Möödunud nädalal saatis õiguskantsler Ülle Madise Anija vallavolikogule kirja, milles annab teada, et arvestades mitmes kohalikus omavalitsuses hilinemisega tehtud maamaksu määrade muutmise otsuseid, kontrollis ta, kas Anija vallavolikogu 10. augusti 2023 määrus maamaksumäärade muutmise kohta vastab põhiseadusele ja maamaksuseadusele. Õiguskantsler jõudis järeldusele, et vallavolikogu otsus on mõlema seadusega vastuolus, ning tegi volikogule ettepaneku viia määrus seadustega kooskõlla.
„Palun andke oktoobrikuu jooksul teada, kuidas olete õiguskantsleri ettepanekut järginud,“ on kirjas.
Anija vallavolikogu kehtestas 18. mail alates 1. jaanuarist 2024 uued maamaksumäärad. Arvestati, et nende määradega laekub järgmisel aastal maamaksu vallaeelarvesse 264 660 eurot. Juunis andis rahandusministeerium omavalitsustele teada, et kalkulaator, mille järgi omavalitsustel soovitati kavandatavat maamaksu arvestada, annab ekslikku infot, soovitati seda mitte kasutada ning kehtestada maksimaalsed või selle lähedased maamaksu määrad, et tagada 2024. aastaks maamaksu laekumise kasv. Juulis selgus, et uute arvestuste kohaselt laekub Anija vallale kehtestatud maksumääradega tuleval aastal maamaksu hoopis ligi 33 000 eurot vähem kui tänavune 240 600 eurot.
Nagu paljud omavalitsused, sealhulgas Raasiku ja Kuusalu vallavolikogu, otsustas ka Anija vallavolikogu augustis oma varem tehtud otsust muuta ning kehtestas alates 1. jaanuarist 2024 maksimaalsed lubatud maamaksu määrad. Arvestati, kuna maamaksu aastasele kasvule on kehtestatud piirmäär, ei saa ühegi maaomaniku maamaks tõusta võrreldes varasema aastaga rohkem kui 10 protsenti.
Maamaksuseaduse järgi peab kohaliku omavalitsuse volikogu järgmise aasta maamaksumäärad kehtestama hiljemalt sellele eelneva aasta 1. juuliks. Kuna Anija vallavolikogu muutis neid 10. augustil, on uus määrus õiguskantsleri hinnangul seadusega vastuolus. Ta viitas ka vastuolule põhiseadusega, mis sätestab, et riigivõimu teostatakse üksnes põhiseaduse ja sellega kooskõlas olevate seaduste alusel. Kohalik omavalitsus peab talle lahendamiseks delegeeritud küsimused otsustama kooskõlas seadusega, märkis Ülle Madise.
„Pärast 1. juulit on volikogul võimalik maamaksumäärasid kehtestada ülejärgmiseks maksustamisaastaks ja edaspidiseks. Võttes pärast 1. juulit 2023 vastu määruse, millega kehtestati 2024. aastal rakendatavad maamaksu määrad, ületas Anija vallavolikogu volitusnormi piire,“ leidis õiguskantsler.
Anija vallavolikogu esimees Jaanus Kalev märkis, et augustikuus maamaksumäärasid muutes teadis volikogu, et uus määrus on seadusega vastuolus.
„Õiguskantsleril on juriidiliselt õigus ja meil tuleb see määrus tunnistada kehtetuks, ilmselt teeme seda novembrikuus,“ lausus ta.
Jaanus Kalev tõdes, et vallaeelarvele tähendab see tuleval aastal mitmekümne tuhande euro ulatuses maamaksu laekumise vähenemist. Maksumäärade arvutamisel kasutasid omavalitsused ministeeriumi soovitatud kalkulaatorit. Kuna tegu on rahandusministeeriumi tehtud veaga, on ta seda meelt, et saamata jäänud tulu tuleks omavalitsustele riigieelarvest kompenseerida: „Arutasime vallavanem Riivo Noorega, et võiksime koos teiste sarnases olukorras valdadega teha rahandusministeeriumile ühispöördumise. See on riigi viga, me poleks esialgu madalamaid maksumäärasid kehtestanud, kui nende arvestamise aluseks pakutud kalkulaator oleks andnud õiget informatsiooni.“
Ka Raasiku ja Kuusalu vallavolikogu muutsid järgmise aasta maamaksumäärasid augustis ehk pärast 1. juulit. Nende poole ei ole õiguskantsler pöördunud.