Eesti Maaülikooli teadurid uurivad kohalike ja ka kaugemalt inimeste huvi ning soove seoses loomapidamise ja rohumaade hooldamisega Lahemaal.
Keskkonnaameti Põhja regiooni kultuuripärandi spetsialist Ave Paulus tutvustas möödunud laupäeval Kuusalu vallas Tammistu külaplatsil toimunud seminaril, kus räägiti avatud külamaastikest ja loomapidamisest, kahte kaarti Lahemaa rahvuspargi maakasutusest – üks 1971. aastast, kui Lahemaa rahvuspark loodi, ja teine 2015. aastast. Neilt on näha, kuidas 44 aastat tagasi oli rahvuspargi alal looduslikke rohumaid tunduvalt rohkem.
Ave Paulus toonitas, et poollooduslikud rohumaad on suur looduskaitseline rikkus, seal kasvavad kümned eri liiki rohttaimed, ka eriti väärtuslikud käpalised.
„Maastikke aitasid varem avatuna hoida koduloomad, neid on Lahemaal jäänud väga väheks. Eriti suure põntsu pani, kui külades lõppesid piimaringid ning lehmi jäi vaid üksikutesse taludesse. Esimene suurem mõjutus rannakarjamaade ja -heinamaade kadumiseks oli 1940. aastatel, kui me ranna-alad kuulutati piiritsooniks ja traataed tõmmati ette, tõkestati pääs randa. Enne 1940ndaid aastaid oli Lahemaa rahvuspargis looduslikke rohumaid 12 598 hektarit, aastaks 2010 oli neid 3800 hektarit, kadunud on nüüdseks 70 protsenti,“ sõnas ta.
Viimastel aastatel, kui looduskaitsjad on hakanud koostööd tegema Lahemaa rahvuspargi külakogukondadega, on paljud külad teinud ettepanekuid või juhtinud tähelepanu, et kasutusest välja jäänud rohumaad tuleks taastada. Põhjendus on, et veel mäletatakse, kuidas külamaastikud olid avatud, meri paistis kaugelt, praeguseks on kunagised lagedad alad ja kaunid vaated merele asendunud padrikuga.
Ave Paulus kõneles seminaril, et valdava enamiku Lahemaa rahvuspargi maastikust moodustavad inimese ja looduse koosmõjul kujunenud kultuurmaastikud: „Kohalik inimene on selle maastiku lahutamatu osa, tema ja ta tegevused peaks olema pärandikaitse keskmes. Lahemaa rahvuspargi kaitse-eeskirja ja kaitsekorralduskavaga on loodud võimalused ajaloolise maakasutuse uuringu alusel ligi 9000 hektari ulatuses hävinud ajalooliste karjamaade taastamiseks poollooduslike kooslustena ja sellises mahus, nagu oli kuni 1940. aastani. Praktikas sellisest menetlusest seni head näidet pole.“
Ta rääkis, et Lahemaa rahvuspargi koostöökogu kutsus 2017. aastal ellu uuringud Lahemaa traditsioonilise põllumajanduse ning rannakalanduse edendamiseks. Need peavad leidma just kohalikule kogukonnale soodsad võimalused traditsiooniliste elatusaladega tegeleda. Üks neist on maaülikooli juhtimisel käimasolev uuring traditsioonilisest põllumajandusest. Eesmärk on töötada välja Lahemaa rahvuspargi kohalikele elanikele suunatud traditsioonilise karjakasvatuse meetmekompleks sotsiaalmajanduslikus, õiguslikus ning põllumajanduse kontekstis.
Traditsioonilise põllumajanduse uuring ja küsimustik
Eesti Maaülikool on asunud uurima võimalusi rohumaade taastamiseks ja loomapidamiseks Lahemaal. Maaülikool viib keskkonnaameti tellimusel ja KIKi rahastamisel läbi projekti „Põllumajanduse ja karjakasvatuse traditsioonid Lahemaal ajaloolises perspektiivis“, et teha ülevaade ajaloolisest kasutusest, analüüsida karjamaade ja karjakasvatuse võimalusi ning koostada kaitsekorralduslikud soovitused alade taastamiseks.
Valminud on digitaalne kaart pärandmaastike kohta. Maastikud on jagatud nelja väärtusklassi – 1. ja 2. klass on avatud ja poolavatud pärandmaastikud ning 3. ja 4. klass, mis ajalooliste kaartide järgi olid avatud maastikud ja põllumajanduslikus aga tänaseks kinni kasvanud ja arvel metsana. Teadlaste hinnangul on siiski nii 3. kui 4. klassi metsamaadel taastamispotentsiaal.
Digitaalsele kaardid on kõigile kättesaadavad aadressil https://app.maptionnaire.com/en/6342/, neile saab märkida alad, mida soovitakse võtta või anda põllumajanduslikku maakasutusse.
Seminaril tutvustasid Eesti Maaülikooli keskkonnakaitse ja maastikukorralduse professor Kalev Sepp, maastikukujunduse dotsent Mari Nõmmela ja maastikuhoolduse peaspetsialist Maaria Semm kaardirakendust, rääkisid käimasolevast uuringust ja seoses sellega algatatud küsitlusest. Eesmärk on koguda andmeid huvidest ja soovidest maakasutuse ja karjakasvatuse kohta Lahemaal, hinnata rohumaade hooldamise ja taastamise majanduslikku potentsiaali ning pakkuda Lahemaale sobivaid majandusmudeleid.
Lingi küsimustikule leiab keskkonnaameti kodulehel pressiteatest „Maaülikool uurib võimalusi rohumaade taastamiseks ja loomapidamiseks Lahemaal“. Linki on levitatud Lahemaa koostöökogu võrgustikus ja Facebookis. Pooleteise kuuga on vastanuid 14. Suve jooksul loodetakse saada vastuseid palju rohkem, kogutud teavet kasutatakse selleks, et soodustada traditsiooniliste elatusaladega tegelemist rahvuspargis. Küsimustik on avatud 31. augustini.
Küsitluses „Karjakasvatuse uuring Lahemaal“ palutakse märkida, kas ja kui palju rahvuspargis maad omatakse ning oleks huvi võtta või anda maad rendile, mis otstarbeks ja kas kogukonnaliikmetele või ükskõik kellele. Ka küsitakse rohumaade hooldamise ja loomapidamise kohta, isiklikke kogemusi seoses sellega ja ootusi ning sedagi, kas ollakse valmis tarbima Lahemaal kasvatatud loomade saadusi.
Maaria Semm ütles, et lisaks kohalikele elanikele ja suvitajatele võivad küsimustiku täita ka kaugemalt inimesed, kui nad on huvitatud näiteks oma loomade rentimisest Lahemaa rohumaadele. Vastaja võib soovi korral jääda anonüümseks.
Hämmelbergi talu võitlustest bürokraatiaga
Tammistu külavanem, Hämmelbergi talu peremees Marti Hääl kõneles seminaril, kuidas poollooduslike koosluste hooldamisel on tulnud ületada takistusi: „See on suur vaev, eeldab regulatsioonidest ja ametkondade toimimisest arusaamist ja lahenduste leidmist bürokraatia keerdkäikudes. Kui keegi mõtleb taastamisele tänase riikliku toetuse saamiseks, võiks jätta alustamata, vaev ei tasu ära, pärandmaastikud jäävad taastamata ja tegelikud kulud hüvituseta. Tõime veistele lisaks karjamaale hobused, üle talve loomade pidamiseks rannakarjamaal lisasöötsime heinaga ja suurendasime pidevalt karjamaad sinna tunginud metsa arvel. Lõpptulemusena läks iga-aastane bürokraatia, kaartide ümberjoonistamine ja taotluste täitmine sellise päriselus igati normaalse arengu kajastamiseks nii keeruliseks, et sain PRIA ettekirjutuse ja maksin saadud varasema toetuse tagasi. Kuivõrd pärandmaastike taastamine on riigi kohustus ja ka avalik huvi, peaks avalikud teenused olema disainitud nii, et aitavad loomapidajat, mitte ei koorma asjatult.“
Ta kirjeldas, kuidas hakkas puid maha võtma oma talu ümber olevatelt aladelt, mida lapsepõlve ajast mäletab avatud karjamaadena. Nüüd on need võsastikud kirjas Natura-metsana. Harvendada saab metsateatise alusel ja piiratud koguses, mida jääb puiskarjamaa taastamise jaoks väheseks. Ka karjamaale loomade üle talve pidamiseks kohustusliku varjualuse ehitamist ei kooskõlastatud alguses.
„Kuna tegevuse eesmärk on loodusliku rohumaa taastamine, ei saanud metsateatise järgi tegutseda. See oli metsaseaduse rikkumine ja tõi kaasa tagajärjed. Aga vaadake, kui liigirikas on nüüd see puisniit, mis varem kujutas endast tihedat lepa- ja toomingavõsa,“ näitas ta seminarile tulnutele oma taluhoonete juures asuval karjamaal, kui palju on mõne aastaga muutunud, võrreldes mõnisada meetrit eemal oleva tihnikuga.