Teisipäeval, 1. novembril toimus Aruküla rahvamajas Raasiku valla viies noortekonverents, mille teema oli „Seksuaalsus ja lähisuhtevägivald“.
7.-9. klassi õpilastele mõeldud konverentsil osalesid Aruküla ja Raasiku põhikoolide 200 õpilast ning nende õpetajad. Neile rääkisid seksuaalsuse ja lähisuhtevägivallaga seonduvast näitleja, laulja ning noortele mõeldud raamatu „Mul hakkasid päevad“ autor Marilyn Jurman, kirjanik ja koolitaja Sass Henno, tiktokker Roosabanaanike ehk Arija Helmvee ning laulja Sissi Nylia Benita.
„Noorte seksuaalsus on teema, millest räägitakse ikkagi pigem vähe, kuigi suhteid alustatakse järjest nooremas eas ning see ei ole enam tabuteema. Leidsime, et on vajalik selle üle noortega arutleda. Meie noortevolikogu oli sama meelt. Ka lähisuhtevägivallast on vaja noortele rääkida, et nad teaksid, kust vajadusel abi leida,“ lausus konverentsi üks peamine korraldaja, Aruküla kooli õpetaja Maarja-Ly Teino.
Koos temaga organiseerisid noortekonverentsi Aruküla ning Raasiku noorsootöötajad ja õpetajad.
Noortekonverents algas Improteatri Impeerium kohapeal sündinud etendusega. Õpilastel paluti kirjutada paberile lauseid, paberid pandi kübarasse, kust näitlejaid neid võtsid ning tegid kirjutatu põhjal mõne sketši.
Esimene ettekanne oli Marilyn Jurmanilt, kes õpib koolipsühholoogiks. Ta on varem käinud Aruküla koolis rääkimas vaimse tervise teemadel, sel korral jutustas oma lapsepõlvest ja kasvamisest, enda avastamisest ning tutvustas romaani „Mul hakkasid päevad“. See on väljamõeldud lugu, kuid inspireeritud noortega päriselt juhtunust, et kõnetada neid teemadel, millest võib olla keeruline vanemate või eakaaslastega rääkida.
Sass Henno kõneles peamiselt seksuaalsest kuritarvitamisest. Ta selgitas, et ühiskonnal on poistele ja tüdrukutele erinevad ootused – tüdrukutelt eeldatakse igas olukorras korralikkust, poistele antakse rohkem andeks. Sass Henno tõi näiteid seksuaalsest väärkohtlemisest ning pani noortele südamele, et igast veidigi kahtlasest juhtumist tuleb alati rääkida mõnele usaldusväärsele inimesele. Kes on sinu usaldusisik, küsis ta noortelt, ning soovitas mure korral või abi saamiseks helistada lasteabi telefonil 116111.
Tiktokker Roosabanaanike ehk Arija Helmvee, kes on teinud koostööd telesaatega Radar ja käsitles seal üht internetis alasti piltide saatmise lugu, rääkis, kuidas oli viis aastat ahistavas suhtes. Ta kõneles ka sellest, kas on normaalne, kui 19aastane soovib 12aastasega sõber olla ja internetis suhelda, ning tutvustas suunamudija elu.
Laulja Sissi Nylia Benita meenutas oma isiklikke koolikiusamisega seotud kogemusi ning laulis konverentsi lõpetuseks kolm omaloomingulist laulu.
Noortele meeldis
„Julgen arvata, et tänavune noortekonverents oli sisu poolest kõige aktuaalsem ja vajalikum,“ ütles korraldustiimi liige, Aruküla põhikooli huvijuht Mari Möls.
Sama meelt oli ka Karina Girs Aruküla kooli 7. klassist: „Konverents oli väga kaasahaarav. Saalis oli ettekannete ajal täiesti vaikne, kõik õpilased kuulasid huviga. Arutasime sõbrannaga pärast ning leidsime, et saime konverentsil vastused väga paljudele oma küsimustele ja peas keerelnud mõtetele. Mõnda asja olen juba ammu soovinud teada, kuid vanematelt pole julgenud küsida. Sain ka teada, kuidas mingis olukorras käituda, oskan edaspidi sõpru aidata, kui on vaja.“
Ta lisas: „Roosabanaanike selgitas, mis on suhtes normaalne, mis ebanormaalne. Pead oskama öelda ei, kui sulle midagi ei meeldi. Väga meeldis Sissi, kes rääkis enda lapsepõlvest ja kiusamisest. Ta ütles, kõige tähtsam on, et oleks inimene, kellele saad kõigest rääkida ja usaldada teda kartmata, et teistele edasi räägib. Küsimusi oli palju. Oleksin ka ise tahtnud Sissilt küsida, näiteks kuidas reageerida, kui sind kiusatakse.“
Maarja-Ly Teino: „Konverentsil kõlanud teemasid käsitleme kuigivõrd kindlasti ka koolis inimeseõpetuse tundides, kuid kõneldu on mõjusam, kui neist räägib noortele keegi väljastpoolt, keda nad teavad ja kelle tegemisi jälgivad. Enamasti tegeleme tagajärgedega, kuid väga oluline on seksuaalsuse ja lähisuhtevägivallaga seonduvast kõnelda noortele pigem pisut varem, kui jääda hiljaks.“