Mõlemad kursused saavad toetust tervistedendavate tegevuste projektist.
Kui Kolgast pärit Nele Reial läks ligi viis aastat tagasi Argentiinasse tangot õppima, oskas ta ühte hispaaniakeelset sõna – hola ehk tere.
Ehkki oli Tartu Ülikooli lõpetanud füsioterapeudi diplomiga ja töötanud mõnda aega Haapsalu rehabilitatsioonikeskuses, otsustas, et tango on tema jaoks õige valik ning soovis koolitust algallikast. Argentiina pealinnas Buenos Aireses õppis koos tantsutundidega ka hispaania keelt. Kolmeaastase koolituse tulemusena on ta Dinzeli süsteemi tango tantsuinstruktor, tegeleb ka tangoteraapiaga.
Paari aasta eest tuli kodukanti tagasi, elas mõnda aega Kolgas, hiljuti kolis koos perega Tallinnasse. Tuleval nädalavahetusel alustab ta juhendamist koduvallas. Laupäeval on Kuusalu spordikeskuses beebimassaaži kursuste esimene tund. Pühapäeval ootab Nele Reial huvilisi Kuusalu rahvamajja argentiina tango algkursustele.
Tegu on pilootprojektidega. Beebimassaaži õpetab viiel järjestikusel laupäeval. Tangokursuse jooksul saadakse kokku kümme korda, koolitus kestab oktoobrini.
Mõlema kursuse läbiviimist toetatakse vaimset tervist edendavate tegevuste projektist, milleks Kuusalu vald sai maavalitsuselt 700 eurot. Tänu sellele on kursuste osalustasu väiksem.
Koostöö vallavalitsusega tuli Kuusalu Pereühingu kaudu. Nele Reial käis oma lapsega pereühingu juhi Kaie Ustavi beebivõimlemistundides. Kuna vanemapuhkus hakkas läbi saama, uuris, kas oleks võimalik Kuusalu vallas tegevust leida. Kaie Ustav soovitas rääkida abivallavanem Aare Etsiga.
Abivallavanemalt kuulis Nele Reial tervist edendavate tegevuste toetusest. Esialgu oli plaan taotleda maavalitsuse kaudu rahastust beebimassaažile. Kui selgus, et Kiili vald jättis südamekuu toetussumma võtmata, tekkis võimalus saada lisaraha tangokursustele.
Tango kui teraapia
„Huvi on üles näidatud juba nii beebimassaaži kui tango vastu. On küsitud, kas kindlasti peab tangokursustel endal partner kaasas olema. Selgitan, et ei pea. Tunnis moodustame tantsupaarid. Tangot saavad tantsida ka naised või isegi mehed omavahel, võib tulla vanavanem lapselapsega, emad-isad lastega. See tants on demokraatlik, ideaalvormis dialoog kahe tantsija vahel. Tekib vastastikune suhtlemine. Ütlen ikka, et tangot suudavad tantsida kõik, kellel jalad kannavad,“ räägib juhendaja
Nele Reial nimetab end tangoteraapia Eestisse toojaks. Argentiinas käis ta tangot õpetamas ka ülikoolihaiglas, pimedate klubis. Dinzeli süsteem aitab samme lihtsamalt meelde jätta ja pakub tantsurõõmu. Eelnev tantsuoskus ega ka vanus pole oluline.
„Algselt oli tango Argentiinas kogukondlik tegevus – tuldi peredega kodukvartali tänavatele ja tantsiti. Argentiinas meeldis mulle ka see, et seal on võimalus tantsida suurepäraste muusikute keskel. On igapäevane, et tuntud muusikud tulevad rahva sekka – näed, kuidas muusikalooming sünnib ja oled oma tantsu kaudu nendega kontaktis. Nii sain ühe ürituse käigus suhelda ka Argentiina bandoneonimängija, helilooja ja dirigendi, toona 82aastase Ernesto Baffaga. Tema oli sealne tippude tipp. Paljud tangomaailma juhtfiguurid ei ole staarid, nad kutsuvad oma lauda, räägivad nagu võrdne võrdsega. Oli suur au olla sellise inimese kõrval,“ jutustab ta.
Bandoneon on akordionilaadne lõõtspill, mängitakse mõlema käe sõrmedega, nuppe on üle 60.
Füüsilise puudutuse olulisus
Nele Reial ütleb, et tangot ja beebimassaaži ühendab füüsilise puudutuse olulisus, suhtlemine kehakeeles: „Tants kestab kolm minutit, selle aja jooksul suhestume kehakeele kaudu teise inimesega.“
Massaažikoolitusel õpetab ta lapsevanemaid oma beebisid märkama. Annab selgitusi, suunab ja aitab. Tunnis arutletakse ka pere tervist puudutavate teemade üle.
Ta märgib, et oma lapse sünd on andnud juurde arusaamist, nüüd mõistab vanemaid paremini – kui raske on vahel lihtsaid asju teha.