Kehra tehases käib uute tselluloosikatelde ehitus

1569

Horizon Tissues võib tulevikus anda juurde sadakond uut töökohta.

Möödunud aasta oktoobris andis Anija vallavalitsus rohelise tee ehk ehitusloa Horizon Tselluloosi ja Paberi ASile uute keedukatelde rajamiseks. Ehitus algas käesoleva aasta  juunis ja keskkonnasäästlikum keeduosakond peaks alustama tööd aasta lõpus.

Uute tselluloosi keedukateldega väheneb ettevõtte CO2 emissioon ehk süsihappegaasi õhkupaiskamine 35 protsenti – 14 000 tonni võrra aastas.
Tööstustehnoloogia valmistaja Metso tarnitud seade koosneb kahest katlast ning kolmest akumulaatorist.

ASi juhatuse esimehe Ashwani Sharma sõnul on tänu uuele tehnoloogiale võimalik toota tunduvalt kvaliteetsemalt: „Aja-, vee- ja energiakulu on väiksemad ning tehnoloogia keskkonnasõbralikum.“

Ta peab võtmesõnaks efektiivsust, iseloomustamaks seda, mille poole tehas püüdleb: „Eesmärk on väga selge – parim võimalik kvaliteet, nii efektiivselt kui võimalik. Tehnoloogia moderniseerimine on peamine.“

Tugev turg
Hiljaaegu ilmus pressiteade, et Kehra tehase tänavune pool­aastakäive kasvas mullusega võrreldes 45 protsenti. Seitsme kuu kasum oli 9,5 miljonit eurot.
Ashwani Sharma hindab tulemust heaks ja peab seda hästi läbimõeldud ning kaalutletud majanduslike käikude tagajärjeks: „Võib öelda, et tegutseme arukalt. Turg on meil kõikidel mandritel. Oluline on sel silma peal hoida ja jälgida, mis toimub.“

Ta lisab, et vaatamata praegusele heale positsioonile tegutsevad nad ettevaatlikult ning hoiavad jalad maas, sest maailma majandus on muutlik.

„Olukorda on raske ette ennustada, selleks peaks mul olema klaaskuul, mille pealt vaadata,“ lausub ta. „Kaldun arvama, et praegune keeruline majandussituatsioon, millest iga päev räägitakse, on ajutine ning mööduv.“

ASi juhatuse esimehe sõnul annab majanduslik kriis valusa löögi nendele, kes uuendusi ei tee.

Kriisi tekkimiseks on tema sõnul Kehra tehas hästi valmistunud ja tegeleb sellega praegugi, moderniseerides tehnoloogiat. Sel aastal on investeeritud 12 miljonit eurot, millest 9 miljonit läheb katelde ehitusse ning ülejäänu vee ja energia säästmiseks vajalikesse seadmetesse. Prognooside kohaselt peaksid investeeringud end tasa teenima kolme ja poole aastaga eelkõige energiakulu arvelt.

2014. aastaks on plaan kogu tehas moderniseerida. See läheb kokku maksma ligikaudu 120 miljonit eurot.

„Uute vahendite hankimine on kulukas ja tähendab meile uusi väljakutseid, kuid me tuleme sellega toime,“ kinnitab Ashwani Sharma.

Konkurents ei muutu
Kehra tehase jaoks ei ole turukonkurents seoses majanduskriisiga muutunud, kinnitab ettevõtte juht. Suurem osa tselluloosi ja paberi tootmisega tegelevaid ettevõtteid püsivad edasi ning eksisteerivad turul kõrvuti Horizon ASiga. Midagi uut ei ole Kehra tehasel plaanis tootma hakata.

Tehases töötab üle 400 inimese. Eelmise majanduskriisi ajal vähendati palku, töötajaid ei koondatud. Küsimusele, kas nüüd, kui tehasel läheb hästi, on lootust luua ka uusi töökohti, vastab juhatuse esimees, et töökohad tulevad tõenäoliselt Horizon Tissues ehk pehmepaberi tootmise tsehhis, kui  hakatakse  paberi valmistamiseks vajalikku toor­ainet tootma kohapeal. Tööd on siis lootust saada nii otseselt kui kaudselt sajakonnal inimesel.