Volikogu istungil esitas opositsioon vallavanemale uue umbusaldusavalduse.
Raasiku vallavolikogu teisipäeva, 14. märtsi istungi päevakorras oli vallavanem Raul Siemile umbusalduse avaldamine. Istungi alguses andsid umbusalduse algatajad, volikogus opositsioonis oleva valimisliidu Raasiku Vald 7 volinikku, üle uue umbusaldusavalduse vallavanemale.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus sätestab, kui umbusalduse avaldamine ei leidnud volikogu toetust, ei saa 3 kuu jooksul samal põhjusel algatada uut umbusalduse avaldamist. Kuna Raasiku vallavanemale esitatud teises umbusaldusavalduses on uued põhjused, on volikogu järgmise istungi päevakorras taas umbusaldushääletus.
Umbusaldus jäi volikogu enamuse toetuseta
Volikogu 13. veebruari istungil ette loetud umbusaldusavalduse vallavanem Raul Siemile algatasid valimisliidu Raasiku Vald liikmed Andres Kallaste, Marianne Põld, Tiina Rühka, Andre Sepp, Lauri Betlem, Ivar Vilberg ja Mihkel Must. Nad heitsid ette, et Raul Siemi juhitud vallavalitsus on volikogule esitanud vastakaid seisukohti uue teehoiukava koostamiseks. Umbusaldusavalduses on kirjas, et volikogu 10. mai 2022 istungil lubas vallavanem Raul Siem, et teehoiukavast välja jäänud teed vaadatakse üle augustis uue teehoiukava menetlemise käigus. Septembris võttis vallavanem tagasi muudatusettepaneku, mis sisaldas vaid ühe aasta teehoiukava, kuid 1. veebruaril esitas taas teehoiukava muudatused vaid käesoleva aasta kohta. Sellega ei ole vallavanem umbusalduse algatajate hinnangul pidanud kinni eelnevast lubadusest esitada uus, vähemat 4 aastat ette planeeriv teehoiukava.
Teine etteheide oli, et mullu 14. juuni istungil lubas Raul Siem, et vallavalitsus hakkab välja töötama Raasiku valla arengukava 2018-2028 kaasajastamise ettepanekuid, kuid neist pole seni olnud rohkem kuulda. Umbusaldamise kolmanda põhjusena nimetasid algatajad pidevat segadust personali komplekteerimisega – paljud ametnikud on vahetunud, olulised ametikohad vallavalitsuses on täitmata.
Vallavanem Raul Siem tänas enne eelmise nädala istungil toimunud umbusaldushääletust selle algatajaid ja sõnas, et niisugused avaldused teevad elu põnevamaks. Ta rääkis, et umbusaldusavaldus on volikogu ainulaadne tööinstrument, mille puhul ei oma tähtsust, mida avaldusse kirjutatakse – sinna võib joonistada lilli või lehmapildi – oluline on üksnes see, kas umbusalduse avaldamiseks vajalikud hääled on koos. Raul Siem märkis, umbusaldusavaldust otsustas kommenteerida, et mitte lasta heal avaldusel raisku minna.
„Minu jaoks on mõnevõrra kummastav, et ette heidetakse nii teehoiukava kui ka arengukava,“ sõnas ta.
Vallavanem selgitas, et teehoiukavaga seonduvaid küsimusi on väga põhjalikult arutanud vallavalitsuse teehoiukomisjon, ka on neid käsitletud volikogus ja volikogu komisjonides. Ta lisas, et teehoiukomisjoni liige Andres Kallaste on teinud ettepaneku muuta teehoiukava läbipaistvamaks, et see ei oleks poliitilise manipulatsiooni instrument, vaid kõigile oleks arusaadav, millal mingid investeeringud teatud teedeni jõuavad. See oli vallavanema hinnangul väga hea ettepanek, ka teehoiukomisjon kiitis heaks, kuid nüüd on ettepaneku tegija kirjutanud alla umbusaldusavaldusele.
Valla arengukavaga puudutavaid etteheiteid kommenteeris vallavanem: „Mind häirib, et umbusaldusavalduses esitatakse mitte lihtsalt suvalist jutuvada – võib ka seda esitada – aga ilmselgeid valeväiteid ja see ei ole aktsepteeritav.“
Ta põhjendas, et sügisel arutati nii komisjonides kui volikogus väga põhjalikult arengukava ja selle uuesti avamist. Kuna arengukava üks suurimatest lõikudest puudutab haridusvaldkonda, on Raul Siemi sõnul oluline, et haridus- ja sotsiaalosakonna juhatajal oleks samuti olnud piisav aeg arengukava haridustööd puudutavates küsimustes kaasa rääkida. Uus osakonnajuhataja on ametis olnud veidi üle kahe kuu, see on vallavanema hinnangul mõistlik aeg, et saada natukenegi aimdust, mis valla haridusmaastikul on toimumas.
Etteheidet vallavalitsuse ametnike pideva vahetumise ja selle kohta, et olulised ametikohad on täitmata, nimetas vallavanem arusaamatuks: „Me tõesti näeme päris palju vaeva, et vald ei oleks enam nii õhuke, et kui keegi haigeks jääb, siis kukume põlvili mutta. Me teeme päris kõvasti tööd, et inimesi siia meelitada. Uskuge mind, see pole lihtne, see on väga tõsine töö ja rääkida pidevast segadusest personali komplekteerimisega on pehmelt öeldes naeruväärne jutt.“
Umbusalduse üks algatajaid Tiina Rühka selgitas, et allakirjutanute poole on pöördunud inimesed, kes on öelnud, et neile teatud asjad ei sobi, ning on küsinud, miks nad volikogus midagi ette ei võta. Ta lisas, et umbusalduse algatajad julgevad öelda, mis neile vallavalitsuse tegevuses ei sobi.
Ivar Vilberg tõi näite, et eelmisel aastal ütles vallavanem, et teehoiukavas olnud Lammassaare teed ei saa korda teha ning tegi ettepaneku lükata see järgmisse aastasse. Kui veebruaris esitati uus teehoiukava, ei olnud Lammassaare teed enam tänavuste investeeringute nimekirjas.
„Mina näen, et kui midagi lubatakse, siis seda ka tehakse,“ põhjendas ta umbusaldusavaldusele allakirjutamist.
Vallavanem Raul Siemile umbusalduse avaldamise poolt olid opositsioonilise valimisliidu 7 esindajat, vastu 9 koalitsiooni kuuluvat volikoguliiget, üksikkandidaadina volikokku valitud Garina Toomingas jäi erapooletuks.
Rahvaalgatuse ajel uus umbusaldusavaldus
14. märtsi istungi alguses luges Marianne Põld ette valimisliidu Raasiku Vald 7 liikme algatatud uue umbusaldusavalduse vallavanem Raul Siemile. Selles teatavad nad, et volikogu ja selle liikmete poole on pöördunud kodanikud, kes soovisid rahvaalgatuslikus korras algatada volikogu eelnõud vallavanema umbusaldamiseks.
Veebruaris algatasid 103 vallaelanikku rahvaalgatuse korras eelnõu vallavanema umbusaldamiseks, sest leidsid, et tema tegevus ei vasta vallakodanike ootustele ja pärsib valla tasakaalustatud arengut. Nad ei olnud rahul, et vallavalitsus ei arvestanud elanike märkuste ja ettepanekutega ning väljastas Aruküla eramute piirkonnas asuvale Suvila tänav 24c kinnistule projekteerimistingimused 6 korteriga elamu püstitamiseks. Vallasekretär Gunnar Nuuma vastas eelnõu esitajatele, et seda ei ole võimalik menetleda, sest vallavanemale umbusalduse avaldamine on volikogu ainupädevuses ning vallaelanikel ei ole õigust seda volikogus algatada.
Volikogu istungil umbusalduse algatanud 7 volikoguliiget põhjendasid, et vallavanema rahvaalgatuslik umbusaldamine, millele on allkirja andnud 103 elanikku (vallasekretäri sõnul ei ole neist 6 Raasiku valla kodanikud – toim), ei saa jääda volikogus käsitlemata.
„Meie, allakirjutanute, hinnangul on läinud valesti Suvila tn 24c projekteerimistingimuste protsessijuhtimine, mille eest vastutab ametisse valitud vallavanem Raul Siem,“ teatasid nad.
Umbusaldusavaldusele allakirjutanud leidsid, et vallakodanikke puudutavates, kiirustades ning läbimõtlemata tehtud otsustes pole elanikke sisuliselt kuulatud: „Võimuliidu koalitsioonikokkuleppe kohaselt luuakse vallas hea koostöö vallavolikogu ja vallavalitsuse vahel, panustatakse valla positiivsesse mainekujundusse, ollakse vallaelu küsimuste lahendamisel paindlikud ja kaasatakse külaliikumised ja kodanikuühendused senisest enam volikogu ja vallavalitsuse tegevustesse ning toetatakse kohalikku identiteeti ja püsielanike vajadusest lähtuvaid kodanikualgatusi. Vallavalitsuse ja kodanike vastasseis on aga tänaseks jõudnud punkti, kus meie oma valla elanikud on läinud valla vastu kohtusse.“
Umbusalduse algatajad Tiina Rühka, Marianne Põld, Andre Sepp, Ivar Vilberg, Lauri Betlem, Mihkel Must ja Andres Kallaste soovisid, et volikogu annaks hinnangu vallavanema tööle Aruküla Suvila tänav 24c kaasuse juhtimisel ja probleemistiku lahendamisel.
Vallavanem Raul Siem kommenteeris Sõnumitoojale, et algatatud umbusaldus näitab, opositsiooniliikmed pole mõistnud õigusriigi põhimõtet ning püüavad umbusalduse avaldamise kaudu mõjutada vallavalitsust tegema otsuseid poliitilistel kaalutlustel, mitte kehtivat õigust arvestades.
Umbusaldushääletus on aprillikuu istungi päevakorras.