Raasiku valla noored võivad saada oma maja

1711

Valla noorteühing MEN soovib tulevikus enda kasutusse tühja maja Arukülas Männiku teel.


Noored on Männiku tee maja juures teinud kahed koristustalgud.

„Sellest majast kuulsime vallavanem Aare Etsilt,“ ütles MENi suhtlusjuht Henri Reeder.

Ta jutustas, et noorteühingu liikmed läksid vallavanemaga rääkima Raasiku veetornist – kuna Raasiku Kodukandi Selts loobus torni halduslepingust, küsis vallavanem, kas MEN ei tahaks ise seda haldama hakata. Kui Aare Ets kõneles noortele, et Arukülas seisab tühjana üks maja, millel pole peremeest, hakkas see neid huvitama tornist rohkem.

Tühi maja asub Männiku tee 29. Valla juhtiva maakorraldaja Ilona Semidori sõnul on see maha jäetud, erastamiseks esitati aastate eest avaldus, kuid jäi erastamata. Ümber on 0,15 hektarit maad, majas on 3 tuba ja köök, maja all on kelder.

Volikogu liige Valdur Peegel teadis, et maja on seisnud 6-7 aastat tühjana, selle omanik suri tänavu suvel hooldekodus, lähedasi tal polnud. Pärast seda käis Valdur Peegel vallamajas rääkimas, et maja tuleks kiiresti taotleda valla omandisse, sest katus sajab läbi ning praegu jõuaks hoone veel hävimisest päästa.

MENi liikmed on maja juures teinud kahel nädalavahetusel talguid – koristasid seest, Valdur Peegli kaasabil puhastasid ümbrust võsast ning katsid katkise katuseharja kilega.

Noored ise vastutaksid
Henri Reederi sõnul on MENi noortel juba mitu plaani ja unistust, mida hakata majas tegema, kui saadakse enda hallata. Sinna tahetakse koondada erinevate huvidega gümnaasiumiealisi ja pisut vanemaid noori. Oma majja saaks kolida kogu MENi tegevuse, Aruküla Uudiste toimetuse, hakata seal tegema filmiõhtuid jne.

„Juba tekkis idee teha keldrisse muusikatuba, noored unistavad ju alati bändi tegemisest. Raasiku üks noormees soovib sinna teha ka muusikastuudio.
Tüdrukud unistavad sellest, kuidas õue kujundada, teha lillepeenraid. MENi järelkasvuga tegelev Holger Lunter mõtles, et õue saaks ehitada onne,“ jutustas Henri Reeder.

Männiku tee hoonest võiks tema arvates saada Raasiku valla noorte oma maja, kuhu kõik saaksid alati tulla. Seal ei oleks noortejuhti, võtmed oleksid mitme noore käes ning kordamööda vastutatakse maja korrashoiu eest.

Valdur Peegel tõdes, et maja vajab korralikku remonti ning on vaja päris palju raha. Selleks kavatsevad noored hakata kirjutama projekte erinevatesse fondidesse.

„Olen kindel, et uue vallavanema abiga leiame selleks kohti ja võimalusi,“ lausus Henri Reeder.

Valla omandisse saamine võtab aega
Enne, kui valla noortel on võimalik Männiku tee maja enda kasutusse võtta, peab see saama valla omaks.

Septembrikuu istungil otsustas Raasiku vallavolikogu hõivata Arukülas Männiku tee 29 asuva peremehetu ehitise. Nüüd on asjasthuvitatud isikutel kaks kuud aega esitada vastuväiteid. Kui neid ei tule, peab hoone juurde taotlema maad.

Vallavanem Aare Etsi hinnangul võtab asjaajamine aega nii kaua, et parimal juhul võivad noored maja enda kätte saada tuleval kevadel.

Volikogu liige Ivar Vilberg kiitis noorte pealehakkamist, kuid pani südamele, et neile mittekuuluva varaga väga aktiivselt veel ei toimetataks.

„Noorte entusiasm on praegu suur ja oleme selle maja juures tõesti teinud talguid. Kuid usun siiski, kellelgi pole midagi selle vastu, et puhastasime maja ning ümbrust,“ lausus Henri Reeder.

Ta lisas, et rohkem noored esialgu veel võõral territooriumil midagi teha ei plaani, vaid ootavad ära, kuni saavad selle enda kasutusse.

Eelmine artikkelPeningil olid metallivargad
Järgmine artikkelMARGUS MIIDLA Anija Lions-klubist: „20 aastat on väga pikk aeg.“