Raasiku vallavolikogu kiitis 18. juuni istungil heaks Raasiku aleviku ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni (ÜVK) projekteerimis- ja ehitustööde hanke tulemused ning lubas OÜ-l Raven sõlmida lepingud hanke võitnud ettevõtetega. Samuti anti nõusolek vallavalitsusele projekti elluviimiseks täiendava rahalise kohustuse võtmiseks käesoleva ja järgnevate aastate eelarvetes.
Veebruaris otsustas Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) toetada kättesaadavate kvaliteetsete avalike teenuste meetmetes Raasiku aleviku ÜVK rajamist 60 protsendiga projekti kogumaksumusest. Projekti hinnaks arvestati 2 482 830 eurot, sellest RTK toetuseks 1 489 707 eurot ja omaosaluseks 993 132 eurot. Vee-ettevõtte Raven juhataja Erik Jüriöö selgitas volikogu istungil, et toetusprojekti eelarve koostati möödunud sügisel RTK kehtestatud maksimaalseid ühikhindu arvestades. Lisaks võeti arvesse hindu, mis esitas sügisel Aegviidu ÜVK hankel parima pakkumise teinud ettevõte.
„Need olid meie parima teadmise kohased hinnad, millega eelarvet koostasime ja panime kokku Raasiku ÜVK projekti mahud,“ sõnas ta.
Kolmeks osaks jagatud hanke pakkumisi avades selgus, et soodsamad hinnad on kavandatud eelarvest rohkem kui 520 000 eurot kallimad – kolme osa odavamad pakkumised kokku olid 3 004 418 eurot.
„Hinnad on viie kuuga teinud märkimisväärse tõusu, hankes pakutud olid RTK eelmise aasta lõpus lubatud maksimaalsetest ühikhindadest kohati kuni kaks korda kõrgemad. Kui näiteks veetrassi rajamise hind oli sügisel 80-85 eurot jooksev meeter, siis hanke pakkumistes olid kõige odavamad hinnad 140-150 eurot meeter,“ rääkis Erik Jüriöö.
Ta lisas, teine põhjus hindade kallinemisel on see, et hankes osalenud 6 ettevõtte seas ei olnud peamisi suuri taristu rajamisega tegelevaid firmasid, kes on ilmselt hõivatud Rail Balticu või Tallinna Vee suurte objektide ehitamisega. Prognoositust tunduvalt kallimate hindade kolmas põhjus on Raveni juhi hinnangul see, et üleüldine hinnatõus on tabanud ka vee- ja kanalisatsioonitaristu ehitamist.
„Pärast pakkumiste avamist arutasime erinevaid variante, ühtegi head ei ole,“ tõdes ta.
Erik Jüriöö lausus, kui vähendada hanke mahtusid ehk jätta mõni osa planeeritust tegemata, väheneks ka meetmest saadav toetussumma. Hanke tühistamine ja uue hanke korraldamine ei garanteeriks tema sõnul, et uutes pakkumistes oleksid hinnad odavamad. Lisaks tähendab see, et ÜVK projekteerimise ja ehitamise algus lükkub edasi ja on oht, et ehitus ei saa tähtajaks valmis – projekti lõpptähtaeg on detsember 2025.
Seetõttu tegi ta ettepaneku, et vallavolikogu võtaks projekti edukaks elluviimiseks vastu protokollilise otsuse, et esialgu kokkulepitud omafinantseeringu summat 993 132 eurot suurendatakse 521 588 euro võrra. Volikogu enamus oli sellega nõus.
Volikogu esimees Maarja Sikut selgitas, et volikogu otsusega antakse Ravenile luba sõlmida hanke võitnud ettevõtetega lepingud. See, mille arvelt vajalik lisaraha leitakse, selgub tuleva aasta eelarve koostamise käigus.
Kolmes osas korraldatud hanke iga osa võitis erinev ettevõte. Esimene osa hõlmab osa Tallinna maantee kinnistuid, Nurme, Võidu, Aia, Koidu ja Saare tänavat. Seal hakkab ÜVKd projekteerima ja ehitama AS Terrat ning see läheb maksma 473 000 eurot. Teine osa ehk osale Tallinna maantee kinnistutest, Jaama platsi, Tamme, Meierei, Apteegi, Turu, Vahtra, Põllu, Heina ja Pargi tänavale projekteerib ja ehitab ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni AS Viimsi Keevitus, tööde maksumus on 990 000 eurot. Kolmas osa hõlmab Vana-Postijaama, Jõe, Mooni, Roosi, Kannikese, Tulbi, Jaama, Nelgi, Sinilille, Raudtee ja Ülase tänavat ning Jägala maanteed, kus ÜVK projekteerib ja rajab Wesico Projekt OÜ, tööd maksavad 1 541 418 eurot.
Erik Jüriöö sõnul on plaanis ettevõtetega lepingud sõlmida käesoleval nädalal, seejärel algab projekteerimine.
Projekti raames ehitatakse Raasiku asula ühisveevärk ja kanalisatsioon 90 protsendi ulatuses valmis. Rajatakse 190 liitumispunkti, ehitatakse 6,75 kilomeetrit vee- ja 10 kilomeetrit kanalisatsioonitorustikku, 5 reoveepumplat ja 30 hüdranti.