Salme Teatri peanäitejuht ja lavastaja Kristjan Arunurm märkis reede, 12. augusti õhtul enne teatri juubelihooaja suvelavastuse „Matsmõisnik“ esietendust, et nagu nende teatri, on see ka Peningi mõisa jaoks ainulaadne ettevõtmine – mõisa saalis ei ole varem teatrit tehtud.
„Loodan, et see saab traditsiooniks. Meile igatahes on prooviperiood siin väga meeldinud,“ sõnas ta.
Saalitäis publikut – esietendust oli vaatamas 90 inimest – tänas truppi pärast etendust püsti seistes. Mõisaomanik Arvo Haug kinnitas teatrirahvale: „Te saite minu õnnistuse.“
Seda ei öelnud ta üksnes kui näitemängupaiga omanik, Arvo Haug on ka elust 18. sajandil Baranoffide suguvõsale kuulunud Penningby ehk Peningi mõisas kõneleva tüki autor.
Nii ajaloolist tõde kui fantaasiat
Arvo Haug kirjutas „Matsmõisniku“ umbes 12 aastat tagasi. Idee sai juttudest-müütidest, mida pärast Peningi mõisa ostmist mõisa ja selle omanike kohta kuulis-luges. Näitemängus on tema sõnul nii tõde kui ajaloo väänamist.
Näidendi tegevus toimub Rootsi aja lõpus, 1704. aastal, kui tsaar Peeter Esimene soovib iga hinna eest saada osa Läänemere kallastest endale ning hakkab Eestimaa hõivamiseks intriige punuma. Ta manipuleerib Liivimaa rüütelkonda lubadustega anda mõisnikele mõisad tagasi ning taastada pärisorjus. Raskete valikute ees on ka Penningby mõisaomanik, krahv Johann von Baranoff.
Esimest korda lavastati „Matsmõisnik“ kümmekond aastat tagasi Valgamaal Riidaja mõisa juubeliks, kohalik näitetrupp mängis seda ühe korra. Pärast seda andis Arvo Haug „Matsmõisniku“ välja raamatuna. Möödunud sügisel teatas Salme Teatri lavastaja Kristjan Arunum talle, et soovib näidendit lavastada, aga ei tea, kus seda mängida. Niipea, kui oli käinud Peningil taastamisel mõisas, oli lavastajal selge, et mängukoht on olemas.
„Mind inspireeris see saal kohe. Kui Arvo hakkas rääkima, et peagi tuleb ka siin remont, siis kuigi mul pole seda õigust, panin remondile veto,“ rääkis Kristjan Arurnum.
Ta põhjendas, et just sellisena, seintelt kooruvate värvikihtidega, on Peningi mõisa saal ajaloolise lavastuse jaoks ehedaim: „Sest see lugu ei ole ju Peningi mõisa hiilgeaegadest, vaid ajast, mil omanikest olid saanud mõisates rentnikud – neil oli kaelas rent ning protsendid kasvasid.“
Trupi esimesed proovid Peningil olid maikuus: „Siis tegime siin vaid mõned proovid, poolest juulist hakkasime Peningil harjutama kolm päeva nädalas, pärast tööd ööni välja.“
Krahv Baranoffi kehastab lavastuses kutseline näitleja Eero Spriit, ülejäänud on Salme Teatri, mõned ka Tammsaare Teatri harrastusnäitlejad.
Lavastaja tunnustas kõiki oma näitlejaid, kunstnik Jana Wolket ning laulude autorit ja esitajat Piret Tatart, kes mõlemad tegid „Matsmõisnikus“ ka osatäitjatena kaasa. Kristjan Arunurm ütles veel, et lavastust poleks sündinud ilma Peningi mõisa perenaise Aiki Haugita, kes lõi kõik tingimused selleks, et teatritrupp end Peningil hästi tunneks.
Autor ei sekkunud
Lavastaja tunnistas, et koostöö „Matsmõisniku“ autori Arvo Haugiga ei olnud raske.
„Arvo ütles, et tee selle näidendiga, mis tahad. Paar korda mõnda kohta arutasime, aga üldiselt olid mul väga vabad käed. Tavaliselt öeldakse, et elavaid autoreid ei tasu lavastada, nad käivad kontrollimas, mida nende tükiga tehakse. Arvo ei käinud üheski proovis,“ jutustas ta.
Arvo Haug sõnas, et oli prooviperioodil Peningil, kuid tegeles oma asjadega, teatri tegemistesse hoidus sekkumast.
„Kui neil tekkis huvi selle näidendi etendamise vastu, siis minul tekkis huvi näha, mida nad sellest teevad. Minu jaoks oli see kaksteist aastat vana töö, mul ei oleks olnud sellele enam midagi juurde anda,“ põhjendas ta.
Autor tunnistas, et oli kuni lavastuse valmimiseni üks suur ootus: „Ma ootasin palju, sest kes siis ei looda oma lapsest palju. Aga ma sain veel rohkem kui lootsin.“
Esimest korda vaatas ta oma näidendit Salme Teatri lavastuses päev enne esietendust toimunud kontrolletendusel. Siis oli Arvo Haugi hinnangul veel näha, et näitlejad tegid tööd, päev hiljem toimunud esietendusel tundsid juba mängust rõõmu.
„Ma ei uskunud enne, et ühe lavastusega tuleb teha nii palju tööd, kui nemad siin tegid ja seejuures tegid nad seda rõõmuga,“ kiitis Arvo Haug ja märkis, et võrreldes „Matsmõisnikuga“, mida ta aastaid tagasi Riidajal nägi, oli Salme Teatri lavastus justkui hoopis uus näitemäng: „See on tehtud südamega. Loodan, et nad saavad selle eest palju preemiaid.“
Ainsa kutselise näitlejana „Matsmõisnikus“ osalev Eero Spriit kinnitas, et prooviperiood harrastusnäitlejatega oli väga tore. Ta kiitis Salme Teatri truppi kui väga entusiastlikku, positiivset ja teotahtelist seltskonda.
„Tuletasid mulle meelde, kuidas nooruses teatrisse uskusin ja tahtsin seda kangesti teha. Sel suvel möödus mul lavakunstikateedrisse astumisest juba 50 aastat ning selle aja jooksul olin unustanud, et teater on midagi rohkemat kui töökoht,“ lausus ta.
Kuigi Arvo ja Aiki Haugiga on Eero Spriit varasemast tuttav, teinud nendega ka koostööd, ei olnud ta neile kuuluvas Peningi mõisas enne „Matsmõisniku“ prooviperioodi käinud: „Väga armas koht ja remonditöödega just sellises etapis, et saali restaureerimata seinad ja kõik muu on nagu valmis dekoratsioonid, vihjavad väga hästi sõjaolukorrale, mis oli Põhjasõja lõpus.“
Krahv Baranoffi osatäitja märkis veel, et Salme Teater tegi otsuse oma 75. sünnipäeva just selle näidendiga tähistada enne, kui algas sõda Ukrainas: „Vaadake, kuidas see tükk praeguses olukorras mõjub, kõik toimub ju samamoodi.“
Lavastaja Kristjan Arunurm lisas: „Kavalehel on Peeter Esimese testament, mida osad peavad võltsinguks, kuid see on olemas Prantsusmaa riiklikus arhiivis ning on suur tõenäosus, et Peeter kirjutas selle ise. See testament on tänapäeva kontekstis üsna hoiatav, justkui üks-ühele Venemaa praeguste maailmavallutusplaanidega.“
Salme Teater mängib „Matsmõisnikku“ Peningil augustis kokku 8 korda.