Alates kevadest on Harjumaa igas omavalitsuses tööl noorte heaolu spetsialist, kes aitab õppimisvõimaluse või töökoha leidmisel 15-29aastaseid noori, kes ei õpi ega tööta. Spetsialistid võeti tööle omavalitsuste ühisprojektide raames – Harjumaa Omavalitsuste Liit esitas möödunud aastal Riigi Tugiteenuste Keskusele projektitaotlused Ida-, Kesk- ja Lääne-Harju noorte tööhõive suurendamiseks ja hoidmiseks. Kõik 3 projekti said toetuse, nende kaasrahastaja on Euroopa Liit. Ida-Harju ehk Anija, Kuusalu, Raasiku, Kose ja Jõelähtme valla ning Loksa ja Maardu linna noorte tööhõive suurendamise ja hoidmise nelja-aastast projekti toetatakse 846 951,55 euroga.
Noorte tööhõiveprojekti sihtrühm on 15-29aastased NEET-staatuses (inglise keeles not in education, employment or training) noored ehk noored, kes ei õpi, tööta ega osale koolitustel.
„Põhieesmärk on aidata nad tööturule,“ sõnas Ida-Harju projekti koordinaator Polina Popova.
Iga omavalitsus on tööle võtnud poole kohaga spetsialisti, kes sellega tegeleb. Vaid Maardu linnas on noorte heaolu spetsialistile tehtud täiskoht, sest seal on NEET-staatuses noori kõige rohkem.
„Nad on noortele nagu mentorid, heas mõttes tugiisikud, keda noored võiksid usaldada,“ lausus Polina Popova.
Ta selgitas, et noorte soovid ja vajadused on erinevad, mõni vajab lihtsalt kuulajat-nõuandjat, mõni praktilist abi: „Kui noor ei tea täpselt, mida soovib edasi teha või milline töö talle võiks sobida, saab noorte heaolu spetsialist teha temaga teste, koos vaadata töökuulutusi, kuhu kandideerida. Sageli on see noore esimene kogemus, spetsialist saab aidata CV ja motivatsioonikirja koostada, mängida läbi tööintervjuu. Meil on väga hea koostöö töötukassaga, kes pakub üsna palju tasuta koolitusi ja ka karjääriteenuseid.“
Kõiki, kes noorte heaoluspetsialisti poole pöörduvad, ei suunata ilmtingimata tööle. Noorel, kelle õpingud on mingil põhjusel katkenud ja soovib neid jätkata, aidatakse leida sobiv õppeasutus või koolitus.
„Kui suudame kaasa aidata kas või sellele, et suureneb noore motivatsioon midagi teha ja selle kaudu paraneb tema konkurentsivõime, on juba väga hästi,“ märkis projekti koordinaator.
Kuidas noorteni jõuda?
Kõige suurem projektiga seotud väljakutse on Polina Popova sõnul, kuidas jõuda noorteni, kes ei õpi ega tööta. Ta märkis, et paljud neist ei taha abi ning noorte heaolu spetsialistidelt nõuab suurt pingutust, et suuta neid motiveerida leidma endale töö- või õppimisvõimalus.
Selle kohta, kui palju on valdades-linnades NEET-staatuses noori, saadakse infot kaks korda aastas, kevadel ja sügisel. Polina Popova selgitas, et noortegarantii tugisüsteemi kaudu on omavalitsused liitunud seirega, kuhu on andmebaasidest koondatud info noorte kohta, kelle kohta pole teada, et nad kusagil õpiks või töötaks. Märtsikuu andmete põhjal on Ida-Harjumaal niisuguseid noori 410: Anija vallas 41, Kuusalu vallas 39, Raasiku vallas 32, Jõelähtme vallas 45, Kose vallas 60, Loksa linnas 18 ja Maardu linnas 175.
„Seires olevate noorte nimekirjad on noorte heaolu spetsialistidele NEET-noortega töötamisel esmane alus,“ ütles projekti koordinaator.
Heaoluspetsialistid võtavad oma piirkonna seires olevate noortega ühendust, kuid projektis osalemine on vabatahtlik, kedagi selles osalema sundida ei saa. On selgunud, et osa seires olevaid noori elavad-töötavad tegelikult välismaal, kuid selle kohta andmed puuduvad.
Lisaks tegelevad spetsialistid ka seireväliste noortega, sest andmebaasides on kuni 26aastased NEET-noored, kuid nende projektiga pakutakse abi kuni 29aastastele. Polina Popova rääkis, et projekti raames on kavas ka ennetustegevused, et aidata vältida noorte sattumist NEET-noorteks.
Noorte tööhõive projekt lõpeb veebruaris 2028. Seatud eesmärgi kohaselt peaksid noorte heaolu spetsialistid selle aja jooksul jõudma 7 omavalitsuses kokku 200 nooreni, neist 25 protsenti olema saanud tööle. Ennetustegevuses ehk noorte teadlikkuse tõstmises peaks selle aja jooksul olema osalenud 600 noort, projekti raames tuge saanud 400 noort.
„200 noort nelja aastaga võib tunduda väike number, aga ka sellest on juba suur kasu. Lisaks on omavalitsustes edaspidi teadmised ja süsteem, kuidas NEET-noori aidata,“ kõneles Polina Popova.
Anija valla noorte heaolu spetsialist – HEIDY MURULA
Anija vallas töötab noorte heaolus petsialistina Heidy Murula. Ta rääkis, et on saatnud kõigile seires olevatele noortele e-kirja ja saanud neile kaks vastust. Kui on kahtlus, et kiri läheb rämpsposti või pole meiliaadress kasutuses, on helistanud, alaealiste puhul võtnud ühendust lapsevanemaga.
„Palju nimekirjas olevaid noori elab perega hoopis Soomes, Ukraina noored läinud tagasi oma kodumaale, kuid pole sellest kellelegi teada andnud. Mõned ilmselt käivad tööl, kuid nii-öelda mustalt,“ sõnas Heidy Murula.
Üks talle vastanud noor ütles, et käib koolis, kuid võib vajada hiljem abi ning teisel oli ülikool pooleli jäänud ja soovis teada, mis variandid on tal õpinguid jätkata: „Lihtne on aidata neid, kes on abile vastuvõtlikud. Suhtlesin ka ühe noorega, kes seda ei tahtnud. Temaga saime kokkuleppele, et võtan kolme kuu pärast uuesti ühendust.“
Seireväliselt on Heidy Murula jõudnud noorteni valla lastekaitsetöötaja kaudu, peamiselt siis, kui alaealine ei täida koolikohustust.
Anija valla noorte heaolu spetsialistil on Facebooki lehekülg ja on käinud end tutvustamas Kehra koolis, kuhu lõpuklasside karjääripäevale kutsus ka töötukassa karjääriinfospetsialisti. Ta plaanib end tutvustama minna ka valla teistesse koolidesse.
Kuusalu valla noorte heaolu spetsialist – KALLI-MARION SASS
Kuusalu valla noorte heaolu spetsialistina töötab Kuusalu Hariduse Tugikeskuses Kalli-Marion Sass. Ta ütles, et kõik seires olevad noored on saanud temalt kirjaliku info toetusvõimaluste kohta. Lisaks on ta noortele helistanud, et selgitada välja nende praegune olukord ja toe vajadus, pakkunud individuaalset nõustamist.
„Enamik noori lisatuge ei vaja. Umbes 5-10 protsenti seires olevatest noortest on soovinud infot õppimis- ja töövõimaluste kohta, on tuntud huvi ka välismaiste võimaluste kohta. Mõned noored on vajanud suunamist vaimse tervise spetsialisti juurde,“ rääkis Kalli-Marion Sass.
Kuusalu valla noorte heaolu spetsialistil on samuti Facebooki leht, kus jagab infot koolituste, seminaride, töötamisvõimaluste kohta, samuti infot, kuidas hoida nii vaimset kui füüsilist tervist.
„Olen enda tegevusest andnud teada ka Kuusalu Ettevõtjate Liidule. Mõne ettevõttega on hakanud koostöö juba väga hästi sujuma. Plaanin ennast tutvustada ka koolinoortele. Oluline on, et kõik noored oleksid teadlikud neile pakutavatest hariduse- ja karjäärivõimalustest,“ lausus ta.
Raasiku valla noorte heaolu spetsialist – RIINA VAHISALU
Raasiku valla noorte heaolu spetsialist Riina Vahisalu on ametis augustist. Ta ütles, et suur osa esimestest töökuudest on kulunud enda koolitamisele, et jõuda järele teiste omavalitsuste noorte heaolu spetsialistidele ning et viia end kurssi noori puudutavate teemadega Raasiku vallas.
Ka tema on saatnud seires olevatele noortele kirju ja helistanud, kui kontaktidele on lisatud telefoninumbrid. Ta tõdes, et osa noori on valmis suhtlema ainult interneti kaudu. Sageli on noorte kontaktandmed jõudnud juba muutuda ning seetõttu on keeruline noori kätte saada. Seni pole ükski neist tema kirjadele vastanud, esimene juhtum jõudis heaoluspetsialistini lastekaitsetöötaja kaudu.
„Sain seal anda nõu, kuidas saab meie projekt noorele kasulik olla, projekti raames on ka nõustamis- ja teraapiavõimalused,“ sõnas Riina Vahisalu.
Ta julgustab enda poole pöörduma kõiki Raasiku valla noori, kes vajavad ise abi või on seda vaja sõbral: „Alati ei peagi selleks olema suur mure, aga saan neid suunata ka õige info või võimaluste leidmisel. Näiteks töötukassa teeb väga tänuväärseid koolitusi mõeldes just neile noortele.“