Rahu, ainult rahu!

1283

Andre Sepp,
Riigikogu liige

Käes on uus aasta. Saime oma lähedastelt ilusaid soove rahulikuks jõuluajaks ning tegusaks uueks aastaks. Möödus ilus jõuluaeg, kus jäime veidi kauemaks mõtlema, kui oluline on see, mis on meie ümber ning kui oluline on kõike positiivset väärtustada ning seda ka teistesse panustada.
Samas, tänavu aasta oli  jõulukaartidele kirjutataval sõnal „rahu” veidi teistsugune tähendus kui möödunud aastatel. Igal päeval kuuleme erinevatest infoallikatest sõnumeid, mis väljendavad segadust ning kaost Euroopas ja mujal. Ikka ja jälle kuuleme, kuidas kasutatakse ebastabiilsuse külvamist oma eesmärkide elluviimiseks, mis põhjustab paljudele inimestele kahju nii vaimselt, füüsiliselt kui materiaalselt. Kõige selle juures oleme sunnitud nentima, et kuigi soovime tekkinud olukorra lahendamist, et konfliktis olevad osapooled teeksid kõik võimaliku rahu sõlmimiseks, ei ole see nii lihtne. Suuresti on põhjus globaliseerunud maailmas, kus osapooled on erineval moel seotud ning kus objektiivseid lahendusi leida on raske, kuid mitte võimatu.
Rahu algab meist endist. Mina olen kodaniku ja kolme lapse isana püüdnud lähtuda heatahtlikkusest ning tahtejõust ning püüdnud anda seda edasi ka oma lastele ja perele. Just need muudavad paljude teiste omadustega kooskõlas meie ühiskonna tugevaks ja edukaks.
Keegi ei soovi, et meid ümbritseks keskkond, kus valitseks pidev ärategemise soov ja vaen. Paraku süstib seda just ühiskonna ebastabiilsus, mis esialgu vallandub indiviidide negatiivsuses, mis aja möödudes võib kogunedes vallanduda juba suuremate konfliktidena.
Meie kui eestlaste jaoks on sõna „rahu” olnud ja on erilise tähtsusega. See ei tulene sellest, et geograafiliselt oleme Euroopa Liidu välispiiril olev riik, vaid meie riigi eksisteerimine on mitmel korral sõltunud just sellest lühikesest sõnast. See ei muuda aga meid kuidagi teistest riikidest paremaks või haavatavamaks, kuid ükski meist ei saa meie riigi ajalugu ja rahuaega iseloomustada tuttavate värssidega Chalice’i laulust „Minu inimesed”, sõnadega „ja kui juhtub, siis juhtus kogemata, juba möödas, unustatud”.
Head lugejad! Kutsun teid rohkem ja laiemalt mõtlema rahust meie ümber erinevates aspektides, näiteks mainides või kirjutades sõna „rahu”  või kui arutate sõpradega praegust olukorda maailmas. Nagu prantsuse kirjanik Saint-Exupery on kirjutanud: „Rahu pole olukord, mis saavutatakse sõja läbi.“ Soovin Teile rahulikku ja edukat uut aastat!

Eelmine artikkelSurust ja teistest küladest polügoonil ning Matti talust
Järgmine artikkelKaks trassi – kuidas edasi?