
Tallinnas tegutsev Papaver Nõustamis- ja Koolituskeskus on alates 2019. aastast pakkunud koostöös Kuusalu Hariduse Tugikeskusega nõustamisteenuseid laste arengu-, õpi ja käitumisprobleemide lahendamiseks. Seni on Papaveri Kuusalu filiaali töötajad osutanud Kuusalu tugikeskuses tugiteenuseid peamiselt kuni 16astastele lastele, noortele ja nende pereliikmetele.
Alates käesoleva aasta kevadest hakkas Papaveri Kuusalus filiaal kokkuleppel Töötukassaga pakkuma täiskasvanutele alates 16. eluaastast tööalase rehabilitatsiooni teenust. See on mõeldud inimesele, kel on eelkõige vaimse tervise seisundi tõttu osutunud elu keerukaks – tööalase rehabilitatsiooni raames toetatakse tema jõudmist tööturule ja ka püsimist tööturul. Töötatakse inimestega, kellel on aktiivsus- ja tähelepanuhäired, autism, ärevushäired, depressioon, ka muud isiksuse-, käitumis- ja meeleoluhäired. Vajadusel ja kokkuleppel kliendiga kaasatakse teenuse osutamisse inimese lähedased, kool, pereliikmed või tööandja.
Papaveri töötajad kasutavad Kuusalu tugikeskuse ruume.
Kuusalu filiaali koordinaator, juhtumikorraldaja, sotsiaaltöötaja ja vaimse tervise õde Kadri-Riin Cerniglia selgitab, et tööalase rehabilitatsiooni saamiseks tuleb esitada Töötukassale taotlus selle vajaduse hindamiseks ja eelnevalt on vajalik osaline töövõime: „Taotlust saab esitada näiteks Töötukassa kodulehe kaudu või nende mõnes esinduses kohapeal. Riigi rahastatud teenust saab osalise töövõimega inimene taotleda Töötukassast. Kui on tekkinud vaimse tervisega probleeme, siis peab pöörduma perearsti või psühhiaatri poole. Töö kaotanud inimene võib ilma töövõime vähenemiseta saada Töötukassa kaudu meilt psühholoogilist nõustamist. Vaimse tervise alaseid nõustamisi saab meilt ka ilma Töötukassa suunamiseta, siis on see teenus tasuline, hinnakirja leiab Papaveri kodulehelt papaver.ee. “
Tööalase rehabilitatsiooni teenuse vajadus tekib vaimse tervise õe Kadri-Riin Cerniglia sõnul siis, kui vaimne seisund on hakanud mõjutama töötamist või õppimist: „Kõige sagedasemad on meeleolu- või ärevushäired. Vaimse tervise seisundi täpsustamiseks võiks pöörduda arsti poole, kui inimene märkab muutusi ja raskusi oma töövõimes ja igapäevaelus, ka näiteks söömises, magamises, või kui puhkeaeg ei aita taastuda või on hakanud sagenema kahjulike pingeleevendusmeetmete tarvitamine.“
Kuusalu filiaalis on Papaveril praegu keskmiselt 45 klienti, enamasti lapsed või koolinoored koos peredega Vihasoo, Kolga ja Kuusalu koolist või valla lasteaedadest. Kuusalu filiaal alustas tegevust kaheaastase pilootprojektina, esmalt osutati teenust kümnele abi vajanud lapsele. Kui pilootprojekt lõppes, jätkati koostööd Kuusalu vallavalitsusega.
Kadri-Riin Cerniglia on pärit Tallinnast, viimased neli aastat elab Raasikul. Ta on õppinud esmalt õeks, töötanud psühhiaatriakliinikus. Tallinna Ülikoolis omandas sotsiaaltöö magistrikraadi, Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis terviseteaduste magistrikraadi vaimse tervise õe erialal ja on osalenud erialastel koolitustel, sealhulgas dialektilise käitumisteraapia väljaõppes. Kuusalu filiaalis käib ta nüüd üle nädala, varem oli ka juhtumikorraldaja ja töötas Kuusalus sagedamalt.
Viimasel ajal on tööpäevadel Kuusalus pidevalt kohal Papaveri sotsiaaltöötaja ja tegevusterapeut Jaanika Ennok, kes tegeleb Kuusalu piirkonna klientidega. Peale tema sõidavad Kuusallu teenuseid osutama Papaveri kogemusnõustaja, eripedagoog, psühholoog, loovterapeut ja teised spetsialistid. Sobivad teenused valitakse koos rehabilitatsioonimeeskonnaga, lähtutakse lapse, noore või täiskasvanu isiklikest vajadustest.
Jaanika Ennok: „Tänapäeval enam ei peljata pöörduda abi saamiseks spetsialisti poole. Noori suunavad teenusele tugikeskuse spetsialistid, Kuusalu vallavalitsus, aga tullakse ka ise. Tegevusteraapia aitab täita inimesele olulisi rolle – täiskasvanutega harjutame näiteks koos tööintervjuud, et inimene oleks valmis vastama ja oskaks suhelda. Abistame täiskasvanuid nende vaimse tervise probleemide lahendamisel. Osadele lapsevanematele õpetame oskust, kuidas lastele piire seada, päevakava teha, vaba aega täita. Õpetame igapäevaelu päristegevuste kaudu ning tähelepanu ja keskendamisvõimet.“
Jaanika Ennok elab Kuusalu vallas Valklas, pärit on Jõelähtme vallast Neeme külast. Ta on õppinud tegevusterapeudiks ning töötanud ka Käo tugikeskuses.
Nii Kadri-Riin Cerniglia kui ka Jaanika Ennok julgustavad – kui inimesel on raskusi pöörduda oma vaimse tervise muredega perearsti või teenuste saamiseks otse ise Töötukassa poole, võib võtta ühendust Papaveri Kuusalu filiaali spetsialistidega, nad annavad nõu.