Mida arvate haldusreformi praegusest seisust Loksa linnas ja kellega peaks linn liituma?

1028
 •  Naine Viinistult: „Olen haldusreformi küsimuses võhik. Loksa tahab kusagilt inimesi juurde saada, sest muidu jääb omavalitsusena liiga väikeseks. Ma ei tea, kes sellest haldusreformist kasu saaks. Kui vallad väga suureks ajada, võivad ääremaad hätta jääda.
  Küllap Kuusalu vallaga peab Loksa liituma. Kus see Kuusalu vallamaja praegu ongi, enne oli Kiius? Nüüd Kuusalus? Kui ei peaks vanainimene oma asju ajama minema Kuusallu, vaid saab Loksal asjad aetud, teeninduspunkt töötab siin, siis vahet pole.
  Loksa Elu ma eriti ei loe, mõnda asja vaatan. Seda ma ei loe, mida linnapea kirjutab. Eks igaüks vaatab oma mätta otsast ega taha enda sooja kohta ära anda. Seda ma ei tea, mida meie külarahvas reformist arvab, Viinistul enam poodi ei ole, oma küla rahvaga saab Loksal bussijaamas kokku.“
 •  Noor naine Loksalt (vene keeles): „Kui palju praegu Loksal elanikke ongi? Alla kolme tuhande! See on umbes sama arv elanikke, kui nõukogude ajal oli Suurpeal. Ma elasin siis Suurpeal, nüüd elame perega Loksal.
  Kui Loksal liitumine tuleb, siis Kuusalu vallaga. Kuusalu vald on meil siinsamas. Vahel saan pakke ka sellise aadressiga: Kuusalu vald, Loksa linn.
  Mul on liitmisest ükskõik. Peamine on, et kool jääks Loksale alles. Olen kuulnud jutte, et kool kaotatakse ära ja lapsed peavad hakkama bussiga sõitma Kuusallu. See oleks halb. Vähemalt 9 klassi peaks jääma, gümnaasiumi osa võib olla kaugemal, kui selle jaoks jääb siin noori väheks. Niigi lähevad paljud noored pärast põhikooli Tallinnasse õppima keevitajateks. Ka mu algklassis õppiv poeg lubas, kui 9. klassi lõpetab, õpib keevitajaks ja tuleb siia tagasi.
  Kõige tähtsam on, et tehas jälle töötab Loksal. Abikaasa oli laevatehases keevitaja. Kui tehas lõpetas, töötas keevitajana Kohtla-Järvel. Nüüd on ta Loksal tehases tagasi, see on hea, saab pere juures olla.“
 • Noor mees lapsevankriga: „Tavainimesele ei ole arusaadav, miks haldusreformi on vaja. See on rohkem poliitikute asi, võimude jagamine. Ei tea ju, kas siia Loksale jääks siis midagi või kas muutub paremaks, kas Loksa jääb linnaks või saab külaks.
  Loksal on probleemid sportimisvõimalustega, kusagil pole võimalik trenni teha. Judo jaoks oli eraldi spordihoone, see müüdi ära.
  Meie linnas on lubadusi antud palju, aga neid ei ole täidetud. Lubati üle jõe sild ehitada, seda ei ole tehtud. Teid lubati renoveerida, ei ole lubadust täidetud. Bussijaama plaanitakse korda teha, ikka on tegemata. Tean, et paberitööd on palju, aga raha oleks vaja Loksale sisse tuua. Loksal elavad inimesed hoiavad viimasel ajal omaette, ei ole õnnelikud.
  Tehas nüüd töötab, võib-olla läheb elu paremaks. Töökohti on juures, aga kas tehas linna investeeriks, seda ei usu – tegu on kommertsettevõttega, neil on oma edu oluline.
  Mina töötan Tallinnas, õnneks igapäevaselt ei pea seal käima, saan ka kodus tööd teha. Kujutan ette, kui raske on neil, kes iga päev sõidavad Tallinna ja tagasi.
  Mis haldusreformi järel Loksal saama hakkab, ei oska prognoosida. Hirme on inimestel mitmesuguseid, aga mina leian, et need on rohkem kuulujuttude põhjal.“
 •  Vanem naine ja ta tütar: „Sundliitmist me ei taha, aru ei saa, miks Loksa ei ole Kuusalu vallaga nõus vabatahtlikult liituma. Vihulaga ühinemist me ei soovi, meil ei ole midagi ühist, seal on teine maakond. Meie vaatame Tallinna poole. Vihula valla elanikud ise ka tõenäoliselt ei taha Loksaga ühineda ega siia Harjumaa poole.
  Seda tahaks küll, et võim Loksal muutuks. Lootsmanni ei soovi enam omavalitsuse etteotsa.“
 • Vanem naine (vene keeles): „Mina ei räägi mitte midagi.“
 • Vanem abielupaar (vene keeles): „Meie kommentaare ei anna.“
 • Noorem mees: „Kindlasti peaks Loksa liituma, sest elanikke jääb järjest vähemaks. Rahvas läheb siit ära. Lahendus tuleb leida. Tehases küll toimub jälle midagi, aga Loksa on ikkagi juba liiga väike. Mis siis eriti muutuks, kui Loksa linn ja Kuusalu vald ühineksid? Ametnikke jääks loodetavasti vähemaks. Ma ei ole eriti mõelnud selle kõige üle. Loksa Elu tuuakse koju meile, aga ei ole aega seda lugeda. Ärge mu nime lehte pange, muidu Lootsmann tuleb ütlema, et mida sa siin rääkisid.“
 •  Naine (vene keeles): „Mul ei ole aega rääkida, oma tööd on palju.“
 • Noor mees Kasispealt: „Olen lugenud, et mingi haldusreformi teema käib. Vahet ei ole, kas minnakse Kuusaluga kokku või tahetakse liituda Vihula vallaga. Mind see ei puuduta. Peaasi, et Loksa kellegagi kokku läheb.“
 • Naine Kolgakülast: „See ühinemistoetus on nüüd juba mahavisatud raha. See rong on läinud. Võib-olla saavad vallad halduskohtus õiguse ja ühinemine jääb ära? Tegelikult on ebaloogiline, et väike Loksa on siin üksi keset suurt Kuusalu valda.“
Eelmine artikkelAnija valla uus kultuurijuht on ELVIS HRUPA
Järgmine artikkelVald keeldus kaevandamis­loa andmisest õigusvastaselt