Põhja-Eesti turismivõimalusi turundatakse Leaderi ühisprojektiga „Pealinnast piirilinna“.
Laupäeval ja pühapäeval, 18. ja 19. mail oli Harjumaal, Lääne- ja Ida-Virumaal Tallinna-Narva maanteest mere- aga ka sisemaa pool paljudes kohtades „Pealinnast piirilinna“ logoga teeviidad, et suunata külalisi avatud uste päevadel kohalike turismiettevõtjate juurde. Külastada sai söögikohti, turismitalusid, käsitöökodasid, vaatamisväärsusi, reklaamüritusi alates Tallinna külje all asuvast Jõelähtme ja Viimsi vallast kuni Narvani.
Tegu oli Põhja-Eesti kuue Leader-tegevusgrupi koostööprojekti „Pealinnast piirilinna“ esimese laiemale avalikkusele suunatud üritusega. Kuni aastani 2020 kestva ühisprojekti „Pealinnast piirilinna“ abil soovitakse tõsta põhjaranniku turismipotentsiaali – elavdada turismiettevõtjate koostööd ning turundada Põhja-Eestis tegutsevaid ettevõtteid, aktiivseid inimesi, huvitavaid algatusi.
Põhja-Eesti Leader-tegevusgruppide seas on ka MTÜ Arenduskoda, mille tegevuspiirkonda kuuluvad Kuusalu, Kadrina, Tapa, Haljala vald ja Loksa linn.
Kahel avatud uste päeval tegid projektis Kuusalu vallast kaasa Laugu külalistemaja Sõitme külas, Lahemaa Pärimuskoda ja Iisaka talu Uuri külas, Muuksi tall, kodurestoranid MerMer ja Johannes Kolga-Aablas, Leesi rahvamaja ning Veldi ja Tütred Pruulikoda Leesil, Hara sadam, Lucky baar ning Rannamännid rahvusliku käsitöö tuba ja Ehal OÜ Käsitöötuba Loksal, Kärka Puhkemaja Suurpeal, MTÜ Lahemaa Kalaturism Pärispeal, Ülearu turismi- ja ratsatalu Kemba külas, Valgejõe Veinivilla. Viru rabas toimus päikesetõusuretk.
Sõnumitooja külastas pühapäeval Kuusalu vallas neid kohti, millest varem pole lehes juttu olnud.

Muuksi Tall kutsus hobustele maalima
Neeme talus tegutseva Muuksi Talli suur valge elumaja paistab maanteel kaugelt silma. Perenaine Maarit Mürk, arhitekt Erika Nõva lapselapselaps, hakkas seal, oma vanaema ja vanaisa kodutalus Eesti tõugu hobuseid pidama 10 aastat tagasi. Ta kolis perega pealinnast maale, tegeles tõuaretusega, esimest hooaega pakub talus ka turismiteenust. Üks lastegrupp on juba käinud, lähiajal on tulekul järgmine. Ratsutada saab „pommikindla lastehobusega“, nagu perenaine sõnas, silitada villaküülikuid, lambaid ja maakanade tibusid, tegeleda hobustega.
„Pealinnast piirilinna“ avatud uste päeval kutsus pererahvas külalisi Muuksi ka hobukaarikuga sõitma ja hobustele indiaanimaalinguid tegema. Laupäeval oli huvilisi palju, esimesed kaks tundi olid eriti rahvarohked, seejärel hakkasid saabuma pere omad sõbrad-tuttavad. Kokku käis külastajaid kahe päevaga 130.
Maarit Mürk rääkis, et nägi internetis, kuidas õppe-eesmärgil joonistati hobusele kogu luustik. Sellest tuli mõte, et indiaanlased kaunistasid oma hobuseid ja võiks ka enda talli hobustega seda katsetada. Kasutatakse laste näpuvärve, mis on looduslikud. Hobuste jaoks ei ole neile joonistamises midagi erilist, sest on harjunud kammimise ja patsutamisega, lausus ta.
Kodurestoran Johannes avatud igal nädalavahetusel
Kolga-Aablas on aastaid tegutsenud kodurestoran MerMer. Otse teisel pool teed on nüüd samuti kodurestoran – nimega Johannes. Seda peavad Remmelga talus Helve ja Jüri Remmelgas ning tütar Anneli, abis on vajadusel kogu nende suur pere.
Tegu on samuti kogenud toitlustajatega, nagu on ka üle tee MerMeri perenaine, gurmeekokk Merrit Kiho. „Pealinnast piirilinna“ tõi juurde uusi kliente, vahepeal oli rahvast päris palju söömas.
Remmelga pere pidas 19 aastat Tallinna Ülikooli kohvikut. Kui ülemöödunud suvega lõpetasid, tõid osa köögitehnikat maale. Nad pakkusid varemgi talu kõrvalhoones peopidamise võimalust, kodurestoraniga alustasid eelmisel suvel. Reklaamivad end Facebooki suhtlusgruppides. Kliente on jagunud, palju on juhuslikke möödasõitjaid, aga juba ka neid, kes tulevad ekstra nende juurde sööma. Kodurestoran Johannes on pererahva kinnitusel suvehooaja vältel avatud igal nädalavahetusel. Kui restoran on reserveeritud, annavad sellest Facebookis teada.
Lahemaa Kalaturism Pärispeal Purekkaril
MTÜ Lahemaa Kalaturism kutsus „Pealinnast piirilinna“ avatud uste päeval Purekkari neemele RMK puhkeplatsile. Tutvustati, kuidas püüda Pärispea vetes meriforelli, ning pakuti küpsetatud ja toorelt valmistatud forellitoite. Loodusmatkade juht Linda Metsaorg korraldas huvilistele linnuvaatlusretke. Kokku käis pühapäeval nelja tunni jooksul Purekkaril üle 40 huvilise.
Lahemaa Kalaturismi juhatuse liige, kalagiid, firma Estfish juht Timo Tintse ütles, et MTÜ koondab kalapüügi teemaga tegelevaid inimesi, majutusasutusi, söögikohti ning on kõigile avatud ja kes soovivad, võivad liituda: „Plaan on hakata pakkuma vaba aja veetmise võimalust, saab paadiga minna merele kala püüdma või püüda rannavees kahlates, seljas vettpidav ülikond. Pärispea poolsaar on selline, et ka tormise ilmaga leiab koha, kus kala püüda. Tahame suvega käima panna teenuse – kalapüügivõimaluse pakkumise koos kalagiidi juhendamisega. Sügisel tulevad välismaised testturistid.“
MTÜ Lahemaa Kalaturism juhatusse kuuluvad Timo Tintse Tallinnast, tippkokk Rain Käärst Kuusalust, Kärka Puhkemaja perenaine Signe Blum Suurpealt ning Käsmu kutselised rannakalurid Lembo Pikkamäe ja Marek Roostar.
MTÜ on loodud kolm kuud tagasi tänu rahvusvahelisele koostööprojektile RETROUT ehk „Ranniku kalastusturismi arendamine, edendamine ja kestlik majandamine piirkonnas“, milles osalevad Eesti, Läti, Leedu, Poola, Soome ning Rootsi keskkonna- või kalandusorganisatsioonid. Selles projektis on Eesti rannikupiirkonna kalastusturismi sihtkohaks valitud Viinistu. Eesmärk on kaasata ettevõtjaid, koostada piirkonna kalaturismi arengukava ning teha ühine IT-lahendus kalastusturismi sihtkohtade turustamiseks välisriikides.