
SANDRA VILUMAA
Tänavu suvel tähistab noorkotkaste ja kodutütarde Loksa rühm kahekümnendat tegevusaastat, kavas on korraldada rühma vilistlaste kokkutulek. Esialgse plaani kohaselt peaks see toimuma 18. augustil.
Loksa rühm on Harjumaal tegutsenud järjepidevalt kõige kauem. Kõik sai alguse sellest, kui Loksa gümnaasiumi töö-õpetuse õpetaja Enn Maiberg tegi 1997. aasta kevadel kohalikule kaitseliitlasele Tarmo Amerile ettepaneku moodustada noorkotkaste rühm, kuid huvitavana tundunud pakkumine tol aastal ideeks jäigi. Järgmise aasta õppis Tarmo Amer Meegomäel Kaitseväe lahingukoolis.
Plaan luua Loksa noorkotkaste rühm sai ametlikult teoks 1999. aasta sügisel. Rühmajuhiks sai Riho Salumäe, sest Tarmo Amer pidi pooleks aastaks taas Meegomäele minema. 2000. aastal andsid rühmajuhi Riho Salumäe käe all tegutsenud noorkotkad-kodutütred oma esimesed tõotused.
Alguses tüdrukutel ametlikku rühma ei olnud, ent 2001. aastal liitus tegevusega Margit Amer, kes on praegugi Loksa kodutütarde rühmavanem. Margit Amer on ka kodutütarde Harju ringkonna rühmavanem. Loksa Noorte Kotkaste rühmajuhina tegutseb kahekümnendat aastat Tarmo Amer.
Varasemalt käidi koos Loksa koolimajas. Aastal 2013 hakati tegutsema Loksa noortekeskuses teisel korrusel, kus noorkotkad ja kodutütred korrastasid koos rühmajuhtidega endale toa. Täielik remont õnnestus teha 2015. aastal, kui noorkotka ja Loksa gümnaasiumi vilistlase Marko Kurisoo algatusel osaleti projektis „Tuba korda”. Projekt sai rahastuse MTÜ Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse koordineeritud programmist „Noorte konkurentsivõime suurendamiseks ja sotsiaalse tõrjutuse vähendamiseks ühiskonnale pakutava noorsootöö teenuse osutamine“. Noorte ettevõtmist toetati 707,83 euroga.
Loksa rühmast on 20 aasta jooksul tõotuse andnud 51 noorkotkast ja 39 kodutütart. Nüüd on rühmas juba ka üks teise põlvkonna esindaja – Kristjan Teern oli 25. veebruaril aastal 2001 tõotuse andnud esimeste noorkotkaste seas, käesoleva aasta veebruaris andis tõotuse tema tütar Hannabel Teern.
Praegu on Loksal noorkotkaid 14 ja kodutütreid 15.
Järjest enam on algklassilapsi
Tarmo Amer ütleb, et kahekümne aasta jooksul on Noorte Kotkaste ja Kodutütarde väärtused ja nendest kinnipidamine jäänud endiseks: lubadus jätta koju kaebamine, valetamine ja viia lõpule kõik ettevõetud tegemised.
Margit Amer lisab, et kuna organisatsioon on rangelt vabatahtlik, ühendab see omavahel ettevõtlikke, aktiivseid, abivalmeid ja ühtehoidvaid noori.
Rühmajuhtide sõnul on noorte huvi ja organisatsiooni kuulujate arv järjest kasvanud. Üha enam tuleb juurde algklassiõpilasi. Peamiselt soovitakse hakata noorkotkaks või kodutütreks, sest sellega on varem tegelenud ema-isa või õed-vennad või on sõprade jutust jäänud hea mulje. Kui varem olid Harjumaal väikesed rühmad, siis nüüd ulatuvad Harju maleva noorkotkaste-kodutütarde numbrid mitmetesse sadadesse.
Margit Amer nendib, et kuigi suurenenud arv ei võimalda korraldada samasuguseid ühis-
üritusi, näiteks paadi- ja jalgrattamatku, kui oli varem, tehakse nüüd suuri maakondlikke ja üle-eestilisi laagreid. Igasuvine suurlaager toimub tänavu Saaremaal.
Nooremad ja ka vanemad olijad kiidavad, et laagrid on olnud huvitavad ja õpetlikud ning õhkkond teotahtlik, tore on õppida tarvilikke oskusi ja vabal ajal toredasti aega veeta. Esile tuuakse nii meditsiinipraktikat, kriisikäitumist kui ka orienteerumist ning oluliseks peetakse, et saab teadmisi, kuidas metsas iseseisvalt toime tulla.
Loksa üks esimesi noorkotkaid Kristjan Teern kiitis Sõnumitoojale, et sai organisatsioonist kaasa head mälestused, pingetaluvuse ja huvi militaarvaldkonna vastu, mistõttu oli Kaitseliidus kuus aastat üleajateenija.
Loksa kooli 11. klassi õpilane Marko Metus, tiimi LÜRVO asekapten ja kümnendat aastat noorkotkas, lubas, kui kaitseväkke veebliks ei lähe, siis Kaitseliitu astub kahtlemata.
Võistlustel edukad
Loksa noorkotkad ja kodutütred on olnud võistlustel aktiivsed ja edukad. Loksa noorkotkaste tiim on üle-eestilisel võistlusmängul Mini-Erna tulnud vabariiklikule teisele kohale neljal korral: aastal 2001, 2008, 2012 ja 2017. Seekord minnakse võistlema 1. juunil, siis toimub nooremate kodutütarde ja noorkotkaste matkamäng „Rästik”.
Võidupühal, 23. juunil jagab vabariigi president paraadil maakondade esindajatele võidutuld. Harju maakonna tuletoojad olid 2016. aastal Loksa kodutütar Helina Piibeleht ja noorkotkas Siim Aksel Amer. Seekordse võidutule toojaks on Harjumaalt valitud taas Loksa noorkotkas – Loksa gümnaasiumi 9. a klassi õpilane Andrei Bekker.