Kuusalus avas 1. mail uksed Kännukohvik

3656

Möödunud sajandi algupoolel oli samades ruumides Kännu teemaja.

Kui Kännulille poe omanik Viive Marnat alustas 14 aastat tagasi lillekaupluse rajamist, rääkis ta, kuidas kunagi võiks legendaarsesse Kännu majja teha teise otsa taas kohviku. Tegu on Kuusalu aleviku esimese kahekorruselise majaga, selle ehitas fotograaf Aabram-August Känd, kes ostis krundi 1908. aastal Kiiu mõisnikult Närlingult. Hoone on esimese omaniku järgi saanud hüüdnime Kännu maja.

Selle ette rajati iluaed elupuude, pärnade, sirelite ja akaatsiahekkidega ning taha aleviku esimene viljapuuaed. Hoone idapoolses toas avati koloniaal- ehk toidukauplus, läänepoolses otsas oli teemaja ning teisel korrusel fotoateljee. Teemajas pakuti lisaks muudele toitudele traditsiooniliselt hapukapsasuppi. Leti alt sai ka kangemat kraami – punši.

Teemaja ruumid olid välja renditud, selle pidajatest on teada Kuusalu kodu-uurija Menda Kirsmaa andmetel Aguraijuja Anijalt, J.Kirsmann Sõitmelt, Ida Praks ja V. Kask.

Vastavatud Kännukohviku asutasid ning võtsid ruumid Marnati-perelt rendile Aili ja Aale Kiigske. Aili Kiigske on aastaid töötanud Kiius Teeroosi baaris. Kui see suleti, töötas reisilaeval, praegu on Kuusalu keskkooli kokk.

Ta rääkis, et pärast merelt naasmist hakkas unistama oma kohviku avamisest. Tütar Aale Kiigske kõneles kohvikuideest Virge Marnatile ning tema pakkus, et võiks selle teha Kännu majja. Lillepood kolis väiksemale pinnale ning tegi laienduse kõrvaltoast. Kohviku ja kaupluse vahel on lükanduksed, need plaanitakse edaspidi avada.

Aili Kiigske: „Abilisi on olnud palju, väimees Valdi Lootus aitas remontida. Marnatid on olnud õhtuti abis.
Tahame kohviku hoida lahti iga päev. Kas ka pärast suvehooaega, see sõltub inimestest. Kui hakatakse käima, ostetakse vähemalt 25 praadi päevas, siis tasub ära.”

Aale Kiigske on OÜ Kännukohvik juhataja. Koka ametisse kutsuti Evely Palkman Härmakosu külast. Külalisi teenindab Evi Ligi.

Avamispäeval oli rohkesti huvilisi, kiideti ja sooviti edu. Kuna samal ajal oli Kuusalus mailaat, seisis Kännukohviku ees grillimistelk, toitu valmistas tuntud telekokk Rain Käärst. Aili Kiigske ütles, et suvel on kavas ka edaspidi õues grillida, pakkuda võimalust istuda ja süüa väljas.

Rain Käärst avaldas lootust, et kohvik jääb püsima: „Seni pole Kuusalus kohvikut olnud, kihvt, et see tehti. Nüüd sõltub sellest, kas rahvas hakkab käima, või on kogu aeg ainult räägitud, et kohvikut on vaja.”

Kännukohvikusse sisse astunud Laine Kadajas kiitis samuti head algatust: „Mitte kusagile ei ole Kuusalus tuttavatega istuma minna, saab ainult koju kutsuda. Hea oleks, kui ei piirdutaks sooja söögiga, vaid pakutaks ikka kohvi ja midagi sinna kõrvale. Ning et oleks avatud ka laupäeval ja pühapäeval.”

Viive Marnat: „Mul on väga hea meel. Mina olen nagu see järgmine põlis-Känd, olen sellesse majja palju oma hinge pannud. Nüüd saime ka kohviku. Arvan, vana Känd keeraks hauas teise külje, kui saaks – maja elab ärihoonena edasi.”

Eelmine artikkelVarastati metallist esemeid
Järgmine artikkelEhedad Elamused Lahemaal laieneb Kuusalu valda