Raasiku kõigis teeaedades pakuti mullu parimaks hääletatud taimeteed, Anija vallas Voosel oli lisaks kohvikutepäevale ka avatud talude päev, Kuusalu vallas Hara külas avati kohvikud küla keskel Lohja platsil.
MTÜ Tuulekell algatusel Raasiku alevikus laupäeval, 6. augustil teist aastat toimunud avatud teeaedade päeval võtsid külastajaid vastu 8 teeaeda.
„Püüdsime samu asju mitte pakkuda, igal aial olid oma tõmbenumbrid,“ sõnas päeva peakorraldaja Margit Eerik, kes oma perega avas koduhoovis Jaama tänaval ka tänavu kunsti teeaia.
Oma teeaia tõmbenumbrina nimetas ta peremees Mait Eeriku tehtud Tom Kha suppi.
Jook, mida pakuti kõigis aedades, oli Raasiku tee – eelmisel teeaedade päeval parimaks hääletatud taimetee, mille valmistasid Teele Kruuse ja Madis Liivamägi. Selles on piparmünt, saialill, põdrakanep ja leeskputk. Margit Eerik rääkis, et tänavuseks teeaedade päevaks doseeris Teele Kruuse igale teeaiale droogi 10 liitri Raasiku tee valmistamiseks.
„Tahame nende valmistatut ka edaspidi propageerida kui Raasiku teed. See on mõnusa maitsenüansiga, väga hea tee,“ lausus Margit Eerik.
Külastajad, kes läksid tee-aedadesse oma tassiga, said Raasiku teed tasuta.
Kunsti teeaias võisid soovijad osa võtta ka Tarvo Metti juhendatud tiffany vitraaži töötoast, kuulata Kadri-Ann Eeriku laule ja Andreas Eeriku esitatud luulet. Raudtee tänaval pidas Ann Nurga teeaeda Konn ja küpsis, kus pakuti tee kõrvale eri sorte küpsiseid, oli võimalus voolida savist konna, osta perenaise tehtud tasse, punuda varjevõrku. Meierei tänaval Dea Ivaski aias oli avatud teeaed Vallatu vanaema, mida koos perenaisega pidasid Liivika Juksaar, Janne Eggert ja Annely Mett. Pakuti pajarooga ja pannkooke, kodust limonaadi. Aias oli batuut ning lastele ka muud meelelahutust.
Mängu tänaval teeaia avanud Kristiina Välba juures sai lisaks söömisele-joomisele ka 15-20minutilist kontori- või kiirmassaaži. Nagu mullu, oli ka tänavu avatud ajaloohõnguline kirikumõisa pastoraadi pargi teeaed, mida pidasid Piret Betlem ja Elar Paidu. Muuhulgas pakuti lõkkel pajas haudunud mulgiputru ja kalasuppi, aias oli avatud ka lasteala.
Raasiku raamatukogust, kus eelmise aasta teeaedade päeval oli tšainaja, oli seekord saanud nõiapesa. Seal tegutsesid raamatukogu nõiakostüümides töötajad. Lisaks õnnetoovatele ampsudele pakkusid nad luualaenutust, soovijad said maag Huanil lasta avada kujuteldavaid tšakraid ning nõid Esperanzal ennustada õnnelikku tulevikku. Raasiku rahvamajas võis osa saada „kultuuriampsukast“ – laulis Erich Krieger.
Õhtupoolikul, kui teised teeaiad olid selleks aastaks tegevuse lõpetanud, avasid Maarja ja Martti Sikut Raasiku mõisapargis Tehase teel õhtuse teeaia. Pakuti nii soolaseid kui magusaid roogasid, esines kohalik laulja Liis Õunpuu, kitarril saatis Siim Hendrik Saar, seejärel andis kontserdi ansambel Kõrsikud.
„Õhtune teeaed üllatas paljusid. Ka seal lähedal elavatest inimestest polnud mõned sinna enne sattunud, varem oli seal ju tehasekompleks. Praeguse lastehoiu hoovi pool on suur privaatne ala, väga äge kontserdipaik, mahutab vähemalt 500 inimest,“ lausus Margit Eerik, kelle soov on teeaedade päeva lõpetamiseks igal aastal leida uus ja huvitav kontserdipaik.
Peakorraldaja kinnitas, et teeaedade päev toimub kindlasti ka tuleval aastal: „Minu kõrvu on kõigilt jõudnud ainult tänu- ja kiidusõnu. Kuigi ennelõunal kallas vihma, oli külastajaid palju, meie koduaias käis kindlasti üle 200 inimese.“
Kui Margit Eerik päeva lõpetamisel pärast osalejate tänamist rahvalt küsis, kas soovitakse teeaedade päeva ka kolmas kord, kostus vastuseks ühine: „Jaa.“
Voosel oli nii avatud talude kui kohvikutepäev
Anija vallas Voosel oli laupäeval esmakordselt küla avatud talude ja kodukohvikutepäev.
Külaplatsi tee ääres Kalsu talu kohvikus pakuti perenaise Astrid Ausmehe valmistatud laktoosivabu kooke, pirukaid ja küpsiseid.
„Mõtlesin, kui teen laktoosivabu kooke-pirukaid, saan neid ka ise süüa. Olin ka lapsed kohale kutsunud, et kõik, mis alles jääb, peame ise ära sööma. Aga ei jäänud meile midagi, külastajaid oli palju ja kõik sai otsa, osteti ka kaasa,“ rääkis ta.
Männiku talu kodukohvikus, mida pidasid Anu Jüriöö ja Jüri Lifländer, oli väga populaarne kukeseenesupp. Taluõues said külastajaid mängida erinevaid õuemänge. Rahvamaja juures suvekodu omavate Kairi ja Ivar Põlderi Kairi kodukohvikus pakuti sel päeval lõunat ka Nelijärvele Eesti külade maapäevale sõitnud Jõgevamaa 17liikmelisele esindusele. Menüüs olid peremehe valmistatud seljanka ja tiramisukook.
Külavanem Andrus Niliski ja avatud talude-kohvikutepäeva korraldaja Anna Niliski Suurekivi kodumajutuses sai kanuusõitu proovida, silitada siidikanu, panna oma teadmisi proovile teraviljade tundmises, vaadata peremehe renoveeritud vana põllumajandustehnikat. Peretütar Annabel Nilisk pidas pannkoogikohvikut, Heidi Pettinen müüs oma käsitööd ja värsket mett.
Kohalikku käsitööd – tooli- või pakupatju, susse ja sooje sokke – võis osta ka Alla Melihi Poe käsitööhoovist. Voose rahvamajas oli avatud Vabaõhumuuseumi rändnäitus „Vana aja maja“, Voose Päikesekodus tutvustas peremees Tanel Talve maja ja selle tegemisi, Oja talu peremees Raivet Aru tõi oma lambad Vetla-Voose maantee äärde kodukoplisse, et külalised saaksid neid näha.
„Kõik, kes sellel päeval oma koduuksed avasid, kinnitasid, et on ka tuleval aastal valmis seda tegema. Kohvikupidajad olid väga rahul, vihmast hoolimata oli külastajaid piisavalt, kellelgi kaupa väga palju alles ei jäänud. Meie talus käis oma küla, Alavere ja Vetla rahvast, kuid oli ka neid, keda ei tundnud, arvan, et kokku sadakond inimest kindlasti,“ lausus Anna Nilisk.
Haras 7 kohvikut
Aasta tagasi loodud Hara Külaseltsi algatusel toimunud esimesel kohvikutepäeval pühapäeval, 7. augustil avati küla keskel Lohja platsil, mis on eramaal, 7 kohvikut. Kohvikuid pidasid oma küla inimesed, mõned pered ühiselt naabritega.
Kohal oli Valgejõe veinivilla buss. Vaadata sai Hara külavanema Vello Süda 20 aastat tagasi toimunud küla esimeseks kokkutulekuks koostatud pildigaleriid taluperede vanadest fotodest. Lõõtsa mängis Raivo Nurmsalu Vihasoost.
Külastajaid tuli ka Loksalt, Juminda poolsaare teistest küladest, Pärispea poolsaarelt ning möödasõitjad. Rahvas oli seda meelt, et ka tuleval suvel võiks kohvikutepäev toimuda.
Hara kohvikutepäeva korraldanud külaseltsi juhatusse kuuluvad Lii Välkmann, Marelle Süda, Jana Nirk, Hele Lõhmus ja Ülle Tamm. Seltsi esimene tegu oli küla raamatu väljaandmine mullu sügisel. Seltsi eestvõttel on toimunud raamatu esitlus, jõululaat, kevadel rohevahetus, suvel kaks matka, kus külavanem ja mõnel pool ka elanikud ise, tutvustasid talusid. Kummalgi matkal oli osalejaid umbes 30.