Kehra Raudteejaama 10. sünnipäevaks valminud filmi „Kehra jaamahoone taassünd“ autor on ANNE TANNE.
„Maja vaim on elus ja see on kõige tähtsam,“ ütles kohalik loomaarst Ain Zereen äsjavalminud dokumentaalfilmis 2010. aasta talgupäeval Kehra raudtejaamas.
Jaamahoones, mille renoveerimiseks kulus MTÜ asutamisest kümme aastat, tuli laupäeval, 19. mail filmi esilinastust vaatama nii palju rahvast, et istekohti nappis.
58minutiline film on ülevaade MTÜ kümneaastasest tõsisest ja visast tööst vana maja taastamisel. Jaamahoone ehitati 1896 ning 1990ndate teises pooles lõppes piletite müük. Kui Vabadussõja murdelahingute 89. aastapäeval, 4. jaanuaril 2008 asetas tollane kaitseminister Jaak Aaviksoo Kehra jaamahoone juurde mälestustahvli ette pärja, oli olukord filmi autori Anne Tanne hinnangul üheaegselt nii meeliülendav kui piinlik, sest see toimus piltlikult öeldes prahihunnikus. Ärksad linnakodanikud, kellele kodupaiga elu ja ajalugu läksid korda, tundsid, et nii enam edasi minna ei saa ning tegid jaamas suurpuhastuse. Anne Oruaas, kellest hiljem sai MTÜ Kehra Raudteejaam juht, ütles siis, et jaama peaks tulema muuseum. MTÜ, kes võttis muuseumi loomise oma eesmärgiks, loodi Kaarel Aruste, Anne Oruaasa ja Ants Miidla eestvedamisel 16. septembril 2008. Asutajaid oli 9, juhatusse valiti lisaks Anne Oruaasale ja Kaarel Arustele veel Marti Sepmann. Aasta hiljem kinnitatud arengukava järgi pidi renoveeritud majas avatama muuseum 2013. aastal. Tegelikkuses lõppes renoveerimine viis aastat hiljem.
Jaamahoone ei seisnud vahepeal tühjalt, MTÜ korraldas seal näitusi, oli kino. Seal on tehtud teatrit ja kontserte, ekskursioone, jaamahoone ees ja sees viidud läbi paberipäevi ja ajalookonverentse.
Publik tänas filmi autorit aplausiga, Anija vallavanem Arvi Karotam andis Anne Tannele vallavalitsuse tänukirja valla ajaloo jäädvustamise eest.
„Filmikroonika on suur väärtus,“ märkis ta ja lisas: „Kümme aastat on oluline osa inimeste elust, aga tulemus on imetlusväärne. Siin on paljude inimeste töö, kaudselt kogu vallarahva töö, sest vallaeelarvest on jaamahoone taastamist toetatud mitmesaja tuhande euroga. Aga see on läinud õigesse kohta.“
Kümneaastase MTÜ juht Anne Oruaas tänas ühingu liikmeid ja abilisi ning lõikas lahti sünnipäevatordi. Südaööni mängisid tantsuks Tiit Born ja Olavi Oisman.
Muuseumiöö programmi kuulusid ka Vabadussõja murdelahingu ekspositsiooni tutvustavad ekskursioonid, näitused „10 aastat MTÜ Kehra Raudteejaama“ ja Birkenruh suvelavastusest ning Kaitseliidu sõjatehnika näitus jaamahoone ees. Kunstnik Ave Nahkur esitles samal päeval jaamahoones reisiraamatut „Meie küla eided La Gomeral“.
Film tõestas – maja vaim elas
Kehra gümnaasiumi õpetaja Anne Tanne, kes on Kehra Raudteejaama ettevõtmisi 10 aastat filminud-pildistanud, rääkis, et mõte teha dokumentaalfilm tekkis neil Anne Oruaasaga sügisel. Siis hakkas ta tasapisi materjali kaustadesse jagama.
„See oli kõige suurem töö, kümne aastaga on kogunenud sadu tunde filmimaterjali. Valisin välja, mida võiks kasutada, filmi hakkasin tegema veebruari alguses. Siis läks sellesse iga vaba minut. Esimese hooga tuli film viis tundi pikk,“ lausus ta.
Ta selgitas, et keskendus vaid MTÜ neile tegemistele, mis on seotud jaamahoone ja selle renoveerimisega: „Et näidata, nagu loomatohter ütles – kui maja vaim on elus, siis maja elab. Need on kuldsed sõnad.“
Film valmis nädalapäevad tagasi. „Kehra jaamahoone taassünni“ stsenaariumi autor, režissöör ja monteerija Anne Tanne oli filmis ka diktor: „Mõtlesime Anne Oruaasaga küll, et võtame kellegi teksti peale lugema, kuid tegin seda ju öösel, päeval olin koolis tööl. Ma pole mingi diktor, iga tekstijuppi lugesin paarkümmend korda. Öösel oled väsinud ja ikka läheb valesti ning tuleb uuesti alustada. Praegu on need tekstid mul täiesti peas.“
KÜSK andis Kehra jaamahoone taassünni loo filmile EV100 kingituste ja sündmuste teavitustegevuste ning jäädvustamise toetusest 1988 eurot. Film on kavas salvestada MTÜ logoga mälupulkadele, et seda saaks kinkida, pannakse ka müüki.