
Üle-eelmisel nädalal Raasiku rahvamajas toimunud jõululaadal olid müügilaudade ühe pika rivi hõivanud koolinoored.
„Vist peaaegu pooled müüjatest olid meie minifirmade tegijad,“ sõnas Raasiku põhikooli ettevõtlusõpetaja Marge Aasalaid, kes koos huvijuht Liisi Gussakuga juhendab koolis 7 minifirmat.
Raasiku koolis on 8. klassi õpilastel minifirmas osalemine ettevõtlusõppe üks osa. Õppeaasta algul teevad minifirma liikmed asutamiskoosoleku, koostavad põhikirja, registreerivad ettevõtte, mõtlevad välja äriidee, arvutavad toote omahinna ja müügihinna.
Marge Aasalaid nimetab supertulemuseks, et kõik tänavused minifirmad jõudsid vaid mõne kuuga oma toodangu müümiseni. Esimest korda olid nad 9. detsembril Aruküla ja Raasiku taluturul. Arukülas olid müümas ka kolm Aruküla noortekeskuse huviringis Maarja-Ly Teino juhendamisel tegutsevat minifirmat. Mõni päev hiljem olid Raasiku minifirmad oma toodangut müümas rahvamajas jõululaadal, kõige usinamad käisid jõulueelsel ajal ka ümbruskonna teistel laatadel.
Kõige agaram on olnud minifirma Lindla, mis teeb ja müüb lindude pesakaste ja söögimaju. Minifirma turundusjuht Kert Sinik rääkis, et panid oma meeskonna kokku eelmisel kooliaastal, kui kuulsid, et 8. klassis tuleb ettevõtlusõpe. Minifirmas on peale tema veel Rudi Kivimäe, Jandro Pärna ja Pjotr Pitšugin.
„Hakkasime linnumaju ehitama varakult, juba siis, kui meil olid alles esimesed ettevõtlustunnid. Jandro on kunstnikukäega, tema mõte on teha linnumajad just sellise kujuga,“ sõnas Kert Sinik.
Tihastele mõeldud pesakastide ning lindude söögimajade jaoks on vineeri saadud mitmest firmast, meisterdatakse nädalavahetustel Rudi Kivimäe kodus garaažis: „Taluturule võtsime esimesel korral kaasa viis linnumaja ja kümme söögimaja, enamik osteti ära. Üks naine ütles, et viib Saaremaale.“
Pärast seda hakkasid noormehed veel usinamalt meisterdama ning käisid oma toodangut müümas laatadel Kehras, Alaveres, Kose-Uuemõisas: „Selleks aastaks aitab, kuid jaanuaris läheme Ülemiste laadale. Kokku oleme nii pesakaste kui söögimaju teinud rohkem kui 20. Linnumaja maksab 20, söögimaja 15 eurot. Kulud on olnud väikesed, praegu teenime puhaskasumit.“

Lisaks minifirmadele oli Raasiku ja Aruküla taluturul ning jõululaadal ka üks õpilasfirma – taimeteesid ning unenäo- ja unistustepüüdjaid valmistav ZzZ. Selles on Tallinna Ühisgümnaasiumi õpilased, kellest Anna Belova ja Kirke Loik olid Raasiku koolis huviringina kolm aastat tagasi alustanud esimeses minifirmas. Marge Aasalaid rõõmustas, et nüüdseks 11. klassi neiud jätkavad õpitut ning tunnustas, et nad on palju edasi arenenud.
Anna Belova jutustas, et valisid kooli uurimistööks õpilasfirma tegemise tänu varasemale minifirma kogemusele. Kolmandaks liikmeks kaasasid klassiõe Carol Sanderkoffi. Suvel korjasid ja kuivatasid ravimtaimi. Ühelt klassiõelt said idee hakata tegema ka unenäo- ja unistustepüüdjaid, käisid nende valmistamise koolitusel.
Ta rääkis, et teemüük on läinud tunduvalt paremini, sest on saanud käia peamiselt külalaatadel ja maarahvas eelistab osta pigem teed ja küpsiseid: „Meie teed on 20-30grammistes pakkides, peal on õpetus, kuidas teed teha ja mille vastu aitab.“