
„Meil on noor küla ja noortel on vajadus toimetada,“ ütleb Raasiku valla Rätla külavanem ÕNNELA METSAORG.
Neli aastat tagasi, 2018. aasta kevadel toimunud kogukonna koosolekul asutas külarahvas MTÜ Rätla Külaselts. Samal suvel kinnitatud küla arengukavas tõdetakse, et viimastel aastatel on külla kolinud noori lastega peresid ning tänu sellele on 52 elanikuga külas elanike keskmine vanus 36 aastat.
„Järelikult on meil noorte küla,“ rõõmustab külavanem Õnnela Metsaorg.
Noored on tema sõnul tegusad ja tahavad toimetada, seetõttu on kirjutatud projekte, et saada Raasiku vallaeelarve toetusele lisa. Mullu kevadel esitati kohaliku omaalgatuse programmi (KOP) projekt „Rätla küla heakorra ja turvalisuse tagamiseks vajalikud investeeringud“. Saadud 2360 euro eest pandi sügisel esmalt küla keskele viidad, mis juhatavad külalised õige taluni.
„Kohalike elanike suurim valukoht on meie kodutee. Rätla tee meenutab suurt igrekit, mille üks haru viib dendroparki Smaragd, teine Susisoo turismitallu. Võõrad, kes üht või teist kohta otsisid, saalisid autodega edasi ja tagasi ning keerutasid tolmu üles. Ka operatiiv- või postiauto pidid vaeva nägema kui otsisid kellegi elukohta,“ räägib külavanem.
Ühiselt mõeldi välja viitade kujundus ja üheskoos pani külarahvas viidad ka üles: „Tegelikult olime eeltingimused loonud juba varem, küla keskele panime talgute korras püsti viidaposti ja värvisime kirjuks, samuti korrastasime selleks sobiva platsi.“
Õnnela Metsaorg sõnab, et tänu KOPi projektile sai külaselts uusi liikmeid, viidapost andis märku, et külas on aktiivseid inimesi ja avaldati soovi samuti kogukonna tegemistest osa saada: „Meie väikese küla kohta kolm noorperet juurde saada on suurepärane.“
Külaliste „orienteerumismure“ sai lahendatud, kuid külarahvas avaldas soovi, et ühesugused viidad võiksid olla ka küla iga talu juures. Külavanem mõlgutab mõtet taotleda selleks taas KOPi toetust.
Viidad polnud ainus, mis Rätla küla mullu KOPi projektiga sai. Kuna külaplats on mättaid täis ja kiviklibune, on selle hooldamiseks, samuti teedele langenud puude eemaldamiseks, tulnud seni tööriistu laenata. Nüüd osteti külaseltsile oma mootorsaag ja muru-
trimmer koos turvavarustusega. Neid antakse laenuks ka elanikele, kes vajavad.
Kriisikoolitus kõigile külavanematele
Rätla külavanem Õnnela Metsaorg, kes on läbinud kaheaastase kriisikoolituse, on seni korraldanud Raasiku valla lapsevanematele esmaabi koolitusi, ühe koolituse ka eakatele.
„Praegune kriisiderohke aeg on viinud mõtted enda kui külavanema rollile. Kas ma tean ja märkan, oskan või kas julgengi sekkuda, kui on juhtunud midagi halba,“ põhjendab ta, miks esitas kogukondliku turvalisuse Harjumaa toetusvooru projekti „Raasiku valla külakogukondade valmisolek kriisiolukorras adekvaatseks reageerimiseks“.
Külavanem selgitab, et maapiirkonnas on turvalisusega seotud üks probleem kogukondade ja kogukonna eestvedaja väga erinev tase ja valmisolek kriisiolukorras toimetamiseks. Ent võimalike kriiside ennetuses on ettevalmistus ja valmisolek üliolulise tähtsusega, sest asjatundmatult tegutsedes võib kasu asemel hoopis kahju teha: „Kindlasti on tulemas suuremaid ja väiksemaid kriise. Ka pandeemiast tingitud töötusega seotud probleemid ja majanduslangus võivad vallandada kriisisituatsioone, millega tuleb kogukondades toime tulla.
Kriisiolukorraks võib kujuneda ka tormi tõttu tekkinud pikem elektrikatkestus, kannatanutega liiklusõnnetus. Alati ei pea kriis olema ülevallaline, ühe küla ühes peres toimunud tulekahju, kellegi surm või muu õnnetus on samuti kohalik kriis. Selle asemel, et ootama jääda ja reageerida alles häda korral, on oluline probleeme ennetada ja tõsta valmisolekut.“
Õnnela Metsaorg lisab, et kriisiolukorras pöördutakse tihti just kogukonna „vedurite“ ehk külavanemate ja kohalike aktivistide poole, sest nemad on inimestele kõige lähemal ja saavad kõige kiiremini reageerida: „Samas puudub neil ühtne ettevalmistus ja oskus erinevates olukordades reageerimiseks. Puuduliku ettevalmistuse tõttu ei saa ka omavalitsus neid enamasti võtta tõsiste partneritena. Samas kui vallas on olemas tugev ja vähemalt esmase ettevalmistusega kogukonnaliikmete võrgustik, saab koostöös omavalitsusega tihti probleemidele reageerida kiiremini ja asjatundlikumalt.“
Rätla Külaseltsi projekt sai möödunud aastal 3316 eurot toetust. Koroonaviiruse leviku tõttu on koolitus lükkunud, kuid külavanem loodab, et sel suvel õnnestub see läbi viia. Koolitab MTÜ Mahena, selle juht Tiina Naarits-Linn on Õnnela Metsaoru sõnul kriisinõustamise tipptegija. Koolitusele oodatakse lisaks külaliidritele ka Raasiku valla allasutuste juhte, et nad saaksid omandatud teadmisi hiljem oma töötajaile edasi anda.