Lahemaa Turismiühing algatas annetuste kogumise Ukrainas asuva Polesje rahvuspargi toetuseks.
„Lahemaa rahvuspargile maastikult kõige sarnasemal Polesje kaitsealal on diversantide vastu tegutsemiseks vaja raha autokütuse ja patrullide varustuse jaoks,“ ütles loodusturismi õppejõud, Reimann Retked juht, Kuusalu vallavolikogu liige Mart Reimann Kolgaküla rahvamajas Kuusalu valla aastapäevapeol.
Lahemaa Turismiühingu juhatuse liige Kaisa Linno teatas seal pidulistele, et ühingus tuldi mõttele, Lahemaa inimesed võiksid rahaliselt toetada Ukrainas üht rahvusparki.

Mart Reimann käib viimastel aastatel sageli Ukrainas, koolitab sealseid turismiettevõtjaid ja teeb koostööd erinevate rahvusparkide töötajatega. Venemaa massilise sissetungi algusest täitub 1000 päeva, tema on sellest ajast olnud Ukrainas 350 päeva. Mart Reimann tegi valla aastapäevapeol lühiülevaate Ukraina looduskaitsealadest ja soovitas, et Kuusalu valla rahvas võiks annetustega toetada sealset eestipäraseima loodusega, soode, rabade ja metsadega kaitseala – Valgevene, Venemaa ja Poolaga piirnevat Polesjet. Enamik Ukrainast ja ka rahvusparkidest on meist erineva loodusega, kas stepp või metsastepp, Polesje rahvuspargis on metsa kõige rohkem.
„Polesje looduspiirkond ulatub osaliselt Valgevenesse. Valgevenelased ja ukrainlased olid parimad sõbrad. Siis tõmmati massilise pealetungiga piir vahele. Polesje rahvuspargi direktor rääkis, et kõige keerulisemad on omavahelised suhted, piirinaabritega ollakse eri inforuumis. Kuna teiselt poolt riigipiiri tuleb aeg-ajalt diversante, täidavad rahvuspargi töötajad ka sõjaväelaste kohustusi – kaitsevad rahvuspargi loodusväärtusi ja samas Ukraina piiri,“ kõneles ta.
Hiljuti oli Mart Reimann Ukrainas koos ETV saatesarja „Osoon“ võttegrupiga, külastati rindelähedasi paiku ja rahvusparke, kus räägiti sealsete töötajatega. Novembris-detsembris eetrisse jõudvates saadetes saab näha, kuidas sõjategevus on mõjunud loodusele, seal on kaevatud kaevikuid ning mõlemad pooled süüdanud tahtlikul steppi ja metsa.
Loengud Ukraina ülikoolides ja maasturite viimine
Mart Reimann on Tallinna Ülikooli õppejõud, Ukrainas pidas loenguid juba enne sõja algust. Praegu on tal loengud Ukraina 7 ülikoolis ning tegutseb vabatahtliku koolitaja-konsultandina. Tallinna Ülikooli kaudu on ta seotud mitme arengu- ja koostööprojektiga, viib USA ja Euroopa teadlaste tellimusel läbi uuringuid nii sõja mõjudest keskkonnale kui ka migratsioonist. Mitu miljonit inimest on tulnud pärast Euroopasse põgenemist kodumaale tagasi ning uuritakse, mida nad arvavad Euroopa migratsioonipoliitikast.
Ta rääkis Sõnumitoojale, et rahvusparkide külastatavus on Ukrainas sõja ajal kasvanud, inimesed on stressis ja väsinud, looduses tunnevad end turvalisemalt: „Rekreatsiooni ja maaturismi teema on seal järjest aktuaalsem. Maaturismi väikeettevõtjatel läheb hästi, eriti rinde lähedal, kus avatakse uusi restorane. Rindemehed saavad kuus keskmiselt 3000 eurot ja käivad seal raha kulutamas. Keskmine kuupalk mujal Ukrainas on umbes 200 eurot. Kuna tehastel on oluline hoida oma töötajaid, aga palk on väike, siis korraldatakse mitmesuguseid rekreatsiooniüritusi ja panustatakse töökultuuri.“
Polesje rahvuspargi kohta märkis ta, et sealsetel töötajatel olid metsavarguste tõttu ka varem relvad. Nüüd on pargivahtide üks oluline ülesanne hoida ära diversantide liikumist, diversantide gruppe on tulnud Valgevenest ja viimasel ajal rohkem Venemaa poolelt.
Lahemaa Turismiühingu algatatud heategevusaktsiooniga kogutud raha aitaks osta pargivahtide sõiduvahenditele kütust ja tegevuseks vajalikku varustust.
Eesti Vabariigi toel Ukrainasse ehitatud lasteaed asub tema sõnul rahvuspargi lõunapiirist umbes 40 kilomeetri kaugusel ehk on peaaegu sama vahemaaga nagu Kuusalu või Kiiu lasteaed Lahemaa rahvuspargi piirist.
Lisaks uurimistööle ja koolitustele on Mart Reimann aidanud Eestist vahendada Ukraina rindemeestele suuri kastiga maastureid – viib neid kohale ja annab üle otse võitlejatele. Esimesed autod viis aprillis 2022, kui selline tegevus oli alles algusjärgus ning tuli lahendada keerulisi bürokraatlikke probleeme.
„Osad vahendajad viivad maasturid Kiievisse, mitte rindele. Mina viin otse rindemeestele, siis on kindel, et masinad jõuavad nendeni, ning see mõjub ka olulise psühholoogilise toetusena. Mulle on öeldud, et suur asi on juba, kui keegi tuleb Euroopast nende juurde ja on otseselt tunda, et Euroopas hoolitakse,“ lausus ta.
Maasturite viimist ja olukorda Ukrainas saab praegu näha TV3 saatesarjas „Ukraina lood“, kus koos Marek Lindmaaga on saatejuht ka Mart Reimann.
Polesje rahvuspark
Polesje rahvuspark loodi Ukrainas 12. novembril 1968. Pindala on 20 104 hektarit, territooriumi pikkus on idast läände 27 kilomeetrit ja põhjast lõunasse 21 kilomeetrit. Halduskeskus asub Ovrutsi rajoonis Selezvika külas.
Polesje rahvuspargi tegevuse toetuseks saab annetada Lahemaa Turismiühingu kontole, EE96 2200 2210 7521 8525 märksõna „Ukraina“.