Kotka tamm Kuusalu vallas on alates 2016. aasta suvest lõhutud, Valgejõgi alla lastud ja paisjärve enam pole. Tammi omanik AS Generaator on aastaid taotlenud keskkonnaametilt vee erikasutuse luba, et tamm korrastada ja käivitada Kotkal uuesti hüdroelektrijaam, kuid pole luba saanud. AS Generaator vaidlustas loast keeldumise kohtus.
Praeguseks on jõutud olukorda, kus kohus pakkus kompromisslahendusena, et riik ostab omanikult tammi ära. AS Generaator ja keskkonnaministeerium tellisid paisu hinna väljaselgitamiseks ühiselt ekspertarvamuse. Ent ostuhinnas ei jõutud kokkuleppele ja kohtuprotsess jätkub.
AS Generaator juht Jan Niilo rääkis Sõnumitoojale, et ekspert pakkus hinna, kuid ministeerium teatas, et on valmis tasuma sellest kümme korda vähem: „Eksperdi pakutud hind polnud selline, ei oleks saanud rajada samaväärse aastatoodanguga päikeseelektrijaama, kuid see oleks olnud mingilgi määral mõistlik. Vaidleme kohtus edasi. Meile sobiks väga, kui saaksime paisu korrastada, rajada viimast tehnikat kasutades kalapääsu. Kogu maailm on täis kaasaegseid lahendusi, oleme käinud nendega tutvumas. Austrias kasutatakse näiteks kruvi-kalapääsu ja seal on olnud juhtumeid, kui looduslähedane kalapääs on maha lõhutud, asendatud kruvi-kalapääsuga.“
Kotkal lõppes elektri tootmine 2001. aastal. Kotka külarahvas on toetanud tammi ja elektrijaama taastamise plaane ning soovib, et Valgejõele tekiks taas paisjärv, sellest räägiti ka viimasel külakoosolekul.
Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Herki Truus selgitab: „Põhimõtteline probleem seisneb selles, et hüdroenergia kasutamiseks tuleb vesi juhtida turbiinidesse. Töötavat kalapääsu pole paralleelselt võimalik teha, vett mõlemale ei jätku või tuleneb sellest rida probleeme ja riske, mis kogemuse põhjal alati realiseeruvad, kalade ränne paisust ülesvoolu ei saa piisavalt tagatud. Seda just väikese vooluhulgaga jõgedel nagu on Eesti enamik lõhejõgesid, sealhulgas Valgejõgi. Problemaatiliseks muutub ka allaränne ning paisutus võtab ära osa lõheliste elupaigast ja kasvualadest. Probleeme tekib veel.“
Ta lisab, et Eesti riigi kohus on kaitsta loodust, eriti ohustatud liike: „Kui samal ajal saab ka ettevõtlust arendada, oleks suurepärane. Aga hüdroenergia kasutamist tol objektil on peetud eelpooltoodud põhjustel perspektiivituks. Ohustatud kalaliike nagu lõhe, meriforell, jõesilm kaitsel ei ole muid võimalusi nende hea seisundi tagamiseks kui jõgede avatuna hoidmine, mis tagab nende rände kudemis- ja elupaikadesse. Ilma selleta need liigid elus püsida ei saa. Energia tootmisel meil Eestis aga on alternatiive, taastuvaid nagu tuul, päike, biomass, mis on kõik võrreldamatult suurema potentsiaaliga kui hüdroenergia Eestis.