
Kuusalu vallas Valkla külas on Jõelähtme-Kemba maantee, rahvasuus Vana-Narva maantee ääres suur kivi kirjaga „Siia maani ja mitte kaugemale“, mis tähistab kohta, kus Eesti vabadussõjas sunniti Tallinna poole tunginud Punaarmee taganema. Valkla lahingu mälestamiseks püstitati 90 aastat tagasi, 23. juunil 1934 lahingupaika suur mälestuskivi. Aastal 1937 istutati kivi kõrvale mälestustamm. Nõukogude võimu tuleku järel õhati Valkla piirikivi 1941. aasta juulis.
Uus mälestuskivi avati samas kohas 35 aastat tagasi – lauritsapäeval, 10. augustil 1989. aastal kohaliku muinsuskaitse seltsi algatusel ning Rahvarinde ja Kuusalu kihelkonna kodanike komitee koostöös.
Tänavuse lauritsapäeva hommikul toimub Valkla kivi juures pidulik tseremoonia, kus räägitakse 90 aasta möödumisest esimese kivi panekust ja 35 aasta täitumisest kivi taasavamisest. Valkla külaelanike eestvedamisel on läheduses asuval külaplatsil kaetud kohvilaud.
Sarnane kivi leiti Saunja külast
Valkla mälestuskivi taastamise üks peamisi eestvedajaid oli tookord Kuusalu kolhoosile kuulunud elektroonikaettevõttes Estron remondijaoskonna juhatajana töötanud Jüri Mäevere. Ta kuulus Kuusalu muinsuskaitse seltsi ja ka kodanike komiteesse.
Jüri Mäevere meenutas nüüd Sõnumitoojale, et oli Valkla kivi taastamisele kogu aeg mõelnud ja tegi Kuusalu muinsuskaitse seltsi koosolekul ettepaneku võtta pärast vabadussõja Kuusalu ausamba taasavamist järgmiseks tegevuseks Valklasse uue kivi paneku.
Jüri Mäevere: „Töö käivitamisel oli suur abimees Hans Poom Kodasoost. Aitasid Mart Viires, Ester Kurg ja paljud teised. Aeg oli siis juba selline, et abikäe ulatasid ka Kuusalu kolhoos ja Kuusalu Autoremonditehas. Panime teadete tahvlitele foto kunagisest piirikivist ja palusime teavitada, kas Kuusalu piirkonnas võiks leida analoogse kujuga kivi. Kolhoosi maaparandajad teatasid, et sarnane kivi asub Saunja küla maadel. Käisime vaatamas ja tundus olema sobiv.“
Kivi aitasid lahti kaevata Kuusalu kolhoosi mehed. Treilerile tõstmiseks oli vaja kraanat, selle osas saadi kaubale Tallinna sadamaga, lubati saata autokraana.
„Ajad olid siis segased, kraana saabumise päeval algas Tallinna sadamas Interrinde streik ja arvasime, et seda ei tulegi. Kuid autokraana tuli kohale, oli mingi Jaapani masin, juht oli vene rahvusest. Kolhoosimehed troppisid kivi, see tõsteti kolhoosi treilerile. Kraanajuht ütles, et kivi kaalus 41 tonni. Kes sadamale kraana eest tasus, seda ei mäleta, aga arvatavasti Kuusalu kolhoos,“ kirjeldas Jüri Mäevere.

Valklas tuli kohapeal otsustada, kuhu kivi paigaldada, sest hiljem oleks sellist suurt kivimürakat olnud keeruline uuesti liigutada. Koht valiti tammepuu järgi, vaadati vanu fotosid ja eelmise kivi paiknemist. Paika pandud kivile raius teksti Kahala kiviraidur Arno Pajupuu. Hiljem telliti veel plaat tekstiga mälestuskivi ajaloost ning kivi lähedusse istutati tammesid juurde.
Kivi avamisel osalesid tuhatkond inimest
Valkla mälestuskivi avamisele oli lauritsapäeval 35 aastat tagasi kogunenud suur hulk rahvast, osalenute hinnangul mitusada kuni tuhat. Tseremoonia korraldas Kuusalu rahvamaja. Kohal oli meeskoor. Sealsamas registreeriti ka Eesti Vabariigi kodanikke ja kodakondsuse taotlejaid.
Jüri Mäevere koostas avamiseks ülevaate vabadussõja Valkla lahingust, teksti paljundamise korraldas Mart Viires ja seda jagati kohapeal rahvale.
Mälestuskivi vaimuliku õnnistamise viis läbi Viru-Jaagupi kirikuõpetaja Madis Oviir, kohal oli ka Kuusalu kirikuõpetaja Endel Kuulpak. Jüri Mäevere mäletab, et avamisel osales Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees Trivimi Velliste, kes tänas tehtud töö eest Kuusalu muinsuskaitse seltsi ja kodanike komiteed. Kõnedega esinesid ka Kuusalu Autoremonditehase direktor Ülo Veeleid, kultuurimaja juhataja Maili Vahuri ja Hans Poom. Jüri Mäevere tehtud fotodel on kõnelejatena veel kaks meest, ühe arvab olema kolhoosi selle aja esimehe Aleksander Pajuri.
Jüri Mäevere: „Järgmine suurem üritus oli siis Balti kett, milles Kuusalu kandi rahvas osales aktiivselt. Kodanike komitee tegevusest meenub veel, et registreerisime Eesti Vabariigi kodanikke ja kodakondsuse taotlejaid mitmel suuremal üritusel. Tol ajal oli paljudel üpris udune ettekujutus, millist piirkonda Kuusalu kihelkond haarab. Palusin tuttaval kunstiüliõpilasel joonistada suuremas formaadis kaart, mis oli tükk aega väljas Kuusalu kaubamaja aknal. Kui palju kodanikke täpselt registreerisime, seda ei mäleta, registreerimislehed sai üle antud Tallinna arhiivi.“
Jüri Mäevere lausus veel, temalt on hiljem küsitud, et soovis Eesti Vabariiki taastada ja tegutses selle nimel, kas on nüüd rahul: „Jah, olen rahul. Vanasti ajasime kõik vene võimu kaela, nõukogude võim oli kõiges süüdi. Nüüd seda enam öelda ei saa, meie ise vastutame ja see on suur väärtus.“