Pikavere Mõisakooli robootikaringi võistkond, kuhu kuulusid Aruküla waldorfkoolis õppiv Mattias Viirma ja Artur Veigel Aruküla põhikoolist, saavutas reedel, 4. juunil toimunud Robotex Eesti online Lego Sumo võistlusel esikoha. Pikavere robootikaringile tagasid kaksikvõidu mõisakooli vilistlased, Raasiku kooli 7. klassi lõpetavad Pjotr Pitšugin ja Jagnar Moor ning Enrico Leo Bryan Aruküla waldorfkoolist. Kõiki neid juhendab Karri Urban.
Robotex Eesti võistlus koosnes kahest alast ja toimus interneti vahendusel. Osalesid 69 võistkonda, neist 45 Lego Sumos. Kui tavapäraselt on Lego Sumos võistlusareenil korraga kaks robotit ning võistlejail tuleb vastase robot väljakult tõugata, siis online-võistlusel pidid meeskonnad sumoväljakult robotitega võimalikult kiiresti välja lükkama 5 plastiktopsi. Igal võistkonnal oli kolm katset, arvesse läks parim. Iga katse võis kesta maksimaalselt minuti. Võistlus katkestati, kui robot oli areenilt välja liikunud. Maksimaalselt oli võimalik saada 160 punkti, Pikavere võidutiim kogus 154, teise koha võistkond 153,6.
Pikavere robootikaringi juhendaja Karri Urban rääkis, et kehtinud piirangute tõttu ei olnud neil huviringi maikuu lõpuni võimalik teha, kuna selles osalevad õpilased valla mitmest eri koolist.
„Ka robootikavõistlused on vahepeal edasi lükatud või üldse ära jäänud. Seetõttu otsustas Robotexi meeskond teha rahvusvahelise asemel nüüd Eesti-sisese võistluse ning esmakordselt prooviti formaati, kus võistlejad kokku ei saanud, võistlused toimusid online´is. Üks välisvõistkond siiski oli, Ecuadorist,“ ütles ta.
Ettevalmistusaeg oli juhendaja sõnul lühike ja tavapärase võistlusega võrreldes tuli teha täiesti uue ülesehitusega robotid. Pikavere legorobotid ehitati väga kiiresti, võidurobot valmis ühe päevaga, umbes kaks tundi ehitati, teist sama palju kulus programmeerimisele.
Mattias Viirma, keda pärast võitu võistluste päevajuhid intervjueerisid, selgitas, et võistlusreeglite järgi tohtis robot stardihetkel olla 15 sentimeetrit lai ja 15 sentimeetrit pikk, kuid kõrgus polnud reguleeritud. Nad tegid roboti, mis stardist viie sekundi möödudes lasi tiivad alla ja ühe keeruga lükkas topsid areenilt välja. Kiiruse lisamiseks pandi robotile alla suured rattad. Võidurobot lükkas topsid võistlusareenilt välja sisuliselt sekundiga, ametlik aeg oli 6 sekundit, kuna enne alustamist ei tohtinud robot 5 sekundit liikuda.
„Esimene koht oli üllatav ja rõõmustav, robot sai ehitatud ühe päevaga,“ lausus Mattias Viirma võistlusjärgsel intervjuul. Ta ütles, et on robootikaga tegelenud 8 aastat, käib Pikavere robootikaringis alates 1. klassist.
Karri Urban märkis, et umbes 7.-8. klassis tekibki robootikahuvilistel noortel justkui avanemine, nad on ise hingega asja juures ning tulevad headele lahendustele: „Õnneks on neil poistel olnud piisavalt motivatsiooni, et leida aega ja võimalus käia kodust eemal huviringis. Kahjuks pole nad vahepeal poolteist aastat saanud oma oskusi realiseerida, sest võistlused on ära jäänud. Nüüd õnneks toimus võistlus, kus neil õnnestus osaleda.“
Mattias Viirma lubas, et lähevad sügisel koos ringikaaslastega kindlasti ka Robotex International võistlusele.
Robotex Eestil tegid Pikaverest kaasa veel nooremate õpilaste 3 võistkonda.