Kuusalu keskkoolis ettevõtluspäeval osalenud rändbaari Kaine Kärbes jaoks oli noorteüritusel jookide valmistamise töötoa läbiviimine uus kogemus. Noored said omal käel meisterdada boba pallidega limonaadi ning laimi-mündi ja kookose-ananassi alkoholivabu kokteile ehk mokteile, rääkis ettevõtte juht Raili Mägi Sõnumitoojale.
Tegu ei ole lastebaariga, kinnitas ta. Kuusalu kooli ettevõtluspäevale kutsuti Kaine Kärbes oma lugu jagama ja inspireerima noori ettevõtlust alustama. Neli aastat tagasi asutatud alkoholivaba rändbaari põhitegevus on põnevate jookide pakkumine täiskasvanutele.
„Tahtsime koos abikaasaga teha midagi sellist, mis oleks meie jaoks eetilise väärtusega ning toode või teenus kannaks inimeste jaoks olulist sõnumit. Alkoholiprobleem on Eestis pigem laialt levinud. Kui üritustel käime, siis ikka soovitakse, et pakuksime ka alkoholiga jooke. Serveerime aga eranditult vaid alkoholivabalt ning eristume sellega teistest baaridest. Oma rändbaariga rahvaüritustel osaledes näeme, et inimestest keskmiselt umbes veerand on meie kliendid – osad vajadusest, aga enamik siiski isikliku valiku tõttu,“ lausus ta.
„Need, kes on Kaine Kärbse jooke maitsnud, on üllatunud, et ka alkovabalt võib saavutada mitmekülgseid maitseid. Katsetame retsepte ja ideid mujalt maailmast, aga ka me enda koduköögis sündinud kooslusi. Meil on aluseks võetud klassikalised kokteiliretseptid, teeme need ümber sobivateks, kasutades selleks ka alkoholivabu spiriteid, millest on alkohol välja destilleeritud. Oleme aru saanud, et kõige paremad kohad, kuhu oma rändbaariga sobime, on kontserdid, festivalid, firmaüritused ja alkoholivabad erapeod. Seal kiidetakse, et tänu meie jookidele on meel selge ja järgmisel päeval hea olla. Käime harva ka laatadel, aga sinna tullakse teistsuguste huvide ja soovidega ning meil on klientuuri vähem.“
Raili Mägi jutustas, et kolis koos abikaasa Rainer Mägiga Kuusallu kolm ja pool aastat tagasi. Abikaasa on pärit Kostiverest ja seal on ka tema põhitöökoht. Raili Mägi on Võrust, kõrghariduse omandanud keskkonnakaitse ja -korralduse erialal. Tudengina töötas Olde Hansa restoranis ettekandja ning vahetuse vanemana.
Kaine Kärbse töö kõrvalt on Raili Mägi kodune pereema kahe väikese lapsega. Kaine Kärbse rändbaari idee sündis tema sõnul soovist näha üritustel kehva alkoholivaba valiku kõrval läbimõeldud joogivalikuid. Alkoholivaba baari trendist kuulsid nad esmakordselt sugulaselt ja toitumisspetsialistilt Triin Mägilt, kes märkas Euroopas reisides sellise baari perspektiivi.
Raili Mägi: „Aastal 2020 oli meil Kaine Kärbse rändbaariga üks väljasõit, aastal 2021 käisime nii-öelda lennus neljal ja 2022. aastal 27 päeval. Käesoleval aastal on plaanis veelgi rohkem Kaine Kärbsega ringi lennata ning otsime selleks karismaatilisi ja julgeid abilisi. Kõrghooaeg on suvel, kuid ka nüüd kevadel on olnud rändbaariga juba mõned väljasõidud. Mina teen ettevalmistused ning panen kokku joogimenüü, abikaasa meisterdab vajaliku inventari ja tuleb baari serveerima. Kuusalu kandis oleme olnud oma baariga mailaadal, Kännulille juures kirbukal ning eelmisel suvel Salmistu suvekontsertidel. Andineeme surfiüritusele võeti Kainest Kärbsest kaasa kõik vajalik, et ise mokteile valmistada.“
Ta tõdes, et suur unistus on soetada Kaine Kärbse baarile haagis, millest saaks mugavamalt jooke müüa: „Rääkisin noortele ettevõtluspäeval, et sain äri alustamiseks julgust ühelt kogenud mentorilt, kes ütles, et peab pihta hakkama ja katsetama, siis näeme, kas Eesti on meie teenuseks valmis. Praegu võib öelda, et alkoholivaba valik on tõepoolest populaarseks saamas.“