Sarja „Kalevipojad” filmitakse Kuusalu vallas Leppojal

4024

ENE ja VALLO VALDMANN võõrustavad koos laste ELEONORI ning WILLIAMIGA võttegruppi oma kodus keskpolügooni äärel kord nädalas.


Leppoja pererahvas ise ei ole „Kalevipoegade” võtetelt eriti pilte teinud. See on üks vähestest. Foto Vallo Valdmann  

„Me ei ole ka oma tuttavatele rääkinud, et Kanal 2 „Kalevipoegade” sarja Soome on Lepp­ojal. Vahel on küsitud ääriveeri, et miks tänatakse lõputiitrites.
Olen vastanud, et teen neile süüa. Mõned alguses ka imestasid, et pererahvas on hulluks läinud, Soome lipp vardas, treiler jõe kaldal,” räägib Leppoja perenaine Ene Valdmann.

Süüa teeb ta näitlejatele ja filmijatele tõepoolest – Ene ja Vallo Valdmann on nende sponsorid.

Võtted algasid augustis ja varem olid need kahel päeval nädalas, pärast Soome näitleja Asko Shalmani ootamatut surma kirjutati stsenaarium ümber ja nüüd filmitakse Leppojal kord nädalas. Tullakse hommikul, töötatakse nii kaua, kui jõutakse. Käsil on lõpuosad, üles võetud peaksid saama oktoobrikuuga.

Ene Valdmann: „Filmimine on kaasa toonud mõningaid muutusi, pool meie majast on täis sarja tarbeks toodud võõrast mööblit ja muud kraami. Lapsed teavad, kui võtted käivad, peab olema vaikus. Kui filmimehed on lahkunud, tuleb meie kolmeaastane William köögist suure põrandaharjaga, surub kellelegi nina alla ja nõuab vaikust – peab ennast helimeheks.”

Sarjas ehitavad Eestist Soome läinud töömehed palkmaja, tegelikult saab sellest Leppoja puhkekeskuse väiksem puhkemaja.

„Teinekord küsitakse, et „Kalevipoegade” sari ehitab teile maja. Ei ehita, meie ise ehitame vastavalt oskustele ja võimalustele või teevad töömehed.”

Ene Valdmann jutustab veel, et kuna elavad metsas, kaitsejõudude keskpolügooni alal, pole neil elektrit, voolu saadakse generaatori abil. Et elektrit tuleb kokku hoida, televiisori vaata­misele reeglina aega ei kulutata. Kuid seoses „Kalevipoegadega” on nüüd harjumus lasta teisipäeva õhtuti seriaali ajaks telepilt koju.

11. oktoobril näidatud osad tegi Soome ametniku rollis kaasa ka Ene Valdmann.

„Abikaasa Vallo sokutas mind sinna,” märgib ta. „Olen kaasa teinud Kuusalu näiteringis. Kuna enamus eestlasi ei räägi soome keelt aktsendita ja soome näitlejaid polnud, aitasin niiöelda hädast välja.”

Leppoja puhkekeskuse pererahvast ja sealsetest tegemistest ilmus pikem lugu eelmise nädala teleajakirjas Nädal.

Kas kirjutis ja kogu telesari turismitalule kliente juurde toob, ei oska perenaine veel öelda. Samas on näha, teisipäeviti on enne ja pärast „Kalevipoegade” saadet kodulehe www.lepp­­oja.ee külastatavus suurem.

Leppojal pakutakse matku, toitlustamist, majutust. Kuna paari kilomeetri kaugusel asub Kõnnu Suursoo, saab ka sinna minna. Et talu kõrval voolab Valgejõgi, on võimalus sõita kanuudega. Läheduses asuvad kaunid Jussi järved.

„Nädalas” kirjutab autor Harro Puusild, et külaliste sõnul on Leppojal Põhja-Eesti parim suitsusaun.

Ene Valdmann tõdeb veel, et tänavune aasta on kujunenud filmimise aastaks. Artur Talvik käis filmimas Arenduskoja tellitud Leader-sarja jaoks. Hiljuti oli nende juures „Sõida maale” seltskond, kes tuli koos Leppoja koostööpartneriga. Riho Västrik filmis sood ja külastas turismitalu. Paar kommireklaami on Leppojal võetud kaadritega. Riho Västriku 2007. aastal Lepp­ojal tehtud lühifilmi ja kommireklaame saab vaadata puhketalu kodulehel.

Eelmine artikkelRehatse külast leiti mürsk
Järgmine artikkelÜVK projektidega tehakse Loksa, Kehra, Kuusalu ja Kiiu eramajadele kanalisatsioon