Kuusalu folgirühm teeb rahvariiete ostmiseks tuluürituse

2002

Kuusalu folgirühm selle aasta jaanuaris Kolgaküla rahvamajas tantsulaagris, kus harjutati üldtantsupeo tantse.
Kuusalu folgirühmal pole tantsupeole minemiseks parajaid rahvariideid.

Kuusalu folgirühm tegutseb Tiiu Aasa juhendamisel 1999. aastast. Rühm oli aastaid Kuusalu keskkooli juures. Kolmandat aastat käiakse koos Kuusalu rahvamajas, sellest aastast kuulutakse Veljo Tormise Kultuuriseltsi alla. Peale väiksemate esinemiste on rühm osalenud tantsupidudel ning Baltica folkloorifestivalidel.

Esialgu esineti Kuusalu kooli algklassilaste rahvariietes. Hiljem võeti kasutusele keskkoolinoorte jaoks muretsetud rahvariided, kuid folgirühma liikmed on niivõrd kasvanud, et ka need on jäänud väikeseks.

Et saada esinemisrõivaste muretsemiseks raha, on alustatud toetuste kogumisega ning pühapäeval, 12. aprillil tuleb Kuusalu rahvamajas munapühade-teemaline tulu­üritus. Selle korraldavad folginoored omal algatusel.

Rühmas on 20 liiget. Seega oleks tarvis rahvariidepükse, -veste ja pluuse kümnele noormehele ja käiseid kümnele neiule. Need lähevad maksma 49 000 krooni. Kõige kallimad on tikitud käised – ühe noormehe rõivakomplekt maksab sama palju kui neiu käised. Särgid õmbleb poistele FIE Gita Truus. Ülejäänud riided valmistab OÜ Krisanne.

Praeguseks on rahvariiete jaoks kogutud 15 000 krooni. Kohalikele ettevõtetele saadeti taotluskirjad, raha on andnud Kiiu Soon ja Sima, Hirveli, Kuusalu Valla Külade Ühing, Aleksander Skolimowski ja Kuusalu vallavalitsus. Palju toetavad projekti noorte vanemad.

Folgirühma juhatuse liige Sören Jõõras rääkis, et tulu­ürituse toetuseks on kogutud praeguseks 1500 krooni – et korraldada loterii, õhtul teha disko. Mida rohkem rahvast diskole saadakse, seda suurem on piletitulu. Rahvamajja pannakse pühapäeval ka korjanduskastid.

Peale tema on põhilised korraldajad veel rühma juhatuse liikmed Juhani Almers ja Merilin Rannaste. Kõigil rühmaliikmetel on oma vastutusala. Milena Lossi on rühm valinud kunstiliseks juhiks-abiliseks, kes asendab ka juhendajat, kui on vaja.

Tiiu Aasa: „Kuusalus pole munapühi seni kunagi rahvamajas tähistatud, vähemalt mitte lähiminevikus. Kuna need pühad on tihedalt seotud rahvapärimusega, siis miks mitte ei võiks neid läbi viia folkloorirühm. Noored teevad eeltööd, uurivad lihavõttepühade kohta infot. Korraldajad on suuresti sama seltskond, kes on aidanud meid mailaatade läbiviimisel. Nüüd esimest korda on nad ise algusest peale organiseerijad.”

Vahetult enne üldtantsupidu on Kuusalu folgirühm kutsutud esinema Eestis toimuva noorteolümpia avapeol koos sajakonna rahvatantsijaga. 30. mail osaletakse Kalevi võimlemispeol 10.-12. klasside segarahvatantsurühmade koosseisus.

Tiiu Aasa ütleb, kui ka ei õnnestu tantsupeole pääseda, on esinemisrõivaid seetõttu ikkagi vaja.

Eelmine artikkelVargus Kuusalu vallas
Järgmine artikkelKolga kool saab Avatud Eesti Fondi auhinna