Eesti 160 gümnaasiumiastmega koolist peaks 2023. aastaks alles jääma vähem kui 100.
22. mail Sakus toimunud Harjumaa Omavalitsuste Liidu nõupäeval tõdes haridus- ja teadusministeeriumi koolivõrgu osakonna juhataja Raivo Trummal, et ülejäänud Eestile mõeldud koolivõrgu programm Harjumaale väga hästi ei sobi ega toeta siinseid arenguid. Kui mujal Eestis õpilaste arv väheneb, siis Harjumaal suureneb. Ning kui euroliidu toetusmeetme mõte on gümnaasiumikohtade arvu vähendada, siis Tallinnas-Harjumaal need ei vähene. Võrreldes muu Eestiga, jätkab Harjust ka suurem osa, 75-77 protsenti, põhikooli lõpetajatest gümnaasiumides.
Õppeaastal 2009/2010 omandasid Eesti gümnaasiumides keskharidust 28 719 ning kutseõppeasutustes 17 627 õpilast, lõppevaks õppeaastaks olid need vähenenud vastavalt 22 513 ja 10 027 õpilaseni. Põhikoole oli Eestis 2005/2006. aastal 357 ja gümnaasiumiosaga koole 241, 2012/2013 oli põhikoolide arv 318, gümnaasiume 214, lõppeval õppeaastal on põhikoolide arv taas 357, kuid gümnaasiumide arv vähenenud, neid on nüüd 160.
„Põhikoolide arv pole aja jooksul väga muutunud, küll aga on gümnaasiumide arv oluliselt kahanenud, sisuliselt veerandi võrra. See on üsna järsk muutus, arvestades hariduselu konservatiivsust,“ märkis Raivo Trummal.
Niiöelda puhtaid gümnaasiume, ehk ainult gümnaasiumiastmega riigikoole, mida 2011/2012. õppeaastal oli kogu Eestis 6, peaks aastaks 2023 olema 24 – üks igas maakonnakeskuses, lisaks Tallinna, Narva ja Harjumaa riigigümnaasiumid.
Tallinnas-Harjumaal töötab praegu 70 gümnaasiumiosaga kooli, neist riigigümnaasiumina Tallinna Muusikakeskkool ja Viimsi gümnaasium. 2022. aastal on kavas Tallinnas avada kaks ja 2023. aastal üks uus riigigümnaasium. Üks peaks tulema Mustamäele, teine ilmselt Kolde puiesteele, kolmas rahvusraamatukogu juurde. Harjumaa järgmine riigigümnaasium avatakse 2021. aastal Tabasalus, sellest järgmistel aastatel ka Laagris ja Rae vallas.
Ministeeriumi esindaja ütles, et OSCE soovitas Eestile koolivõrgu mudelit, kus gümnaasiumi- ja kutseharidus võiksid olla riigi hallata.
„See ei tähenda, et riik hakkaks koole jõuliselt natsionaliseerima,“ kinnitas Raivo Trummal ning lisas, et pigem tundub meile sobivat lahendus, kus riik hakkab riigigümnaasiumides puudujäävaid õppekohti ostma kohalikelt omavalitsustelt sealsetest koolidest.
Temalt küsiti, kas ikka jätkub õpilasi Tallinna ja lähiümbruse riigigümnaasiumidesse, kuhu on aastaks 2023 kavandatud kokku ligikaudu 4000 õppekohta, peale selle on neid veel omavalitsustele kuuluvates gümnaasiumiosadega koolides ja erakoolides. Raivo Trummal lausus, et 4000 õpilaskohta on tõepoolest palju, kuid ka Tallinna ja Harjumaa õpilaste arvu kasv on väga suur, näiteks on Tallinna linn oma prognoosides näinud ette täiendavalt veel 3000-4000 gümnaasiumikoha vajadust.
Kiili vallavanem Aimur Liiva ütles, kuna riigigümnaasiumide loomine on seotud euromeetme ja rahadega, siis on Eesti riik andnud lubaduse vähendada praeguste gümnaasiumide arvu teatud piirini. Ta küsis, kui kaugel ollakse selle lubaduse täitmisega ja mis saab juhul, kui seda ei täideta. Ministeeriumi esindaja vastas, et perioodi lõpuks ehk aastaks 2023 peaks Eestis gümnaasiumide arv, mis praegu on 160, olema väiksem kui 100. Vallavanemad tõdesid, et nelja aastaga saab 60 gümnaasiumiosa sulgeda sisuliselt vaid vägivallaga. Raivo Trummal vastas, et nii hull asi pole ning praegu tundub eesmärk teoreetiliselt veel võimalik. Kas mittetäitmisega võib kaasneda trahv, ei osanud ta öelda: „Meie senised kogemused on näidanud, kui asi on põhjendatud, ei ole eriti sanktsioneeritud.“
Anija vallavanem Riivo Noor küsis, kas on kindel, et lähitulevikus mingit omavalitsuste survestamist gümnaasiumide sulgemise osas ei tule.
„Ma arvan küll, et pole plaanis,“ sõnas ministeeriumi koolivõrgu osakonna juhataja.
Ta lisas, et ei pea „käteväänamist“ väga reaalseks: „Iseasi, kui kusagil õpilastetühjas piirkonnas on gümnaasium, kus on tänagi vaid 20 õpilast, mis pole väga jätkusuutlik. On ebareaalne, et riik tellib sealt ka veel viie aasta pärast gümnaasiumikohti.“
Raasiku vallavolikogu esimees Tiina Rühka arvas: „Kui seda niinimetatud käteväänamist ei tule, on väga ebareaalne, et omavalitsused sulgevad vabatahtlikult 60 gümnaasiumi.“
Raivo Trummal vastas: „See on praegu veel võimalik, seni pole väga hullumoodi kellelgi käsi väänatud, kuid üsna suur kahanemine on juba toimunud.“
Omavalitsusjuhid soovisid veel teada, kuidas on gümnaasiumikoolikohtade loomisel arvestatud selle eesmärgiga, et gümnaasiumides võiks jätkata vaid kolmandik põhikoolide lõpetajaist, ülejäänud minna kutseharidusse. Ministeeriumi esindaja tõdes, et kutsehariduse osatähtsuse suurendamise teemat on pidevalt tõstatatud, sellesse on palju panustatud, kutsekoole sadade miljonite eurode eest renoveeritud, kuid olulist nihet pole ikkagi toimunud. Sellele ei aita tema sõnul kaasa ka see, et tööturu statistika järgi on kutsesüsteemist tulnud töötajate palgad gümnaasiumide lõpetanutega võrreldes väiksemad.
„Eesti on ka hariduseusku ja ei kujuta praegu ette, kui ütleksime näiteks, et me gümnaasiumikohti juurde ei loo, vaid edaspidi peaksid kõik minema kutsekoolidesse. See tekitaks ilmselt tohutu pahameele ja vastuseisu ning tänases seadusruumis ei takistaks mitte miski ka uute erakoolide teket,“ märkis Raivo Trummal.