Mida arvavad Raasiku vallaga liitumisest Anija ja Jõelähtme valla külad

1997

Detsembris otsustas Raasiku vallavolikogu küsida endale mõned naabervaldade külad.

Anija vallalt küsis Raasiku vald endale Linnakse, Salumäe ning ka Jõelähtme vallale kuuluvat Sambu küla, Jõelähtme vallalt küsitakse Raasiku valla koosseisu Haljava ja Aruaru küla. Sõnumitooja uuris, mida arvatakse sellest külades.

ANNELI VERPSON, Kihmla-Salumäe külavanem: „Meie jaoks ei muutuks midagi, jääme ikka ääremaaks. Ja tavakodaniku jaoks ei ole oluline, kus asub vallamaja, kui palju on seal ikka vaja käia, on ju e-ajastu.
Keegi pole meie arvamust küsinud ning otsustasime küla esindusega, et uurime ise, mis on ühe ja mis teise valla nägemus haldusreformist. Meie eesmärk ei ole Anija vallast ära minna, vaid teada saada, mis on valdade plaanid seoses reformiga saada.
Alustasime Raasikult ning käisime vallavanemaga kohtumas. Soovisime teada tema nägemust Raasiku valla tulevikust. Saime teada, et vallavanem on teinud Rae vallale ühinemisettepaneku ning ootab sealset vastust. Selgus, et volikogul ja vallavanemal on Raasiku valla jätkamisest erinev nägemus.
Selle nädala algul saatsin kirja Anija vallavanemale ja volikogu esimehele, soovime ka nendega kohtuda, et teada nende seisukohta ja plaane meie külaga otse, mitte lugeda ajalehest. Oleme üks Anija valla küladest ning on igati tore, kui ka meiega räägitaks ja arvestataks.“

URVE KÜLV, Linnakse külavanem: „Me ei ole seda küsimust oma küla kokkusaamisel arutanud. Novembri lõpus oli külakoosolek, üks inimene seal mainis, et Raasiku vald tegi sellise ettepaneku, kuid keegi sellele ei reageerinud. Minul isiklikult seda infot ei ole, kuigi olnuks kena, kui info oleks minuni jõudnud ametlikust allikast, mitte nii, et üks külamees teatab, et ta kusagilt kuulis. Kuna vallal on inimesi vaja, siis võib-olla peeti seda nii ebaoluliseks, et meie arvamust küsida.
Ma ei ole Raasiku valla eluolu uurinud ega tea, mis on seal parem, mis mitte. Eks nurinaid ja probleeme on igal pool. Ja kas Raasiku vald jääb üldse alles, võib-olla oleksime edaspidi hoopis Rae valla ääremaa?
Nii et ma ei näeks sellel muutusel suurt rasvast plussi, ääremaaks jääme nagunii. Meie inimeste jaoks ei saa ka Aruküla tõmbekeskuseks, kõik on enamasti seotud Tallinnaga.“

ALARI ESTOR, Haljava külavanem: „Meil on kasvav küla, praegu on elanikke umbes 140. Sel teemal oli elav arutelu. Et teada saada inimeste arvamust, korraldasime küsitluse. Paljud vastasid, et nad ei oska midagi öelda, kuna ei tea pakkumist. Oli vist neli-viis peret, kes tahtsid Raasiku vallaga liituda. Aga üldine meelsus oli: lahutada ja jagada pole siin midagi, tulevikus tuleb ilmselt vaid liita.
Kui hakata ühte küla tõstma teise valda, on bürokraatiamasin liiga ebamugav, nii et sellest on rohkem tüli kui tulu. Jõelähtme vald on meie üritusi alati toetanud, sotsiaalsüsteem toimib, aidatakse vanureid ja väetimaid, toetatakse laste huvitegevust. Meil on külaselts, toimetame koostöös vallaga aktiivselt projektidega, saame vallast kaasrahastust, sellest jääksime ilma, kui läheksime teise valla koosseisu.
Aga Raasiku alevik meeldib meile väga, käime seal poes, raamatukogus ja läheme rongi peale, lapsed käivad seal koolis.“

AAVO MOOSTE, Sambu küla elanik: „Meie külas on umbes tosin peret. Vald on loomulikult meie arvamust küsinud, mulle on saadetud isegi mitu kirja. Minu pere eelistus on jääda edasi Jõelähtme valla piiresse. Neil, kellel käivad lapsed Raasikul koolis või lasteaias, on huvi teistsugune. Paar inimest, kellega olen rääkinud, on arvanud, et vahet pole või et kuni laps ei lähe veel kooli, oleks parem elada Raasiku vallas, lasteaiakoha pärast.
Käime Raasiku küll poes ja perearsti juures, aga kelle haldusalas oled, ei muuda meie igapäevaelus midagi. Mina ei näe, et Raasiku vald annaks meile midagi paremat. Valla tõmbekeskus on hoopis Aruküla, nii et otsustajatele lähemale me ei saaks. Jõelähtme vald on hakanud tasapisi üha rohkem ka äärekülade poole vaatama, näiteks teid lappima. Raasiku vald ei suuda isegi asulas teid lahti lükata, mida siis veel väikeses külas tahta. Jõelähtme on saanud teehoolduse kenasti korda.“

EVE LUIK, Aruaru küla elanik, endine külavanem: „Vald küsis meie arvamust ning meil oli külakoosolek. Kohal oli paarkümmend inimest, kõik nad olid Raasikuga liitumise vastu. Oleme harjunud olema Jõelähtme valla all ja see on vist ka jõukam.
Külas on enamjaolt noorem generatsioon, osa töötab oma vallas, kuid põhiliselt käiakse Tallinnasse. Raasikule on meilt 2,5-3 kilomeetrit. Sinna saab liinibussi või autoga. Arukülla on pikem maa, sinna ei pääsegi teisiti, kui autoga või rongiga Raasikult.
Kui ka meie küla oleks nõustunud minema Raasiku valla koosseisu, ei saaks nad ikkagi piisavalt elanikke, sest meid pole nii palju. Olen kuulnud ka plaanist, et Aruküla läheks hoopis Rae valla koosseisu, siis võiks ju Raasiku anda Jõelähtmele.“

Eelmine artikkelSõnumitooja 20. jaanuari lehes
Järgmine artikkelKuusalu valla korvpallimeistrivõistlustel oli teine voor