
Märtsi lõpuni on Kunstikeldris eri kunstistiilide töötoad, mis kulmineeruvad juubelinäituse ja -kontserdiga 31. märtsil.
Ligi 10 aastat peaaegu igal pühapäeval on Raasiku rahvamaja keldris tehtud kunsti. Kahe pisikese ruumi riiulid on maast laeni keraamikat täis. Kunstikeldri eestvedaja ja juhendaja Mait Eerik MTÜst Tuulekell kinnitas, et kunstihuvilisi on olnud tõepoolest igal pühapäeval. Nüüd, Kunstikeldri 10. sünnipäeva eel, on huvilisi nii palju, et töötuba tuleb kuulutada väljamüüduks. Töölaua taha korraga üle 10 kunstihuvilise tegutsema lihtsalt ei mahu.
Möödunud aasta lõpus sai MTÜ Tuulekell Kohaliku Omaalgatuse Programmist (KOP) kahele projektile kokku 3934,50 eurot. Projekt „Kunstiga kevadesse” algas 28. jaanuaril keraamikatöötoaga „Eesti motiivid”, mida juhendab Mait Eerik.
11. ja 18. veebruaril on tulemas keraamika töötoad „Suurvorm” ja 18. veebruaril klaasisulatuse töötuba „Lilled jääs”.
Külaliskunstnik Tarvo Aro Mett tuleb 25. märtsil juhendama tiffany-vitraaži töötuba, 25. veebruaril ja 4. märtsil teeb Erki Meister pastellmaali töötuba „Ilus inimene”, Riina Valvik õpetab 18. märtsil töötoas „Teel kevadesse” tegema siidimaali. Pastellmaali ja siidimaali töötoad on rahvamajas Ernesaksa saalis, teised töötoad on Kunstikeldris.
Mait Eerik lausus, et juubeli tähistamiseks tundusid töötoad põnev lahendus, et saaks pakkuda stiile, mida varem pole saanud Raasikul katsetada: „Tänu KOPi toetusele on erakordne võimalus, et head juhendajad ja kunstnikud tulevad mitmeks tunniks Raasikule, ka kõik materjalid saab töötoast, osalejal tuleb tasuda olenevalt töötoast kuni kümneeurone osalustasu.”
Pastellmaali juhendaja Erki Meister on EKA maalikunsti eriala lõpetanud kunstnik ja Flora kammerkoori dirigent. Tema koor tuleb 31. märtsil Kunstikeldri juubelikontserdile laulma. Tarvo Aro Mett on Kunstikeldri rahvale tuttav – punkarist kunstnik on ka varem töötubasid juhendanud, Tuulekella projektides osalenud. Kunstnik Riina Valvik käib üle Eesti juhendamas siidimaali tegemist, Mait Eerikuga on olnud nad tuttavad üle 20 aasta.
MTÜ Tuulekell sai KOPist toetust 2000 eurot ka uue keraamikapõletusahju soetamiseks. Tellimus sai tehtud juba möödunud aastal, kuid ahi seikleb Mait Eeriku sõnul veel Euroopa avarustes. Kui uus ahi kohale jõuab, saab praeguse, 10aastase ahju jätta ainult klaasipõletuseks.
Mait Eerik sõnas, et üldjuhul on põletusahjude eluiga 10 aastat, sama vana on nende praegune ahi: „MTÜ Tuulekell on asutatud 2006. aastal ning esimese meie korraldatud etendusega „Roosiaed” teenisime ahju rahast poole. See andis tõuke Kunstikeldri loomiseks, milleni jõudsime 2008. aastal.”
Ta lisas, et vana ahi on kõrgete temperatuuride tõttu muutunud hõredaks, keraamikat seal enam põletada ei saa, klaasipõletuseks sobib aga hästi. Uus ahi tuleb suurem, mahukam ja ökonoomsem.
Mait Eerik meenutas, et Kunstikelder on kogu aja tegutsenud rahvamaja keldris, sinna pääseb rahvamaja poe-poolsest küljest eraldi uksest. Enne Kunstikeldrit oli seal rahvamaja kolikamber. Pühapäeviti käib juhendamas Mait Eerik, kolmapäeviti teeb lastele kunstiringi Raasiku kooli õpetaja Marju Kondratjev.
Kunstikeldris käijaid on Mait Eeriku sõnul olnud eri paigust, lisaks Raasikule veel Arukülast, valla teistest küladest, aga ka naabervaldadest. Kõige rohkem tehakse tasse, kannusid, vaagnaid, seebialuseid. Paljud kingivad oma tööd Kunstikeldrile, maha on jäänud hulgaliselt keraamikat, mis veidi untsu läinud, eriti palju on keldrisse jäänud töid lastelt. Mait Eerik märkis, et ülejääke on lausa nii palju, et võiks nendest rahvamajale aia ümber ehitada.
Ta lisas, et kunstihuviliste fantaasia, kus keraamikat kasutada, on lai. Tehakse endale või kingituseks, mõeldakse välja väga praktilisi asju. Kel keraamikast mõneks ajaks isu täis saanud, on pidanud Kunstikeldris käimisest mõne aasta pausi ning seejärel uuesti tulnud.
Lisaks keraamikale ja klaasipõletusele korraldab Mait Eerik Tuulekella meeskonnaga suviti ka keraamika põletamist rakutehnikas. Selleks organiseeritud Rakuööl tuleb samuti juubel – tänavu suvel toimub see viiendat korda.