Harju-Jaani kihelkonna kaardil on 32 kooli

2178

MTÜ Tuulekell ja MTÜ Kehra Raudteejaam koostasid Harju-Jaani kihelkonna endiste ja praeguste koolihoonete kaardi.

Raasiku MTÜ Tuulekell juhatuse liikmel Margit Eerikul tuli idee panna kaardile piirkonna ajaloolised koolikohad.10. augustiks sai kaart valmis , bussitäis kihelkonnapäevalisi külastasid koolipaiku.

Margit Eerik ütles, et kuna kihelkonnapäev toimus 12. korda, oli keeruline leida valdkonda, millega päev siduda: „Sain hiljuti teada, et Anija vallas Kihmla-Salumäe külaplatsi kõrval oli kunagi Lubjaahju köstrikool. Tuli huvi uurida, kus on veel koole olnud.“

Kaardi koostamiseks pöördus ta esmalt MTÜ Kehra Raudteejaam juhi Anne Oruaasa poole, kes kirjutas kohaliku omaalgatuse programmi (KOP) projekti.

Möödunud aasta lõpus tuli teade, et KOP toetab MTÜ Kehra Raudteejaam projekti „Harju-Jaani kihelkonna koolid pildile“ 1457 euroga. Kaardi valmimist toetasid ka Raasiku ja Anija vallad, eraisikud. Koostamisele tuli appiEesti pedagoogika arhiivmuuseum.
MTÜd palusid koostada ajaloolastel koolide ülevaate. Kiviloo kohta pani materjali kokku Avo Möls, Aruküla ümbruskonnast Mai Erbe, Pikavere-Perila-Peningi kandist Vaino Napp, Raasiku piirkonnast Mare Vaarik, Haljava kooli ja Lubjaahju köstrikooli kohta Ilse Tudre ning Anija ja Kehra koolid Ants Miidla.

Koole sai kokku 32. Nende hulgas on lühikest aega tegutsenud külakoole, millest pole säilinud isegi fotot, näiteks Raasiku-Kambi külakool. Kaardile said ka koolid, mis tänapäevani tegutsevad.

Kui koolide kohta info olemas, läksid kaardi koostajad neid pildistama. See oli Margit Eeriku sõnul põnev, aga keeruline, sest mitmete koolide kohta on teada umbmäärane asukoht, mõnel pool pole hoonest alles isegi mitte vundamenti ning koht on võsas.
Paberkaardi koostas Kehra õpetaja Anne Tanne. Kaardil on koolide asukohad, fotod, koolide tegutsemisaastad ning mõned laused ajaloost.

MTÜ Tuulekell reis algas piirkonna vanimas koolikohas Raasiku vana surnuaia kabeli juures.

Edasi liikus reisiseltskond praegusesse Jõelähtme valda, kus Haljava koolidest rääkis Ilse Tudre.

Peatus oli Aruküla külje all vene õigeusu kiriku juures. Mai Erbe ütles, et kunagi asus seal kõrval vene õigeusu kiriku kihelkonnakool.

Ajaloolane Vaino Napp jutustas ja näitas kohta Ata mäe otsas, kus veel 40 aastat tagasi oli võimas puidust maja, milles tegutses kool.

Mare Vaarik rääkis Raasiku prouakoolidest. Hilisema aja kohta märkis ta, et raudtee ehitamise ajal muutus piirkond jõukamaks ja kasvas. Raasikule rajati uus koolimaja.

Kihmla-Salumäe külaplatsi peatuses kõneles Ilse Tudre, et seal tegutses Harju-Jaani köstrikool, milles õppimine oli tasuline.

Anija ja Kiviloo mõisakoolidest rääkis Ants Miidla.

Kehra koolidest tegi ülevaate Anne Oruaas: „Paljud ei tea, et kool oli ka raudteejaamas kunagisel turuplatsil. Kui see hoone jäi väikseks, oli plaan ehitada kool paberivabriku kohale. Tuli otsus, et sinna peab rajama vabriku, mitte kooli. Uus koolihoone rajati pargi serva, kus nüüd on Kehra gümnaasiumi väike maja.“

Vaino Napp kirjeldas, et Pikavere kool asub praegu oma 5. asukohas, enne seda on Pikavere kooli nime all haridust antud nii Salu kui Urvaste külades.

Eesti pedagoogika arhiivmuuseumi direktor Veronika Varik tutvustas Pikavere kooli saalis kaardi veebiversiooni: „Harju-Jaani piirkond on õnnelik, et siin on nii palju koduloouurijaid ja kaart on väärt materjal nii koolidele kui valdadele.“

Elektroonilise kaardi koostas Tiia Eekholm.

Eelmine artikkelEGERT JÕESAAR võitis maailma noorte spordimängudel
Järgmine artikkelKolga karap tuleb taas