
Arukülas ja Raasikul 15.-26. juulini tegutsenud õpilasmaleva rühma koosseis valiti esmakordselt konkursiga, sest kohti oli 20 ja sooviavaldusi tuli 39.
Rühmajuht, noorsootöötaja Elis Ringmäe ütles, et valisid koos teise rühmajuhi, Raasiku vallas alates jaanuarist vabatahtliku noorsootööajana tegutsenud Sara Santamarinaga Hispaaniast. Valik tehti ankeetidesse kirjutatu, kooli tagasiside ja kandideerinutega vestluste põhjal.
„Rühm oli tore ja tubli, ka koostööpartnerid jäid noortega väga rahule,“ lausus Elis Ringmäe.
Raasiku vallavalitsus sõlmis noortega töölepingud. Töötasu oli miinimumpalk, 4,86 eurot iga töötatud tunni eest.
Noored tegid heakorratöid Arukülas rahvamaja, mõisa kõrvalhoone ümbruses ja raamatukogus, koristati prügi ja Aruküla kergliiklustee äärset uut hekki ning Kivilinna mänguväljaku liivakast paigutati teise kohta ja tehti kiigeplatsile alus.

Raasikul koristati samuti rahvamaja ümbruses ja sees, lihviti õppeklassi laudu, koristada aidati ka päevakeskuses. Prügist, rohust ja samblast puhastati Raasiku raudteejaama ja juuniküüditatute mälestuskivi platsid ning korrastati kooli, lasteaia ja tervisekeskuse ümbrust.
Veel käisid 2-3 noort iga päev Aruküla Coopis abis kaupa paigutamas, Coop selle eest eraldi tasu ei maksnud, kuid noored said kogeda töötamist kaupluses. Ka käidi paaril päeval samamoodi abis Raasiku lastehoius Muinasjutumaa.
Malevlased töötasid tööpäeviti neli tundi, järgnes soe lõunasöök ja pärast seda olid ühised tegevused – meeskonnamängud, robotite ehitamine, Solaride esindaja juhendamisel tuuleautode tegemine, ekskursioonid Tallinna Mehhaanikakooli ja Töötukassa karjäärikeskusesse. Marge Aaslaid käis rääkimas rahatarkusest ja investeerimisest ning korraldas temaatilise mängu.
Õpilasmaleva rühm sai haridus- ja noorteametilt tegevustoetust 1200 eurot, mis kulus noorte lõunasöögi, töötubade juhendajate transpordikulude ja lõpupeol söödud jäätiste eest tasumisele. Raasiku vald maksis noorte töötasu. Toetasid ka kohalikud sponsorid. Mistra Autex tasus malevarühma käigu eest Tallinnasse osalema põnevusmängus „Peitus pimedas“. Falkonet Metalli toetuse eest tehti rühmale malevasärgid ja firma kinkis noortele oma ettevõtte logoga veepudelid.
Malevlaste särkidel on rühma logo, mis kujundati mulluse malevarühma jaoks tookordse vabatahtliku ja rühmajuhi, hispaanlase Eduardo Torrese eestvedamisel, muudeti vaid aastaarvu ja värve.
Tänavune vabatahtlik Sara Santamarina töötas kuni õppeaasta lõpuni iga nädala Raasikul koolis ja lasteaias, Arukülas waldorflasteaias ja noortekeskuses. Ta kommenteeris Sõnumitoojale, et ei teadnud, kuhu vabatahtlikuks minna, valis Eesti ja me riik muutus siin elades põnevamaks. Kõige enam on meeldinud loodus ja inimesed, üllatavalt mõjusid naturaalse valguse muutused koos aastaaegadega.
Ka märkis ta, et Eestis saab olla vabamalt, ei pea muretsema sotsiaalsete normide pärast.
„Eesti lapsed on Hispaania lastest väga erinevad, teil on siin hästi kasvatatud noored, nad on iseseisvamad ja käituvad hästi. Arvan, et Hispaania lapsed on rohkem harjunud nutikalt kõrvale viilima. Kui töötasin Hispaanias õpetajana, siis paljud lapsed proovisid minuga tunni ajal lihtsalt juttu alustada, et pääseda töö tegemisest. Eesti lapsed seda minuga teinud ei ole,“ kirjeldas ta.