Märtsi alguses ehitas Kõrvemaa filmiõhtute eestvedaja Indrek Leht koos abilistega Anija valda Rookülla, Nõmbra karjamõisa lähedale, inuitide ehk lääneeskimote iglude eeskujul lumest onni. Riigikogu valimisõhtul, 3. märtsil kutsuti huvilisi sinna kinno.
Indrek Leht ütles, et seni on Kõrvemaa filmiõhtud toimunud vaid suvel, esmakordne talvine filmi näitamine nimetati iglukinoks, sest ekraanina kasutati paar päeva varem ehitatud lumest ehitist.
Päeval, mil iglu ehitati, olid õues soojakraadid, lumi oli peaaegu sulanud. „Meil oli lumi juba varem varutud, sahatraktori juht, kes ajab teid lahti, oli iglu jaoks lume lükanud kahte suurde kuhja, need nii ruttu ei sula,“ rääkis Indrek Leht.
„Onni ladusid üles peamiselt lumeskulptorid. Iglu ehitamine nõuab inseneriteadmisi ja ehitusoskust. Lumest tuli lõigata paraja suurusega kuubikud, sae abil anda neile õige kuju. Iglu võlvkonstruktsioon peab seisma ise püsti, mingeid tugesid all ei ole. Vuugivahed tehakse sulalumest.“
Indrek Leht jutustas, et lumi, millest inuitid oma onne ehitavad, on meie lumest erinev, see on hästi kerge, justkui paakunud: „Meie lumi on raskem, kuna pidevalt vahelduvad sulad ja külmad. Ka meie iglu ei tulnud täpselt sarnane neile ehitistele, mille kohta leidsime internetist pilte. Inuitid panevad lumeplokid kokku kuidagi nii, et need lukustuvad, meie pidime vuugivahesid ja konstruktsioone rohkem toestama. Ukse asemel kasutasime üht plaati, originaalil on sissepääs iglust madalamal, justkui koprapesal.“
Iglu tehti originaalmõõtudes, läbimõõt on 3 meetrit, kõrgus 2 meetrit. Korraga mahub sinna kümmekond inimest.
Kinoõhtul sai Rookülas sõita Paasiku koertemõisa kelgukoertega ning vaadata lumest ekraanilt ehk iglu seinalt 1922. aasta dokumentaalset tummfilmi ühest viimasest iglus talvitunud Põhja-Kanada perekonnast.
„Katsetasime filmi näidata ka iglu sees, kuid seinte kumerus oli selleks pisut liiga suur. Siis oleks filmi näinud vaid kümme inimest,“ sõnas Indrek Leht.
Rooküla iglukinos oli umbes 50 vaatajat, suurem osa kohalikke. Paar inimest proovisid ära ka iglus ööbimise. Onnis on lumest lavats, madratsiteks loomanahad, magati magamiskottides: „Kui ehitasime, oli väljas üsna tormine ilm, kuid onnis sees oli soe. Väidetakse, et kui uks on korralikult kinni ja küünal põleb, siis üks küünal kütab iglu ära, eriti, kui on ka inimene sees. Pole muidugi nii soe, kui toas, kuid ikkagi plusskraadid.“
Indrek Leht arvas, et iglu püsib Rookülas veel vähemalt selle nädala lõpuni. Järgmisel talvel on tal plaan korraldada talvine filmiüritus varem, ilmselt veebruari alguses.