea Sibul-Poola hakkas Kehras nukuteatrit tegema. Mu ema läks sinna näitlejaks ning juba esimesel talvel oli vaja abikäsi ning ka meie pere kõik kolm last võeti teatrisse. Olime tegevad juba esimeses lavastuses „Piibelehe-neiu“,“ meenutas ta.
1980. aastal sai Sirje Põlendikust Kehra Nuku töötaja, esialgu oli ta lavastaja assistent. Mõni aasta pärast seda, kui ta 1982. aastal lõpetas Tallinna pedagoogilises instituudis näitejuhtimise, sai temast Kehra Nuku lavastaja. Kui Lea Sibul-Poola kolis Kehrast ära, sai Sirje Põlendikust tema asemel nukuteatri uus juht. Igal aastal toodi välja paar-kolm uuslavastust, neist üks oli traditsiooniliselt jõulunäidend. Lisaks paljudele kohtadele Eestis käis Kehra Nukk nende aastakümnete jooksul esinemas veel Lätis, Leedus, Soomes, Norras ja Taanis.
Sirje Põlendik juhtis Kehra nukuteatrit kuni 2017. aasta alguseni, mil jäi pensionile: „Väsisin ära. Füüsiliselt oleks veel jõudnud, aga vaim oli väsinud. Pidin ju kõike korraldama – tegema ise nukke ja dekoratsioone, otsima transpordivõimalusi, leidma näitlejaid, klapitama aegu, et nad saaksid etendustes kaasa mängida. Igal aastal detsembris olid pikad ringreisid.“
Sirje Põlendikku on autasustatud Anija valla teenetemärgiga ja Eesti Harrastusteatrite Liidu teenetemärgiga, Anija Lions-klubi on ta valinud valla aasta inimeseks.
„Kultuurkapitali tunnustus tuli üllatusena. Mõtlesin, et ehk antakse tänukiri, seetõttu ehmatas elutööpreemia alguses päris ära, võttis lausa värisema. Aga muidugi on hea meel, kui tunnustatakse,“ sõnas Sirje Põlendik.
Kultuurkapitali Harju ekspertgrupi 300eurose aastapreemia pälvisid teiste seas ka raamatukogutöötajad Aita Tammeorg ja Pille Kulla Anija vallast, Harjumaa laulu- ja tantsupeo üks korraldaja Ott Kask Kuusalu vallast ning 500 euro suuruse preemia MTÜ Kehra Nukk.
Spordipreemia „Meie teejuht, meie õpetaja“
Harjumaa Spordiliidu preemia „Meie teejuht, meie õpetaja“ pälvinud Helges Mändmets on Kolgaküla spordibaasi rajaja, arendaja ning hooldaja. Preemia saaja valivad igal aastal üheskoos Spordiliidu töötajad.
„Tänavu olime üksmeelsel arvamusel, et preemiat väärib Helges Mändmets. Tänu temale on Kolgakülas korralik rahvaspordibaas, kus toimub palju üritusi alates kepikõnnimaratonidest kuni koolidevaheliste murdmaajooksuvõistlusteni. On ju teada, mis juhtus pärast majandite lagunemist nende spordibaasidega. On Helges Mändmetsa teene, et Kolgaküla baasist ei saanud kellegi suvilat ega lastud sellel ka laguneda, vaid jäi kohaliku rahva kasutusse,“ märkis Harju Spordiliidu peaspetsialist Rein Suppi.
Helges Mändmets ütles, et preemia tuli talle suure üllatusena, vastuvõtule minnes ei osanud seda oodata. Ta arvas, et 2000 euro suurusest preemiast kulutab suurema osa Kolgaküla spordiklubi Rada jaoks, sest ikka on midagi, mis vajab kohendamist: „Eelmisel aastal sain spordiliidult samuti preemia, 300 eurot. See läks lumesaani remontimise kulude katteks.“
Ta lausus, et Kolgaküla suusarajad ootavad suusatajaid, on nii klassika- kui ka uisustiilirada ning kelgumägi: „Rahvast käib praegu suusatamas päris palju, möödunud nädalavahetusel oli 150 inimest või isegi rohkem, parklas olid kogu aeg 15-20 autot, ühed tulid, teised läksid. On ka päris uusi tulijaid. Sõidetakse valgustatud rajal ning otsmikulampidega suusatatakse pimedal ajal ka meie teistel radadel. Võib öelda, et me suusarajad on avatud 24/7. Tutvustame Kolgaküla suusaradade seisukorda internetis terviseradade kodulehel.“
Kultuurkapitali 300eurose spordipreemia saajate seas oli ka Kiiu discgolfi pargi rajaja ja eestvedaja Heinar Hurt.