RASMUS MERIVOOL on kalender täis kutseid Kuusalus üles võetud mängufilmi „Kratt“ linastustele.
„„Kratil“ oli USA esilinastus! Seda sai vaadata Hollywoodi südames, legendaarses Chinese Theatre`s, mille ees on betoonis kuulsad käejäljed ja kus toimub „Screamfest – America’s largest&longest running horror film festival“. Nii lahe oli! Eriti lahe on aga see teadmine, et filme saab teha Kuusalus ja neid siis pärast Hollywoodis näidata, mitte vastupidi!“ kirjutas Facebookis 16. oktoobril Kuusalu filmimees Rasmus Merivoo, kes jõudis möödunud nädala esmaspäeval tagasi Los Angelesest, õudusfilmide festivalilt.
„Mõistsin seal, kuidas meil siin on nii hästi läinud, et elame Kuusalus, oleme sündinud Eestisse. Tundsin Los Angeleses ehk Inglite Linnas, et jumal tänatud, ma ei pea seal olema ega sinna jääma ja saan tulla koju. Elame siin priviligeeritud elu – on õhku ja ruumi, rahu ja vaikust ning loodus on siinsamas, astud oma koduõuest mõned sammud ja oled metsas. Suur rõõm valdas mind, kui jõudsin Kuusallu tagasi,“ rääkis ta Sõnumitoojale.
„Sain Los Angelesest konkreetse arusaama, et tahan Kuusalus edasi teha oma asja, sest me kodukohal on suur väärtus. Samas olen väga tänulik, et kutsuti ja õnnestus sinna lennata praegusel Covidi ajal, sain osaleda ja näha. Nüüd tean kindlalt, Kuusalus on olemas kõik see, millest teised ei oska enam unistadagi. Mitte kusagile mujale ei pea minema ennast tõestama, tuleb üles leida oma lood ning teha neid siinses erilises keskkonnas ja me vahvas kogukonnas, mis on kui üks pere.“
Rasmus Merivoo sõnul on paljud festivalid liikunud netti, osaletakse virtuaalselt, ent Los Angelese festivalil vaadati filme saalis. Euroopas oli kohale jõudnud veel üks Norra režissöör.
„USAs nägin teistsugust keskkonda, teised inimesed elavad teistsugust elu. Režissöörid,
stsenaristid, näitlejad saavad filmi tehtud ja püüavad sellega silma paista. Kui räägid nendega, siis kõik tahavad ennast ja oma filmi müüa, raske on jutuga jõuda inimlikule lainele. Kohati mõtled, et kui ausad nad on su enda filmi osas. Aga kui „Kratti“ näidati, siis saalis tajus suhtumist. Filmi vaatamise kultuur on teine. Kommenteeritakse ning kui midagi üllatab, siis kohe öeldakse filmi ajal. Naerdakse ja kui meeldib, siis naerdakse täiega. Mina õnneks ei pidanud müüma, „Krati“ levitamisõigused on juba USAsse müüdud.“
Ta sai tagasisidet esitatud küsimustest ja temaga tehtud intervjuudest. Heaks kunstnikutööks peeti Kuusalu alevikus Rasmus Merivoo kodukrundi kõrval asuvat Helmuti maja, kus „Kratt“ üles võeti. Oldi hämmingus, et see on päriselt olemas. Imestati väikeste detailide üle – vesi tuleb kaevust ja otse maast ning palju muud, mida filmis näidatakse sel krundil ja Kuusalus, filmis on see küla nimega Muusalu. Samas on ühesuguseid probleeme ja teemasid, mis kõnetavad, „Kratti“ mõisteti. Ollakse mures, et metsi võetakse maha ning järjest tugevneb telefonide-arvutite mõju inimestele.
„Sain seal ka aru, et suutsime teha kvaliteetset filmi meeletult odavalt. USA filmirahvale pakkus palju nalja, kui väikeses piirkonnas me filmisime ning tootmise ja reklaami peale kulus vaid ligi pool miljonit eurot. Seal peetakse madala eelarvega filmiks, kui tootmiskulud jäävad alla 10 miljoni dollari. Neile tundus uskumatu, et niisuguses kohas ja väikeste kulude juures tegid filmi tõelised profid – kunstnik, operaator, grimeerija, näitlejad, helilooja, kogu tehniline grupp ja ka tehnika olid professionaalsed. Hämmastuti, et paljud võttegrupi proffidest olid mu koduvalla inimesed. Kiideti heliloojat Tauno Aintsi ja paluti tema kontakte. Näitlejatest toodi mitmel korral esile Mari Lill-Tamme, kes mängib „Kratis“ vanaema.“
Kuusalu vallas asuva Andineeme küla elanik Mari Lill-Tamm pälvis hiljuti selle rolli eest Eesti filmi- ja teleauhindade galal parima naisnäitleja preemia. Rasmus Merivoo oli sama filmiga parima stsenaristi kategooria nominent.
„„Kratt“ lendab nüüd oma lendu,“ märgib režissöör. Tuleval kolmapäeval läheb Rasmus Merivoo koos elukaaslase, „Krati“ kaasmonteerija Kristin Kalamehega New Yorki, Balti riikide filmide festivalile. Samal nädalal on „Kratt“ Saksamaal Cottbusi filmifestivali kavas, mis tutvustab Kesk- ja Ida-Euroopa filme. Kuusalu filmimeest kutsutakse endiselt mitmele poole Eestisse „Krati“ linastustele ning ta nendib, et kalendris on kohtumisi tihedalt. „Kratti“ saab näha ka Eesti voogedastusplatvormidelt.
Filmi jaoks meisterdatud rauast kratt oli kuni septembri lõpuni Kuusalu rahvamajas, ligi kuu aega on seisnud Kolga mõisa peaukse kohal rõdul. Kui all teel kõnniti, hakkasid krati silmades põlema punased lambid ja ta nõudis: „Anna tööd!“. Eelmise nädala torm lõhkus kratti osaliselt, Rasmus Merivoo lubab, et tehakse korda ja pannakse tagasi.
Sõnumitooja küsimusele edaspidiste filmiplaanide kohta vastab ta, et enne Los Angelesse minekut sai just valmis uus stsenaarium ning plaanis on esitada Eesti Filmi Sihtasutusele taotlus tootmisraha saamiseks. Filmipaik on endiselt Kuusalu. Oma lastele, „Krati“ peategelastele Nora ja Harri Merivoole rolle pole, tegu on täiskasvanute filmiga.