Sotsiaalmeedias Raasiku valla elanike lehel tõstatati teema, miks saavad lapsed, kelle vanemad elavad eri omavalitsustes, ranitsatoetust vaid poole summa ulatuses.
Teema püstitas Krista Pikkur, kes kirjutas, et tema laps sai Raasiku vallavalitsuselt niinimetatud ranitsatoetust vaid 50 protsendi ulatuses, kuna vanemad on lahutatud ja elavad erinevates omavalitsustes. Ka seda ei arvestatud, et tal on aastaid uus elukaaslane, kes on samuti Raasiku valla elanike registris.
„Kas selleks, et mu laps oleks Raasiku vallas täisväärtuslik elanik, pean tõesti ka endise abikaasa oma koju sisse kirjutama?“ küsis Krista Pikkur.
Ta tõdes, et Raasiku vallas on ranitsatoetus niigi üks väiksemaid – 64 eurot, mille eest ei saa ranitsatki: „Ning ka sellest võeti pool ära. Oleksin seda varem teadnud, oleksin jäänud Tallinna registrisse.“
Krista Pikkur tunnistas Sõnumitoojale, et on solvunud – kui vallal oli püsimajäämiseks vaja kokku saada 5000 elanikku, registreeris tema end sisse mitu kuud varem, kui ostis sinna kodu: „Tundsin, et minu kohus on valda aidata, kui plaanin siia elama tulla. Kahjuks ei vasta vald mulle samaga, ma ei tunne end siin omana, ei teagi, kas tahan oma teised lapsed panna siia kooli.“
Pärast Facebooki-postitust pöördunud tema poole veel mitu lahutatud ja üksi last kasvatavat ema, mõnigi oli valmis andma allkirja, et Raasiku valla selline kord ära muudetaks.
Vastavalt Raasiku valla eelarvest makstavate toetuste taotlemise, määramise ja maksmise korrale võib esimese klassi mineva lapse toetust taotleda tingimusel, et lapse hooldusõigust omavad vanemad või eestkostja on taotlemisel ajal Raasiku valla elanike registris. Kui mõlema vanema elukoht on taotluse esitamise ajal Raasiku vallas või kasvatab last üksikvanem, saab toetust täismahus, kui ainult üks vanem on Raasiku valda registreeritud, saab toetust pooles määras. Üksikvanemaks loetakse ema või isa, kui lapse teine vanem on surnud või on tal hooldusõigus ära võetud.
Vallavalitsuse hariduse-, kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Juta Asuja ütles Sõnumitoojale, et ka tema meelest on praegune kord esimese klassi mineva lapse toetuse maksmisel ebaõiglane.
„Vallavalitsus arutas nelja lahutatud vanema avaldust ning jäi seisukohale, et nende lastele ei ole võimalik maksta ranitsatoetust täismahus, kuna toetuste kord ei näe ette erandite tegemise võimalust. Mina olen eriarvamusel, leian, et see on ülekohtune – rongisõidu soodustust teeme kõigile lastele, keda kasvatab üksikvanem, kuid ranitsatoetust neile täies ulatuses ei maksa,“ lausus ta.
Sotsiaalosakonna juhataja Liivi Puumets selgitas, et esimese klassi mineva lapse toetust jagati nii, nagu 2016. aastal kehtestatud kord ette näeb: „See on maksumaksjapõhine, erandite tegemist kord ette ei näe.“
Nii Juta Asuja kui Liivi Puumets kinnitasid, et nende juhtumite valguses on vallavalitsusel kavas teha volikogule ettepanek toetuste korda muuta.
„Kuigi sel aastal said 1. klassi õpilased, kelle vanemad elavad eri omavalitsustes, ranitsatoetust pooles määras, teeme ettepaneku korra muutmiseks, et järgmisel sügisel saaksid ka need esimese klassi lapsed, kelle vanemad koos ei ela, ranitsatoetust täies määras. Ühes vallas peaks toetuste maksmine toimuma ühtsetel alustel. Kuigi kõiki erandjuhtumeid me ilmselt ette näha ei suuda, peab toetuste maksmise kord olema piisavalt paindlik ja võimaldama erandeid eraldi käsitleda,“ märkis Juta Asuja.
Anija vallas samuti muudatused
Ka Anija vallas on ranitsatoetust makstud esimese klassi õpilaste eest täismahus tingimusel, et lapse mõlemad vanemad on rahvastikuregistris Anija valla elanikud ning juhul, kui perekonnaseisuandmetes puudub kanne lapse isa kohta. Juhul, kui Anija valda on registreeritud vaid üks lapse vanematest, makstakse toetust pooles määras.
Oktoobris oli vallavolikogus esimesel lugemisel ranitsatoetuse maksmise korra muutmine. Abivallavanem Marge Raja põhjendas, et muutmisvajaduse on tinginud reaalne elu – paljud lapsed ei ela enam mõlema bioloogilise vanemaga, neil võib olla üks kasuvanem või võõrasvanem.
„Meil on olnud juhtumeid, kus orvuks jäänud laps sai ranitsatoetust pooles määras,“ tõdes ta.
Et lapsi võrdselt kohelda, tegi vallavalitsus ettepaneku lisada ranitsatoetuse maksmise korda mõisted vanem, kasuvanem ja võõrasvanem. Vanema all mõistetakse lapse bioloogilist vanemat, kasuvanem on last hooldav isik, kes last tegelikult kasvatab ning võõrasvanem lapse vanemaga abielus olev isik, kes pole lapse ema ega isa.
Volikogus tekkis diskussioon, kas ka lahutatud ja eri valdades elavate vanemate lastel peaks olema õigus saada ranitsatoetust täies mahus.
„Kui isa on pere maha jätnud ja ema kasvatab last üksi, on ta rahavajadus kindlasti suurem. Näitame, et hoolime ka üksikvanemast,“ märkis Jaanus Kalev.
Volikogu liikmete hulgas oli peamiselt kaks seisukohta. Esimene oli – kui ranitsatoetuse saamine ei sõltu vanemate palgast, on see kingitus ja peaks olema kõigile lastele võrdne, teised leidsid – kuna ranitsatoetus on üks abinõu, kuidas saada valda rohkem kodanikke, peaks selle määramisel arvestama lapsevanemate sissekirjutust.
Kuusalu vallas makstakse aabitsatoetust oma valla koolide esimese klassi lastele, kelle üks vanem on Kuusalu valda registreeritud. Loksa linn maksab ranitsatoetust Loksa kooli 1. klassi lapse eest, kui ta on Loksa linna elanik.
Ranitsatoetuste määrad meie omavalitsustes:
Anija vald – 150 eurot
Kuusalu vald – 100 eurot
Raasiku vald – 64 eurot
Loksa linn – 50 eurot