
„Arvan siiani, et kooli kehalise kasvatuse eesmärk on hoida ja turgutada laste tervist, mitte treenda neist sportlasi,“ märgib 86aastane eluaegne õpetaja ARRY USKA.
Veebruaris Raasiku valla aukodanikuks valitud Arry Uska kinnitab, et Raasiku koolile staadionit või igal talvel ümbruskonna metsadesse suusaradu tegema ning aastakümneid jüriööjooksu korraldama ajendas soov kasvatada oma õpilastest terveid ja tugevaid poisse-tüdrukuid. Kuigi sellega kaasnes, et vabariiklikult maakoolide spartakiaadilt ei naasnud Raasiku kooli korvpallipoisid kunagi tühjade kätega või oli periood, kus Raasiku tüdrukud vähem kui 30 punktist võitu ei tunnistanud. Või et kaks Arry Uska õpilast võitsid omal ajal suusatamises Aegviidu koolis õppinud Jaak Maed.
Sport huvitas rohkem kui õppimine
Arry Uska on pärit Järvamaalt Albust, kooliteed alustas Järva-Jaani algkoolis, seejärel läks Paide keskkooli.
„Kaks vanemat venda olid hoolsad ja korralikud. Mina olin loru poiss, õppimise asemel meeldis joosta ja ringi karata. Kui olin 8. klassis, läksin saksa keele õpetajaga riidu. Olin enda meelest kõvasti õppinud, aga sain halva hinde. Läksin oma tööd direktor Aimla Ruudile näitama. Ta hindas selle koos õppealajuhatajaga ümber, kuid see kallas veel rohkem õli tulle. Lahkhelide pärast õpetajaga tulin Tallinnasse kehakultuuritehnikumi,“ meenutab ta.
Tagantjärele hindab, et küllap oli spordihuvi põhjus, mis põhikooli ajal õppimist segas. Ütleb, et tehnikumis sai suurepäraselt hakkama ning lõpetas selle kolm aastat hiljem kehalise kasvatuse õpetaja diplomiga: „See oli väga kõva kool. Tehnikumi märkmetest oli mul hiljem kasu õpetajate instituudis, ka kergejõustik, suusatamine, võimlemine olid tehnikumis paljud kõvemad.“
Pärast tehnikumi plaanis Arry Uska edasi õppida Tartus, kuid ülikooli kehakultuuriteaduskonnas toona kaugõppeosakonda ei olnud ning astus Leningradi kehakultuuriinstituuti, millel oli kaugõppeosakond samuti Tartus. Tegi sisseastumiseksamid ära, sai teada esimesed koolitööd, tülika sõitmise asemel valis siiski Tallinna pedagoogilise instituudi.
Esimene töökoht oli Loksal
Pärast tehnikumi lõpetamist 1953. aastal suunati Arry Uska Loksa keskkooli võimlemisõpetajaks.
„See oli tore aeg, kuid sain seal töötada vaid aasta, siis oli sõjakomissariaat kukil ja tuli minna kroonusse,“ sõnab ta.
Kolm ja pool aastat hiljem suunati tagasi Loksa kooli: „Aga ma ei läinud, sest seal olid ees kaks minu kursusekaaslast. Tundsin neid hästi ega soovinud vahele trügida, muidu oleks pidanud neist üks sealt lahkuma.“
Haridusosakonnast kuulis Arry Uska, et Nabala kooli on hädasti vaja kehalise kasvatuse õpetajat. Ta läks ja jäi sinna üheksaks aastaks.
„1967. aastal käisin Raasikult Nabalasse töölaudu viimas, andsin peale kehalise kasvatuse ka füüsikat ja tööõpetust. Kuulsin, et siit läks kehalise kasvatuse õpetaja minema ning mind kutsuti siia tööle. Kuna Nabala kool pidi aasta pärast kinni minema, selle ja Sausti kooli asemel tehti Kiili kool, tulingi aasta enne Nabala sulgemist Raasikule ja sellest peale olen siin,“ meenutab Arry Uska.
Kuigi Raasikul koolil ei olnud võimlat, kehalise tunnid toimusid väikeses aulas, oli see luksus võrreldes Nabala kooliga, kus tunde tuli teha koridoris. Madala lae tõttu ei saanud ka Raasiku saalis mängida Arry Uska lemmikala võrkpalli, milles ta oleks omal ajal pääsenud üleliidulisele kehakultuuritehnikumide spartakiaadile, kui kõrge vererõhk poleks takistanud. Aga korvpalli sai Raasikul mängida. Selleks tuli õpetajal tõsta laevalgustid seina piirile, et need ei oleks korvilaudade ees: „Nii me mängisime ja päris kõvasti. Harjumaal on korvpallis kõik koolid meie käest peksa saanud.“
Üle 10 aasta ehitas staadioni
Kui Arry Uska üle poole sajandi tagasi Raasikule kolis, paistis ta koduaknast kooliaed võimsate õunapuudega ning kõrval lage maa. Sellel „karjamaal“ toimusid kehalise kasvatuse õuetunnid.
„Sinna hakkasin staadionit tegema,“ sõnab ta.
Kulus rohkem kui kümme aastat, sest enamik töid tehti käsitsi, labidatega. Töö venis ka materjali puuduse pärast – kui jooksuraja põhja pandi koorem killustikku, siis järgmine õnnestus saada alles siis, kui eelmisest oli rohi läbi kasvanud.
Arry Uska jutustab, kuidas maa siledaks saamisek, oli vaja mullaalust paepinda lõhkuda. Ühe talvega murenes see nii palju, et järgmisel aastal sai umbes kümme sentimeetrit pealt lükata. Pae tõttu jäi ka drenaaž tegemata. Staadionile mahtus 300meetrine jooksuring, tellisepuru ja savi seguga rajad, kolm ketta-, üks vasara- ja kaks kuuliringi ning kaks kasti kaugus-, üks kõrgushüppe jaoks. Heitekaste tehti nii palju selleks, et lapsed ei peaks tunnis üksteise taga ootama ning jõuaksid ketast või kuuli heita rohkem kui korra-kaks. Ka korvpalli- ning staadionimurule väravpalliväljakud said tehtud.
„Suured abimehed olid katseremonditehase mehed, ilma nendeta poleks midagi saanud tehtud. Samuti võtan mütsi maha Raasiku laste papade ees,“ kiidab Arry Uska.
Kui Raasikust sai jalgpallikants, võeti maha kettaheitevõrk, muru hooldamisel raske rulliga pressiti kettaringid maa sisse. Nüüd on Arry Uska rajatud staadioni asemel uus, kunstmurukattega jalgpallistaadion.
„Mulle staadion meeldib, tartaankattega jooksurajad on suurepärased. Kuid kooli juurde kunstmurustaadion ei sobi, see on lapsevaenulik, sest on liiga kõva. On ju teada, et inimese luustumine toimub laias laastus 30. eluaastani. Kuidas mõjub liigestele, kui kogu aeg sellise pinnase peal trampida? Ja ketast heita ei saa, oda visata ka mitte, see on jalgpallistaadion,“ tõdeb ta, kuid rõõmustab, et jõudis ära näha aja, mil Raasiku kool sai uhke spordihoone.