Volikogu erakorralisel istungil olid vallavanema umbusaldamise poolt 6 ja vastu 10 volikoguliiget.
Raasiku volikogu kogunes reedel, 31. märtsil erakorraliseks istungiks, mille päevakorras oli üks punkt – vallavanema umbusaldamine. Vallavanem Raul Siemile algatasid volikogu 14. märtsi istungil umbusalduse opositsioonis oleva valimisliidu Raasiku Vald 7 saadikut: Tiina Rühka, Marianne Põld, Andre Sepp, Ivar Vilberg, Lauri Betlem, Mihkel Must ja Andres Kallaste.
Umbusaldusavalduses on kirjas, et vallavolikogu liikmete poole on pöördunud vallakodanikud, kes soovisid rahvaalgatuslikus korras algatada volikogu eelnõud vallavanema umbusaldamiseks. Seitse vallavolinikku märkisid, et vallavanema rahvaalgatuslik umbusaldamine, millele on allkirja andnud 103 elanikku, ei saa jääda volikogus käsitlemata.
Veebruaris algatasid 103 vallaelanikku, kellest Raasiku valla kodanikud on 97, rahvaalgatuse korras eelnõu vallavanem Raul Siemi umbusaldamiseks, sest leidsid, et tema tegevus ei vasta vallakodanike ootustele ja pärsib valla tasakaalustatud arengut. Nad ei olnud rahul, et vallavalitsus ei arvestanud elanike märkuste ja ettepanekutega ning väljastas Aruküla eramajade piirkonnas asuvale Suvila tänav 24c kinnistule projekteerimistingimused kuue korteriga elamu püstitamiseks. Vallasekretär Gunnar Nuuma vastas eelnõu esitajatele, et elanikel ei ole õigus volikogus vallavanemale umbusalduse avaldamist algatada, see on volikogu ainupädevuses.
Volikogu liikmed, kes vallavanemale umbusalduse avaldamise algatasid, põhjendasid, et nende hinnangul on läinud valesti Suvila tn 24c projekteerimistingimuste protsessijuhtimine, mille eest vastutab vallavanem Raul Siem. Nad leidsid, et vallakodanikke puudutavates kiirustades tehtud otsustes pole elanikke sisuliselt kuulatud: „Võimuliidu koalitsioonikokkuleppe kohaselt luuakse vallas hea koostöö vallavolikogu ja vallavalitsuse vahel, panustatakse valla positiivsesse mainekujundusse, ollakse vallaelu küsimuste lahendamisel paindlikud ja kaasatakse külaliikumised ja kodanikuühendused senisest enam volikogu ja vallavalitsuse tegevustesse ning toetatakse kohalikku identiteeti ja püsielanike vajadusest lähtuvaid kodanikualgatusi. Vallavalitsuse ja kodanike vastasseis on aga tänaseks jõudnud punkti, kus meie oma valla elanikud on läinud valla vastu kohtusse.“
Umbusalduse algatajad soovisid, et volikogu annaks hinnangu vallavanema tööle Aruküla Suvila tänav 24c kaasuse juhtimisel ja probleemistiku lahendamisel.
Tegu oli teise järjestikuse umbusalduse algatamisega. Eelmise umbusaldusavalduse esitasid valimisliidu Raasiku Vald esindajad vallavanem Raul Siemile veebruaris. Selles märgiti, et volikogule pole esitatud juba eelmisel aastal lubatud kaasajastatud arengukava ega uue teehoiukava eelnõud, samuti heideti ette vallavalitsuse ametnike pidevat vahetumist ning seda, et vallavalitsuse olulised ametikohad on täitmata. Umbusaldusavaldus ei leidnud volikogu toetust – selle poolt olid 14. märtsil 7, vastu 9 ja erapooletu 1 liige.
Vallavanem: umbusaldusavalduse põhjused on poliitilised
31. märtsi hommikupoolikul toimunud istungist sai osa võtta ka Zoomi kaudu, kuid suurem osa volikoguliikmetest olid vallamaja saalis kohal.
Istungi alguses soovis Andre Sepp teada, mis põhjustas erakorralise istungi kokkukutsumise, kuigi kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse järgi menetletakse umbusaldusavaldust volikogu järgmisel istungil – eelmisel istungil määrati toimumisajaks 11. aprill.
Volikogu esimees Maarja Sikut vastas, et ühel neljandikul volikogu liikmetest on õigus teha ettepanek kutsuda kokku volikogu erakorraline istung ning seda on tehtud.
„Kui meil on vallavanemale väga suured ootused, siis peame talle tagama ka töörahu. Töötamine olukorras, kus ei tea, kas sul homme on veel töökoht olemas või ei, kahtlemata sellele kaasa ei aita,“ lausus ta.
Raul Siem ütles umbusaldus-avaldust kommenteerides, et teine järjestikune umbusaldusavaldus vallavanemale on ilmselge märk sellest, et opositsioonis olevad volikoguliikmed on loobunud koostööst koalitsiooniga.
„Tekib küsimus, mida peaksid sellest arvama opositsioonisaadikute valijad. Volikokku valitakse inimesed tegema tööd, mitte tööd ja arengut takistama,“ ütles vallavanem ning lisas, et küll valijad seda järgmistel kohalike valimiste ajal mäletavad ning kui ei mäleta, saab meelde tuletatud.
Raul Siem märkis, et umbusaldusavalduse algatamine pole ajendatud sisulisest probleemist, vaid tehtud poliitilistel kaalutlustel, kuna talle heidetakse ette Suvila tänav 24c kinnistu projekteerimistingimuste protsessi juhtimist. Ta avaldas imestust, et seda teevad staažikad volikoguliikmed, kes peaksid kohaliku omavalitsuse toimimisest omama põhjalikke teadmisi, kuid ei tea, et projekteerimistingimusi menetleti avaliku menetluse põhimõtete, mitte protsessi juhtimise kui juhtimisinstrumendi põhimõtete kohaselt. Ta pakkus, kui on vaja, võib opositsiooni liikmetele avaliku menetluse põhimõtteid veel selgitada.
Umbusalduse algatajad: ka meie valijad on rahulolematud
Tiina Rühka ütles, et umbusaldusavalduses väljendatu ei ole ainult sellele allakirjutanud 7 liikme arvamus. Ta selgitas, et nad on suure grupi valijate esindajad ning valijad on korduvalt öelnud, kui teil pole jõudu asju pöörata, siis avaldage oma meelsust.
„Meelsuse avaldamiseks ongi meil seitsmel ainuke võimalus öelda oma umbusaldus-
avaldusega, et me ei ole juhtimisega rahul,“ sõnas Tiina Rühka ning kinnitas, et rahulolematud on ka suur osa neile valimistel hääle andnutest.
Andre Sepp rääkis, et ükski umbusaldusavaldus ei ole tehtud kellegi töörahu häirimiseks. Ta nimetas vallavanemale esitatud esimese umbusaldusavalduse peapõhjusena valla arengut suunavate uuendatud dokumentide puudumist. Avaldusele allakirjutanute hinnangul on valla areng jäänud seisma, nad näevad, et vallavanem on volikogule esitanud rohkem avaldusi vallavalitsuse liikmete väljavahetamiseks, kui on vallavalitsus kehtestanud detailplaneeringuid.
Teise umbusaldusavalduse kohta lausus Andre Sepp, et algatajatega sarnaselt arvasid 103 rahvaalgatuslikule eelnõule allakirjutanut, kellest 97 Raasiku on valla kodanikud. See on üsna suur osa valla elanikkonnast, tõdes ta ning arvas, et nende allkirju ei saa lihtsalt kalevi alla panna.
Ta nentis, et ka kehtiv õigus, millele vallavanem on pidevalt viidanud, on üles ehitatud kaasamisele ja dialoogi pidamisele, mida oodatakse nii volikogult kui vallavalitsuselt. Ta märkis veel, et ka volikogu komisjoni kuuluvad inimesed panustavad oma isiklikku aega ja teadmisi ning kui komisjonides tõstatatakse probleeme ja tehakse otsuseid, tuleks neile vastata ja põhjendada, kas nende otsuseid arvestati või mitte: „Arvan, et 3. jaanuari komisjoni koos-
olekul otsustatud ettepanek vallavalitsusele (volikogu planeeringute ja keskkonnakomisjon soovitas vallavalitsusel võtta tagasi korraldus Suvila tänav 24c kinnistule 6 korteriga elamule projekteerimistingimuste määramise kohta – toim) jäi sisuliselt vastuseta.“
Andre Sepp tõdes, et selle, kuivõrd on Suvila tänav 24 kaasuses õiguslikku rikkumist, selgitab välja kohus, kuid umbusalduse sisu on, et Raasiku vallas ei soovita näha sellist protsessijuhtimist: „Inimesed on selgelt väljendanud oma nördimust ja rahulolematust, nii nagu ka osa volikoguliikmeid.“
Volikogu esimees Maarja Sikut vastas, et just vallavolikogu ei kiitnud heaks plaani, kuidas vallavalitsus soovis arengukavaga edasi minna – ei soostunud uue arengukava algatamise ega vana täiendamisega: „Kui te ise takistate algatuste edenemist ja pärast ütlete, et avaldasite sellepärast umbusaldust, siis minu meelest on see natuke kiusu moodi.“
Maarja Sikut avaldas imestust, et eelmisele umbusaldus-avaldusele allakirjutanute seas on ka vallavalitsuse teekomisjoni liige, kes on olnud nõus, et esialgu kinnitatakse ühe aasta kava, sest pikemaajalisem teehoiukava vajab põhjalikumat eeltööd.
Teehoiukomisjoni kuulunud Andres Kallaste vastas, et esitas komisjonile teehoiukava uuendamise projekti oktoobris, kuid see pole kusagile jõudnud, teehoiukava koostamisega pole edasi liigutud.
Umbusaldus jäi enamuse toetuseta
Andre Sepp soovis teada, kas juhul, kui Aruküla Suvila tänav 24c kinnistule 6 korteriga elamu rajamiseks esitatakse ehitusloa taotlus, vallavalitsus kehtivast õigusest lähtuvalt väljastab selle või ei väljastata enne, kui kohtumenetlus lõppenud.
Vallavanem Raul Siem vastas, et taotluste ja avalduste menetlemisel lähtutakse kehtivast õigusest. Ta selgitas, et küsimus ei ole selles, kas vallavanem või vallavalitsus midagi arvab või keegi subjektiivselt otsustab: „See ei ole õiguspärane käitumine. Ma ei saa tolereerida praktikat, kus vallakodanikud pöörduvad vallavalitsuse poole taotlustega ning kuna on kõhklused ja kahtlused, siis me seda ei menetle, jätame otsustamata või lükkame otsustamise kusagile tulevikku.“
Vallavanem lisas, et vallavalitsuse tegevus peab olema kõigi jaoks ühetaoline, see tagab õiguskindluse ja arusaamise valla toimimise põhimõtetest.
Andre Sepp küsis uuesti, kas vallavalitsus väljastab Suvila tänav 24c kinnistule ehitusloa ning volikogu peab arvestama sellega, et seal on hoone püsti enne, kui esimese, teise, võib-olla ka kolmanda astme kohus langetavad otsuse.
Raul Siem vastas, et talle teadaolevalt on kohtu poole pöördunud isikud soovinud esmast, ehitusloa väljastamist piiravat õiguskaitset, kuid kohus keeldus selle andmisest: „See tähendab, et vallavalitsusel puudub igasugune õiguslik alus, mis puudutab seda kohtumenetlust, keelduda ehitusloa menetlemisest.“
Volikogu koalitsiooni kuuluvad liikmed Kadi Tammaru ja Avo Möls pidasid veidraks, et umbusalduse algatajad ei oodanud ära kohtu otsust, kas vallavalitsus on Suvila tänav 24c kaasuses teinud midagi valesti või ei.
Tiina Rühka ettepanekul oli umbusaldushääletus nimeline. Vallavanemale umbusalduse avaldamise poolt olid Marianne Põld, Andres Kallaste, Tiina Rühka, Andre Sepp, Lauri Betlem ja Mihkel Must, vastu olid Kadi Tammaru, Maarja Sikut, Avo Möls, Priit Pebsen, Anne Veltmann-Veski, Kristi Vader, Rene Lill, Ralf Risthein, Reelika Pirson-Heinloo ja Garina Toomingas. Istungil ei osalenud Ivar Vilberg.